رشد صادرات غیرنفتی طی ۳ ماه اول امسال راضی‌کننده نیست | اتاق خبر
کد خبر: 118371
تاریخ انتشار: 10 تیر 1394 - 07:00
اتاق نیوز - معاون وزیر صنعت گفت: رشد صادرات غیرنفتی کشور طی سه ماه اول امسال راضی‌کننده نیست....
اتاق نیوز - معاون وزیر صنعت گفت: رشد صادرات غیرنفتی کشور طی سه ماه اول امسال راضی‌کننده نیست.

به گزارش اتاق نیوز به نقل از فارس، ولی‌اله افخمی‌راد با اشاره به رشد صادرات غیرنفتی کشور طی سه ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، اظهار داشت: این روند راضی کننده نیست.

وی با بیان اینکه تراز بازرگانی کشور به نفع صادرات مثبت شده است، تصریح کرد: پیش بینی می‌شد حجم صادرات غیرنفتی در سه ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 20 درصد افزایش یابد ولی به این مسئله مهم دست نیافتیم.

افخمی ادامه داد: تلاش می‌کنیم تا واردات را از طریق ابزار تعرفه کنترل کنیم، اما در این شرایط برخی کالاها قاچاق‌پذیر هستند که در این زمینه، مسئولیتی بر عهده ما نیست.

وی تأکید کرد: سازمان توسعه تجارت مسئول کنترل تعرفه‌ای واردات است، اما تنها با اعمال تعرفه بالا، واردات کنترل نمی‌شود یا کاهش نخواهد یافت.

افخمی ادامه داد: طی سه ماهه اول امسال تراز بازرگانی کشور به نفع صادرات مثبت شد و علاوه بر این، صادرات از واردات پیشی گرفت و حجم کالاهای وارداتی کاهش یافت.

وی تصریح کرد: البته کاهش واردات به تنهایی نمی تواند مناسب باشد، زیرا بخشی از واردات کشور مربوط به تأمین مواد اولیه بخش صنعت است و اگر واردات کاهش یابد این نگرانی وجود دارد که بر تولید کالای داخلی اثرگذار باشد.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید