واردات ۵ درصدی داروهایی که تولید داخلی دارند | اتاق خبر
کد خبر: 115518
تاریخ انتشار: 30 خرداد 1394 - 20:27
اتاق نیوز - مدیر کل نظارت و ارزیابی دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو گفت: هر دارویی که تولید داخل داشته باشد سقف واردات آن به ۵ درصد رسیده است....
اتاق نیوز - مدیر کل نظارت و ارزیابی دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو گفت: هر دارویی که تولید داخل داشته باشد سقف واردات آن به ۵ درصد رسیده است.
به گزارش اتاق نیوز به نقل از مهر، دکتر مهدی پیرصالحی با بیان اینکه از مهم ترین  برنامه های این اداره می توان به، تامین و تدارک دارو، کیفیت دارو و حمایت از بیماران اشاره کرد اظهار داشت: روند واردات دارو از سال ۸۴ هر ساله افزایشی بوده است غیر از سال ۹۳ که از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار به حدود یک میلیارد دلار رسید و در سالجاری نیز این روند کاهشی ادامه داشته است که این اتفاق در حوزه دارو بی سابقه بوده است. وی گفت: یکی دیگر از مهمترین برنامه ها در این اداره حمایت از از داروهای تولید داخل می باشد که این نیز با جدیت در حال انجام است و در این رابطه هر دارویی که تولید داخل داشته باشد سقف واردات ان به ۵ درصد رسیده است که با این کار رقابتی بین شرمت های تولید کننده صورت می گیرد. پیرصالحی اظهار داشت: در سال ۹۲ تفاهم نامه ای را وزارت رفاه برای کاهش سهم بیماران داشتیم که بر اساس این تفاهم نامه در سال ۹۲، ۱۸۹ قلم دارو به مبلغ ۲ هزار میلیارد و در سال ۹۳، ۳۰۰ قلم دارو به مبلغ ۳ هزار میلیارد بوده است و در سال جاری نیز در حال پیگیری و انجام است. مدیر کل نظارت و ارزیابی دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو در مورد کیفیت داروها نیز گفت: بازرسی از شرکت های دارویی تولید داخل و شرکت هایی که دارو وارد می کنند  به صورت مرتب توسط بازرسان سازمان صورت می گیرد و داروها توسط آزمایشگاه های زیر مجموعه سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت آزمایش و کنترل کیفیت می شوند و در برخی موارد نیز داروهایی از سطح بازار خریداری و بر روی آن ها آزمایش صورت می گیرد و اگر کوچکترین تخلفی صورت گرفته باشد به شدت با انها برخورد می شود و پرونده ان ها به مراجع قضایی فرستاده می شود.
کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید