فریب تبلیغات دستگاه‌های تصفیه آب را نخورید | اتاق خبر
کد خبر: 116407
تاریخ انتشار: 2 تیر 1394 - 12:28
اتاق نیوز - رییس اداره آب و فاضلاب مرکز سلامت محیط و کار فیلم‌های تبلیغاتی برخی شرکت‌های تولید کننده دستگاه‌های تصفیه آب، با آلوده جلوه دادن آب آشامیدنی برای فروش ب...
اتاق نیوز - رییس اداره آب و فاضلاب مرکز سلامت محیط و کار فیلم‌های تبلیغاتی برخی شرکت‌های تولید کننده دستگاه‌های تصفیه آب، با آلوده جلوه دادن آب آشامیدنی برای فروش بیشتر را فریب اذهان عمومی جامعه دانست.
مهندس غلامرضا شقاقی گفت: در این فیلم‌ها آب آشامیدنی شبکه لوله‌کشی را با الکترودهای تجاری (آهن و آلومینیوم) الکترولیز می‌کنند. وی افزود: آب دارای املاح با الکترودهای تجاری (آهن و آلومینیوم) باعث تولید رنگ و لجن در اثر آزادسازی یون‌های آلومینیوم و آهن شده و منجر به تولید آبی کدر و سیاه می‌شود که این رنگ‌ها به اشتباه ناخالصی‌های آب معرفی می‌شوند. وی ادامه داد: در حالی که رسوبات تشکیل شده ناشی از واکنش یون‌های آزاد شده از الکترودها با آب مورد آزمایش است و از این الکترولیز استفاده‌های سودجویانه می‌شود. رییس اداره آب و فاضلاب مرکز سلامت محیط و کار بیان داشت: تمام آب‌ها اعم از آب‌های سطحی و زیرزمینی حاوی یون‌هایی مانند سدیم، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، سولفات، کلرور، فلوراید و برخی یون‌های دیگر هستند که عمدتا ناشی از انحلال مواد معدنی در آب بوده و وجود آن‌ها در صورتی که در محدوده مجاز باشند، برای سلامتی مفید است. شقاقی اظهارداشت: انتخاب نوع تصفیه آب بر اساس ویژگی‌های آن است و این کار توسط متخصصان انجام می‌شود و برای آب‌هایی که در شبکه عمومی توسط شرکت‌های آب و فاضلاب تامین شده و توسط معاونت‌های بهداشتی توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور نظارت می‌شود، نیازی به تصفیه آب اضافی نبوده و در صورت لزوم این کار توسط تامین کنندگان آب انجام می‌شود. وی افزود: از طرف دیگر سامانه‌های تصفیه آب در شبکه‌های عمومی بطور دائم توسط کارشناسان شرکت‌های آب و فاضلاب و معاونت‌های بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تحت کنترل و آزمایش قرار گرفته و نگهداری می‌شوند. در صورتی که در سامانه‌های تصفیه آب خانگی این کنترل‌ها انجام نشده و به هر دلیلی دچار مشکل شوند آب بی‌کیفیت و بعضا آلوده در اختیار مصرف کننده قرار می‌گیرد. بنابر اعلام وب‌دا، شقاقی ادامه داد: برخی از دستگاه‌های تصفیه آب، املاح آب را که برای سلامتی مفید هستند به شدت کاهش می‌دهند. همچنین در صورت عدم نگهداری صحیح از این دستگاه‌ها بار میکروبی آن افزایش یافته و به دلیل حذف کلر آب می‌تواند با آلودگی ثانویه مواجه شود. وی در پایان تاکید کرد: به شهروندان توصیه می‌شود که در مناطقی که آب توسط شرکت‌های آب و فاضلاب تامین شده و مورد تایید مقامات بهداشتی است، نیازی به استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب نیست و وزارت بهداشت نیز هیچکدام از این دستگاه‌ها را مورد تایید قرار نداده و توصیه‌ای هم برای استفاده از آن ندارد.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید