زمان قانونی تبلیغات انتخابات 29بهمن آغاز می شود | اتاق خبر
کد خبر: 179254
تاریخ انتشار: 9 آذر 1394 - 11:05
معاون سیاسی وزیر کشور زمان قانونی تبلیغات انتخابات را از 29 بهمن تا پایان روز 5 اسفند سال جاری ذکر کرد و گفت: هرگونه فعالیت و تبلیغات زودهنگام از سوی داوطلبان و اعضای گ...

معاون سیاسی وزیر کشور زمان قانونی تبلیغات انتخابات را از 29 بهمن تا پایان روز 5 اسفند سال جاری ذکر کرد و گفت: هرگونه فعالیت و تبلیغات زودهنگام از سوی داوطلبان و اعضای گروه ها و احزاب سیاسی تخلف محسوب می شود.

به گزارش اتاق خبر، محمد حسین مقیمی روز یکشنبه در حاشیه آیین افتتاح همایش منطقه ای اعضای ستاد انتخابات، بخشداران و فرماندارن چهار استان قم، البرز، سمنان و تهران در جمع خبرنگاران در خصوص رویه صدور مجوز برای برگزاری نشست های سیاسی افزود: همایش های درون حزبی نیازی به کسب مجوز از فرمانداری ندارد و تنها فرمانداران باید از برگزاری این جلسات مطلع باشند. وی با بیان اینکه فعالیت سیاسی برای همه احزاب و گروه های سیاسی شناسنامه دار و قانونی در طول سال آزاد است، گفت: براساس قانون کارمندان دولت تحت عنوان شخصیت حقوقی نمی توانند فعالیت سیاسی و حزبی داشته باشند. وی با اشاره به اینکه بر اساس قانون 60 انتخابات اعضای هیات های اجرایی و نظارت در انتخابات در هیچ سطحی اجازه طرفداری له یا علیه داوطلبی را ندارند، افزود: براساس قانون 59 انتخابات نیز استفاده از امکانات دولتی له یا علیه داوطلبان ممنوع است. وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه اخیرا مشاهده شده برخی مسئولان محلی و استانی در همایش های انتخاباتی شرکت می کنند، گفت: کارمندان دولت به عنوان شخصیت حقوقی از ورود به فعالیت های سیاسی و حزبی منع شده اند اما در قالب شخص حقیقی و خارج از وقت اداری و یا در ایام مرخصی مانعی برای فعالیت سیاسی آن ها وجود ندارد. مقیمی خاطر نشان کرد: کلیه مدیران وزارت کشور را از حضور در فعالیت های سیاسی منع کرده ایم. وی تصریح کرد: براساس قانون، فعالیت سیاسی همه افراد به جز نیروهای نظامی و کارمندان قوه قضاییه در قالب عضویت در گروه ها و احزاب سیاسی منعی ندارد.

برگزاری الکترونیکی انتخابات منوط به موافقت شورای نگهبان معاون سیاسی وزیر کشور با بیان اینکه برگزاری انتخابات به شیوه الکترونیکی منوط به موافقت شورای نگهبان در سه مرحله مجزا است، گفت: مرحله اول سخت افزار لازم برای برگزای انتخابات به این شیوه بود که پس از تولید توسط یک شرکت داخلی به تایید وزیر کشور و شورای نگهبان رسید. وی افزود: مرحله دوم مربوط به تهیه نرم افزار لازم به شیوه الکترونیکی بود که پس از تهیه و تایید توسط کارشناسان وزارت کشور در تاریخ یکم آذرماه به شورای نگهبان ارسال شد. مقیمی خاطر نشان کرد: قرار است شورای نگهبان تا 10 آذر ماه نظر خود را در مورد نرم افزار تهیه شده اعلام کند. وی مرحله سوم را تایید حوزه های انتخاباتی از سوی شورای نگهبان عنوان کرد و افزود: در صورت تایید این سه مرحله از سوی شورای نگهبان انتخابات به صورت الکترونیکی برگزار می شود.

هدف از برگزاری همایش های منطقه ای اعضای ستاد انتخابات ارائه آموزش های لازم است رئیس ستاد انتخابات کشور با اشاره به اینکه هدف از برگزاری همایش های منطقه ای اعضای ستاد انتخابات ارائه آموزش های لازم است، گفت: این همایش ها برای اعضای ستاد انتخابات هر 4 استان کشور به صورت مشترک برگزار می شود و معاونین وزیر و روسای سازمان های تابع وزارت کشور آموزش های لازم را در این همایش ها ارائه می دهند. وی خاطر نشان کرد: با احتساب همایش فعلی این آموزش ها برای 28 استان کشور برگزار شده و آخرین دوره نیز در شهر اهواز برگزار می شود.

برقراری امنیت جلسات قانونی احزاب شناسنامه دار با فرمانداران است معاون سیاسی وزیر کشور با بیان اینکه در کشور احزاب سیاسی شناسنامه دار زیادی وجود دارند که مجاز به فعالیت آزاد سیاسی هستند، افزود: یکی از وظایف احزاب در آستانه انتخابات ایجاد شور و نشاط انتخاباتی در مردم است. وی با اشاره به اینکه هم اکنون جلسات حزبی در کل کشور بدون هیچ مشکلی در حال برگزاری است، تصریح کرد: در برخی از شهرستان ها به صورت نادر عده ای به دلایل مختلف و به صورت غیر قانونی نظم و امنیت این تجمعات قانونی را بر هم می زنند که وظیفه فرماندارن است که امنیت جلسات قانونی را برقرار کنند. مقیمی خاطر نشان کرد: نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات باید این تخلفات را به دستگاه قضایی گزارش دهند تا برخورد قانونی با متخلفان انجام شود. وی با تاکید بر آنکه برخورد ما با همه گروه ها باید یکسان باشد، تصریح کرد: از دید ما به عنوان دولت و وزارت کشور همه احزاب و گروه های سیاسی دارای مجوز، آزاد به انجام فعالیت سیاسی هستند و ما از آن ها حمایت می کنیم. مقیمی گفت: اگر در همایش یا نشستی اقدامات یا سخنانی فراتر از چارچوب نظام و اخلاق رخ دهد بدون شک گزارش شده و دستگاه قضایی برخورد لازم را در این خصوص انجام می دهد.

 گزارش بررسی حادثه قرچک به دستگاه قضایی ارسال می شود معاون سیاسی وزیر کشور با اشاره به اینکه گزارش بررسی حادثه قرچک که از سوی استاندار تهران به وزیر کشور ارائه شده به دستگاه قضایی ارسال خواهد شد، تاکید کرد: همه افرادی که در مقابل محل برگزاری همایش اصلاح طلبان شهرستان های جنوب شرق استان تهران تجمع کرده بودند کار خلاف و غیرقانونی انجام دادند.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید