شهرداد روحانی جشنواره موسیقی فجر را کلید زد | اتاق خبر
کد خبر: 303290
تاریخ انتشار: 7 دی 1394 - 06:13
مراسم افتتاحیه سی‌ویکمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر با پیانونوازی شهرداد روحانی آغاز شد.

به گزارش اتاق خبر، با آغاز این مراسم از دقایقی پیش در تالار وحدت، سی‌ویکمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر به طور رسمی کار خود را شروع کرد.

این مراسم با پیانونوازی شهرداد روحانی آغاز شده و قرار است اردوان کامکار و گروه پالت نیز روی صحنه بروند. مراسم افتتاحیه با استقبال هنرمندان و علاقه‌مندان به موسیقی همراه است.
احسان کرمی که اجرای این مراسم را بر عهده دارد از تغییرات ساختاری جشنواره خبر داد و گفت: در راستای دیپلماسی فرهنگی هنرمندان خارجی زیادی برای حضور در جشنواره موسیقی فجر به کشور ما می‌آیند.
سپس ویدئویی پخش شد که تغییرات بنیادی جشنواره در آن توضیح داده شده بود.
این مراسم به منظور اعلام جدول نهایی و سیاست‌های جدید و راهبردی سی‌ویکمین جشنواره بین‌المللی جشنواره فجر برگزار می‌شود.
همچنین در این ویدئو پیام معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای جشنواره‌ی موسیقی فجر برای حاضران پخش شد.
در این پیام آمده است:«بسیار خرسندم که در مراسم رونمایی یک جشنواره‌ی بزرگ ملی در خدمت شما هستم. سی ویکمین جشنواره‌ی موسیقی فجر در حالی از امروز فعالیت‌های اجرایی خود را شروع می‌کند که مقدمات آن از مدت‌ها قبل آغاز شده است. من از این فرصت استفاده کرده و از تمامی فعالان جشنواره به خصوص مدیر و دبیر محترم که ماه‌ها برای رقم زدن این رخداد تلاش کرده‌اند، تشکر می‌کنم.
جشنواره در سال جاری نگرش خود را تا حدودی تغییر داده است، البته این به معنای نادیده گرفتن زحمات بسیاری که برای این رخداد ملی کشیده شده است، نیست، من چهارده سال جشنواره‌ی موسیقی فجر را اداره کردم و در خدمت هنرمندان عزیز بودم . در آن سال‌ها جشنواره توانست از یک حالت کلی به جشنواره‌ی تخصصی بدل شود و از دل آن چندین رخداد موسیقایی مثل جشنواره‌ی نواحی، بانوان، جوان و غیره بیرون آمد؛ اما امسال جشنواره به طور مشخص نگاه خاصی دنبال می‌کند و به تخصصی‌تر شدن فعالیت‌هایش می‌اندیشد. از همین روی جشنواره‌ی سی و یکم می‌تواند نقطه‌ی عطفی برای جشنواره‌های موسیقی فجر باشد؛ امسال تمام تلاش خود را انجام داده‌ایم که تا حد امکان تصدی‌گری دولت را کم کرده و مجموعه‌ی دولت تنها به عنوان حمایت‌کننده و حامی حاضر باشد؛ اتفاقی که امیدواریم در سال‌های آینده نیز ادامه پیدا کند و حامیانِ غیردولتی در آن حضوری فعال داشته باشند تا جشنواره بیش از پیش پررونق باشد و دولت به جای مدیریت هزینه، جای خود را به مدیریت در حوز‌ه‌های مختلف بدهد. البته بدون شک رسیدن به این مرحله، کار سختی است و ممکن است نظریات مختلفی درباره‌ی آن وجود داشته باشد، برای مثال بسیاری بر این باورند که باید تمام اتفاقات جشنواره‌ی موسیقی فجر توسط دولت انجام شود؛ اتفاقی که تاکنون – و تا حدی امسال- نیز وجود داشته است؛ به هر روی صرف‌نظر از این ماجرا، مهم این است که بتوانیم جشنواره‌هایی را برگزار کنیم که با استقبال خود مردم بتواند روی پای خود بایستد و با کمترین حمایت‌های مالی و بیشترین حمایت‌های سیاسی و اجتماعی دولت برگزار شود.
خوشبختانه جشنواره‌ی امسال توانسته است در حوزه‌ی بین‌الملل فعالیت‌های خوبی داشته باشد و به همین خاطر امیدوارم حضور هنرمندان کشورهای ایران فرهنگی بتواند سرآغاز گفت‌وگوها و مبادلات فرهنگی بسیاری باشد و سیاست «دیپلماسی فرهنگی» دولت محترم نیز محقق شود.
امیدوارم شرایط به گونه‌ای باشد که تمام کسانی که دست‌اندرکاران حوزه‌های مختلف موسیقی هستند با وحدت و همدلی و نگرش‌های دلسوزانه خود فضا را به گونه‌ای رقم زنند که از جشنواره‌ی سی‌ویکم به عنوان جشنواره‌ای موفق و یک اتفاق مهم یاد شود و برای آیندگان هم راه‌های خوبی گسترده شود.
در پایان بار دیگر امیدوارم جشنواره‌ی سی‌ویکم بتواند برای امروز و آینده‌ی ما یک جشنواره‌ی موفق و دانش‌نامه‌ای باشد که در آینده امکانات معرفتی و نقاط مهمی از آن استخراج شود.»
منبع: ایسنا
کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید