ایران، ترکیه،روابط پساتحریم | اتاق خبر
کد خبر: 124678
تاریخ انتشار: 3 مرداد 1394 - 11:44
اتاق نیوز – دبیر کل شورای بازرگانی مشترک ایران و ترکیه در گفت و گو با اتاق نیوز در رابطه با سیاست هایی ایران پس از تحریم در مقابل ترکیه باید اتخاذ کند گفت ایران نباید
اتاق نیوز – دبیر کل شورای بازرگانی مشترک ایران و ترکیه در گفت و گو با اتاق نیوز در رابطه با سیاست هایی ایران پس از تحریم در مقابل ترکیه باید اتخاذ کند گفت ایران نباید به دنبال اهداف تقابلی باشد و خود را تنها محدود به یک کشور بکند بلکه باید گام های خود را مبتنی بر منطق، تحقیق پژوهش بردارد.
سیدجلال ابراهیمی با اشاره به این موضوع که در طول این سال ها بر اثر تحریم ها کشور ترکیه بسیاری از مشتریان ایران را جذب کرده است تاکید کرد راه سختی را در پیش دارد. وی اعلام داشت پیشرفت  تجاری ترکیه تنها با حمایت دولت این کشور میسر شد و حمایت، تحقیق و پژوهشی که دولت ترکیه در این زمینه داشت انکار ناپذیر است پس دولت ایران نیز باید مسئولیت خود را به عهده بگیرد. کارشناس مسائل اقتصادی ترکیه خاطر نشان کرد اتاق های بازرگانی باید وظیفه تحقیق و بررسی اوضاع بازار جهانی را برعهده بگیرند و به دولت ابلاغ کنند. این مقام مسئول در ادامه افزود توجه خاصی که ترکیه به بازار داخلی ایران دارد می تواند تاثیر ویژه ای بر ایران بگذارد که با مدیریت دقیق و حساب شده می تواند به نفع ایران تمام شود. ابراهیمی با اعلام تمایل شرکت های معروف ترکیه برای وارد شدن به بازار ایران به صورت زنجیره ای در این زمینه هشدار داد که باید از این اتفاق جلوگیری شود زیرا در این شرایط ایران صرفا یک مصرف کننده خواهد بود. این مقام مسئول با اشاره به تجربه مشابه ترکیه پیشنهاد داد همان طور که ترکیه در سال های گذشته با شرکت های معروف آلمان ادغام شد وبدین گونه صنعت این کشور پیشرفت کرد ایران نیز باید شرکت های ترک راغب به بازارکشور هم چون ایپک یولو و ماوی را وادار کند تا محصولات خود را در داخل ایران تولید کنند.  درواقع شرکت های ایران و ترکیه باید با یکدیگر ادغام شوند تا از یکسو صنعت کشور پیشرفت کند و هم برای کارگر ایرانی اشتغال زایی شود . ابراهیمی اظهار داشت اگر از ورود بی رویه شرکت ها و اجناس خارجی جلوگیری نشود با توجه به مواد معدنی غنی ایران، کشورمان تنها به صورت یک خام فروش به فعالیت خود ادامه خواهد داد و این خود گونه نوین استثمار است.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید