افزایش 2 برابری تولید گاز شرکت پارس | اتاق خبر
کد خبر: 178949
تاریخ انتشار: 8 آذر 1394 - 23:50
رئیس مهندسی مخازن شرکت نفت و گاز پارس ضمن معرفی میادین نفتی و گازی برای جذب سرمایه گذاری خارجی گفت: درآینده نزیک میزان تولید گاز این شرکت به بیش از ٨٠٠ میلیون مترمکعب ...

رئیس مهندسی مخازن شرکت نفت و گاز پارس ضمن معرفی میادین نفتی و گازی برای جذب سرمایه گذاری خارجی گفت: درآینده نزیک میزان تولید گاز این شرکت به بیش از ٨٠٠ میلیون مترمکعب می رسد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایسنا، احسان محمدی در دومین روز کنفرانس تهران با اشاره به لزوم جذب سرمایه خارجی در شرکت نفت و گاز پارس چهار میدان پارس شمالی، گلشن، فردوس و لایه نفتی پارس جنوبی گفت: شرکت نفت و گاز پارس هم اکنون ٤٠٠ میلیون مترمکعب گاز تولید می کندکه درآینده نزیک میزان تولید گاز این شرکت به بیش از ٨٠٠ میلیون مترمکعب می رسد که عددی خیره کننده است.

وی با بیان این که برای تولید این میزان گاز و پروژه های اجرا شده ٦٤ میلیارد دلار هزینه شده است، افزود: لایه نفتی پارس جنوبی نخستین پروژه این شرکت برای سرمایه گذاران خارجی است.

وی ادامه داد: لایه نفتی پارس جنوبی یک میدان مشترک با قطر است که در موقعیت میدان عظیم پارس جنوبی و در مرکز خلیج فارس و در فاصله ١٣٠کیلومتری سواحل ایران واقع شده است.

رئیس مهندسی مخازن شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به این که این میدان عمدتا از مخازن کربناته تشکیل شده که امتداد آن در جنوب به الشاهین قطر منتهی می شود، تصریح کرد: براساس اطلاعات حاصل شده از چهار حلقه چاه توصیفی که تاکنون حفر شده ، چهار ناحیه اثبات شده از لحاظ تولید نفت به نام A١، A٢ وb و C کشف شده است.

محمدی خاطرنشان کرد: مجموع نفت درجای این میدان یک میلیارد و ٥٠٠ تا چهار میلیارد بشکه در سه سازند مدود، دالیان بالایی و دالیان پایینی با API حدود ٢١ تخمین زده شد.

وی با بیان این که ناحیه A2 با حفر هفت حلقه چاه و برنامه تولید روزانه ٣٥ هزار بشکه نفت آماده بهره برداری است، افزود: نفت تولیدی این ناحیه قرار است از طریق شناور FPSO که در فاصله نزدیکی به تاسیسات سرچاهی و در مجاورت سکوی تولیدی پهلو خواهد گرفت، مورد استحصال قرار گیرد.

رئیس مهندسی مخازن شرکت نفت و گاز پارس ادامه داد: مرحله دوم توسعه که برای ارائه در این کنفرانس در نظر گرفته شده است برنامه توصیف و ارزیابی دقیق تر ناحیه های A1 و B و C و توسعه این ناحیه ها با هدف تحقق تولید پیش بینی شده ٣٠ هزار بشکه است.

وی در این باره عنوان کرد: با در نظر گرفتن وزن مخصوص نفت پیشنهاد می شود انجام فعالیت IOR , EOR در این میدان از همان ابتدای فرآیند توسعه در دستور کار قرار گیرد.

وی در ادامه به تشریح ویژگی های میدان پارس شمالی پرداخت و با بیان این که این میدان نسبتا بزرگ و مستقل در نزدیکی سواحل جنوبی ودر ١٢٠ کیلومتری بندر بوشهر قرار دارد، یادآور شد: در طول ٤٥ سال گذشته، ١٧ چاه با هدف تولید و توصیف از این میدان حفر شده اما تولید از میدان تاکنون محقق نشده است.

محمدی به عمر بالایی تاسیسات این میدان اشاره کرد و با بیان این که قبل از انجام هر اقدامی باید تاسیسات این میدان جمع آوری شود، گفت: گاز ترش این میدان در دو مخزن کربناته متشکل از سازندهای کنگان و دالان بالایی (مخزن بالایی) و سازند دالان پایینی (مخزن پایینی ) با میزان گاز درجای ٥٧ تریلیون فوت مکعب گاز ذخیره شده است.

رئیس مهندسی مخازن شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به این که بر اساس طرح توسعه پیشنهادی موجود برای این میدان، تولید ١٠٠ میلیون متر مکعب گاز در نظر گرفته شده است، گفت: تعداد چاههای پیش بینی شده برای توسعه این میدان ٤٦ حلقه چاه از ٤ سکوی تولیدی خواهد بود.

به گفته وی، نحوه استفاده از محصولات نهایی این میدان باید ابتدا از سوی سرمایه گذار پیشنهاد و به تایید شرکت ملی نفت ایران برسد.

محمدی در ادامه به تشریح میدانهای گلشن و فردوس پرداخت و با بیان این که بر اساس مطالعات اولیه سناریو پیشنهادی برای تولید از این دو میدان به صورت مشترک و با هدف تولید روزانه ٧٠ میلیون مترمکعب گاز در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: در فرآیند توسعه این میدان نیز برنامه ریزی این است که نحوه استفاده از تولید نهایی باید از سوی سرمایه گذار پیشنهاد و مورد تایید شرکت ملی نفت ایران قرار گیرد.

رئیس مهندسی مخازن شرکت نفت و گاز پارس در ادامه به میدان گلشن اشاره کرد و با بیان این که این میدان در مرکز خلیج فارس و در فاصله ١٨٠ کیلومتری بندر بوشهر قرار گرفته است، گفت: بر اساس اطلاعات به دست آمده از ٥ حلقه چاه اکتشافی – توصیفی حفر شده در این میدان، گاز ترش با نسبت میعانات به گاز، حدود هفت تا ١٠ بشکه به ازای هر میلیون فوت مکعب گاز در سه مخزن ذخیره شده است.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید