راه اندازی بورس ارز در قالب تابلو مجزا | اتاق خبر
کد خبر: 118935
تاریخ انتشار: 12 تیر 1394 - 11:10
اتاق نیوز: رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از فراهم شدن مقدمات راه اندازی بورس ارز خبر داد و گفت: در صورت اجرایی شدن بورس ارز در ابتدا تلاش می شود این بورس همانند قرارد...
اتاق نیوز: رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از فراهم شدن مقدمات راه اندازی بورس ارز خبر داد و گفت: در صورت اجرایی شدن بورس ارز در ابتدا تلاش می شود این بورس همانند قرارداد آتی سکه طلا در قالب تابلو مجزا در یکی از بورس ها راه اندازی شود.
محمد فطانت در خصوص چگونگی راه اندازی بورس ارز و زمان اجرایی شدن آن، افزود: البته از آنجا که بورس ارز دارای پتانسیل لازم است، می تواند به صورت بورسی مستقل عملیاتی شود. وی با بیان آنکه، سازمان بورس معاملات آتی ارز را همانند معاملات آتی سکه در بورس کالا بررسی کرده است، اظهار داشت: قیمت سکه عبارت از نرخ اونس جهانی ضربدر قیمت روز ارز است لذا با همین منطق معاملات آتی ارز به خصوص دلار می تواند انجام شود. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، ادامه داد: با توجه به شرایط موجود و باز شدن فضای بورس و استقبالی که سرمایه گذاران خارجی برای ورود به بازار کرده اند، یکی از انتظارات این است که چشم اندازی نسبت به آینده نرخ ارز ایجاد شود. فطانت با تاکید بر اینکه، زیرساخت و نرم افزارهای بورس ارز آماده شده است، اظهار داشت: علاوه بر این، هماهنگی های لازم برای راه اندازی این بورس در حال انجام است، ضمن آنکه به طور قطع بازیگر اصلی این بورس بانک مرکزی، سیستم بانکی و صرافی های مجاز فعال درحوزه ارز هستند. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: بورس ارز تنها در صورت همکاری تمام بازیگران، به خصوص بانک مرکزی موفق خواهد بود و سازمان بورس نیز از وزیر اقتصاد درخواست کرد تا برای راه اندازی بورس ارز کمک های لازم را انجام دهد و هماهنگی های لازم انجام شود. وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا درخصوص زمان راه اندازی این بورس، گفت: یکی از ابهامات برای راه اندازی بورس ارز دو نرخی بودن نرخ به صورت رسمی و آزاد است و این امر برای راه اندازی بورس ارز مانع ایجاد کرده البته ناگفته نماند که در روزهای اخیر فاصله نرخ رسمی و آزاد دلار کاهش یافته است. وی ابراز امیدواری کرد که با اتفاقاتی که بعد از توافق هسته ای می افتد یکسانی در نرخ ارز رخ داده و فضایی ایجاد شود که بازار قابلیت پیش بینی بیابد که این بازار به عنوان یک ابزار مورد استفاده قرار گیرد.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید