دلیل افزایش رفت و آمد بازرگانان ترک‌ به ایران | اتاق خبر
کد خبر: 122221
تاریخ انتشار: 23 تیر 1394 - 14:23
اتاق نیوز - دبیرکل شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه به تشریح ضرورت‌های مدیریت دوران پساتحریم پرداخت و همچنین درباره چشم‌انداز مناسبات اقتصادی ایران و ترکیه گفت:
اتاق نیوز - دبیرکل شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه به تشریح ضرورت‌های مدیریت دوران پساتحریم پرداخت و همچنین درباره چشم‌انداز مناسبات اقتصادی ایران و ترکیه گفت: فعالان اقتصادی ترکیه به دنبال تثبیت خود در بازار ایران هستند و به همین دلیل در ماه‌های اخیر شاهد رفت و آمد بیشتر تجار ترکیه به ایران هستیم.
سید جلال ابراهیمی درباره تحولات اقتصادی دوران پسا تحریم توضیح داد: مسلما تاثیرات مثبتی در دوران پساتحریم در بخش‌های مختلف اقتصاد ایران به وجود خواهد آمد و برای همین این لزوم وجود دارد که به صورت جدی به مدیریت دوران بعد از تحریم اندیشیده شود و این موضوع باید از سوی اقتصاددان‌ها و صاحبنظران مورد بررسی قرار گیرد. وی افزود: در حال حاضر بخشی از واردات ایران از حوزه‌هایی تعیین شده است که پیش از این از کشورهای دیگر و با تکنولوژی‌های بالاتری وارد می‌شده است و مسلما بار دیگر بازار و صاحبان صنایع به مبادی و منابع اصلی تهیه قطعات ماشین‌آلات خود باز خواهند گشت، چرا که درسال‌های اخیر قطعاتی که به کشور وارد شده قطعات اصلی ماشین‌آلات نبوده است. این کارشناس مسائل ترکیه همچنین تصریح کرد: از سوی دیگر عده‌ای از سودجویان هم در این زمینه فعال بودند و دست به اقداماتی زده‌اند که مطمئنا با رفع تحریم‌ها این گروه از افراد سودجو از این عرصه دور خواهند شد، چون دیگر تجار و فعالان اقتصادی به منابع اصلی کارخانجات دسترسی خواهند داشت. ابراهیمی به برخی دیگر از ضرورت‌های اقتصادی در دوران پسا تحریم اشاره کرد و ادامه داد: بعد از رفع تحریم‌ها فضای جدیدی بر روی تجار و صنعتگران بازخواهد شد و از طرفی نیز عده‌ای که نمایندگی کشورهای ثالث را بر عهداه دارند و ما به لحاظ تحریم‌ها نمی‌توانستیم از آنها قطعات خریداری کنیم با برداشته‌شدن تحریم‌ها این ممنوعیت برداشته خواهد شد و نمایندگی‌های سابق بار دیگر فعال می‌شوند و قطعات عادی و اصلی به بازار وارد خواهد شد. دبیرکل شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه درباره چشم انداز رابطه ایران و ترکیه گفت: بدین ترتیب فضاهای جدیدی در حوزه صنعت و تجارت و در مناسبات ما با کشور‌های دیگر از جمله ترکیه به وجود خواهد آمد. کشور ما از ترکیه قطعات زیادی واردمی‌کند و ترک‌ها می‌دانند اگر جای پای خودشان را در بازار ایران محکم نکنند ممکن است این بازار را از دست بدهند. وی اضافه کرد: در ماه‌های اخیر حرکت اقتصادی تجار و صنعتگران ترکیه کاملا مشهود است، آنها به دنبال تثبیت موقعیت خودشان در بازار ایران هستند و ازاین جهت است که شاهد رفت‌وآمد‌های هیات‌های تجاری ترکیه به ایران هستیم. وی افزود: همچنین به لحاظ حمل‌ونقل مشکلی با ترکیه وجود نخواهد داشت و قطعا حمل‌ونقل حوزه اروپایی ما بیشتر خواهد شد و دیگر مشکلی از جهت بارگیری در کشورهای اروپایی نخواهیم داشت.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید