بورس مسکن قیمت خانه را بالا می‌برد | اتاق خبر
کد خبر: 126895
تاریخ انتشار: 11 مرداد 1394 - 13:51
اتاق نیوز - رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران در واکنش به اظهارات مدیرعامل بورس کالا مبنی بر ورود بورس به حوزه خرید و فروش مسکن، این اقدام را غیرقانونی و خارج از وظایف ...
اتاق نیوز - رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران در واکنش به اظهارات مدیرعامل بورس کالا مبنی بر ورود بورس به حوزه خرید و فروش مسکن، این اقدام را غیرقانونی و خارج از وظایف بورس کالا عنوان کرد و گفت: این اقدام بورس کالا باعث افزایش قیمت خانه می‌شود.
حسام عقبایی اظهار کرد: خرید و فروش و دلالی ملک وظیفه‌ی اتحادیه مشاوران املاک است، نه بورس کالا. بورس کالا باید به ایجاد رونق اقتصادی در کشور بپردازد و حق مداخله در امور خرید و فروش ملک را ندارد. وی با اشاره به قانون نظام صنفی خاطرنشان کرد: قانون نظام صنفی مصوب مجلس شورای اسلامی به این موضوع اذعان دارد که خرید و فروش مسکن از وظایف اتحادیه مشاوران املاک است.از سال 1387 که ما سامانه اطلاعات املاک و مستغلات را راه اندازی کردیم به امور رسیدگی می‌کنیم و هیچ نگرانی از بابت مسائلی همچون فروش یک ملک به چند نفر وجود ندارد که حالا بورس کالا بخواهد جلوی این مساله را بگیرد. عقبایی تاکید کرد: نکته دیگر این‌که بورس اعلام کرده ما در فاز اول تداخلی با مشاوران املاک نداریم و بحثمان خرید و فروش ملک بنیاد مستضعفان، ستاد فرمان امام (ره)، شهرداری‌ها و جاهای دیگر است. در این خصوص هم باید بگویم این اقدام برخلاف قانون است؛ چون بر اساس قانون دلالان، خرید و فروش املاک جزو وظایف مشاوران املاک است و بورس حق این کار را ندارد و این مغایر با سخنان نمایندگان مجلس و رییس جمهور است. رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران با بیان این‌که بورس را دارند تبدیل به بنگاه مشاوران املاک می‌کنند، گفت: این کار بورس نه تنها کنترل قیمت حوزه مسکن را ایجاد نمی‌کند بلکه باعث افزایش قیمت مسکن می‌شود و حوزه سوداگری را در این بخش تشویق می‌کند. وی خاطرنشان کرد: ما این اقدام بورس را مخالف صریح اصل 44 و مغایر با قانون نظام امور صنفی می‌دانیم. روز گذشته مدیرعامل جدید بورس کالا در گفت‌وگو با رسانه‌ها سیاست جدید این بورس برای تاسیس بورس مسکن را اعلام کرد و گفت: بورس کالا قصد رقابت با بخش خصوصی در حوزه معاملات مسکن را ندارد. برنامه اصلی بورس کالا برای تاسیس بورس مسکن فروش املاک ارگان‌های دولتی و غیردولتی بزرگ است که هم‌اکنون از طریق انجام سیستم مزایده در حال فروش املاک خود هستند.
کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید