کاهش ریسک معاملات ارزی در بورس ارز | اتاق خبر
کد خبر: 178974
تاریخ انتشار: 9 آذر 1394 - 00:22
راه اندازی بورس ارز به عنوان راه کاری برای کاهش نوسانات بازار ارز مطرح می شود. حسین سلیمی نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه معتقد است ریسک معاملات ارزی در بورس ارز ...

راه اندازی بورس ارز به عنوان راه کاری برای کاهش نوسانات بازار ارز مطرح می شود. حسین سلیمی نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه معتقد است ریسک معاملات ارزی در بورس ارز کاهش می یابد.

حسین سلیمی، عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران درباره مکانیزم بورس ارز گفت: بورس ارز در همه جای دنیا بر مبنای سیستمی عمل می کند که همان هج کردن یا کاهش ریسک در معامله است. به این صورت که من ارز سه ماه آینده را دارم و می خواهم بفروشم و کسی برای سه ماه آینده ارز می خواهد. در این حالت با کاهش ریسک خرید و فروش، معامله ارزی هم بیمه شده است. ما به این دلیل که در ایران چنین معامله ای نداشتیم، درک آن در قالب بورس ارز کمی ثقیل به نظر می رسد.

سلیمی ادامه داد: ما در بورس ارز هم خرید فیوچر ارز را داریم و هم خرید آنی.

نایب رییس کمیسیون بازار و پول و سرمایه اتاق تهران ادامه داد: بورس ارز در شرایطی که فاصله ارز دولتی و ارز آزاد زیاد باشد جواب نخواهد داد. اختلاف نرخ این دو در حال حاضر 20 درصد است. ما در شورای عالی بورس راه اندازی بورس ارز را تصویب کردیم و آیین نامه هایش را آماده کردیم تا در زمان مناسب که قیمت این دو نرخ فاصله کمتری داشت، آن را عملی کنیم.

سلیمی درباره امتیازهای راه اندازی بورس ارز گفت: راه اندازی بورس ارز علاوه بر کاهش ریسک خرید و فروش به شفافیت بازار ارز کمک می کند و مانعی برای سوء استفاده دلالان علیه متقاضیان و فروشندگان خواهد بود.

منبع: اتاق تهران

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید