بغداد خروج نظامیان ترکیه از استان نینوا را تکذیب کرد | اتاق خبر
کد خبر: 303528
تاریخ انتشار: 30 آذر 1394 - 09:25
دفتر اطلاع رسانی «حیدر العبادی» نخست وزیر عراق روز یکشنبه اعلام کرد که بر خلاف بیانیه وزارت امور خارجه ترکیه درباره عقب نشینی نظامیان این کشور از استان نینوا در شمال عراق، تاکنون هیچ عقب نشینی از سوی این نیروها صورت نگرفته است.

به گزارش اتاق خبر از پایگاه خبری السومریه نیوز عراق، «سعد الحدیثی» سخنگوی دفتر اطلاع رسانی نخست وزیری عراق به تاکید اعضای دائم و غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد بر حقانیت موضع عراق در باره این موضوع اشاره کرد و افزود: پیام های مثبتی به دست ما رسیده حاکی از اینکه شورای امنیت سازمان ملل متحد درخواست عراق را درخصوص خروج نیروهای ترکیه از خاک این کشور در دستور کار خود قرار خواهد داد.
این در حالیست که پیشتر وزارت امور خارجه ترکیه با صدور بیانیه ای اعلام کرده بود: ترکیه با در خواست آمریکا، نیروهای خود از استان نینوا بیرون می برد.
الحدیثی با رد سخنان نخست وزیر ایتالیا درباره ورود نیروهای زمینی این کشور به موصل برای مشارکت در جنگ با داعش، افزود: هیچ گونه توافقی میان عراق و ایتالیا در این باره صورت نگرفته است و بغداد با هرگونه دخالت نظامی خارجی در عراق مخالف است.
«ماتیو رنتسی» نخست وزیر ایتالیا پیش تر اعلام کرده بود: این کشور قصد دارد شماری از نظامیان خود را برای مشارکت در جنگ علیه داعش به عراق بفرستد.
وزارت امور خارجه ترکیه روز شنبه در بیانیه ای اعلام کرد: با توجه به حساسیت های طرف عراقی، ترکیه به روند از پیش شروع شده خروج نیروهایش از استان نینوا ادامه می دهد.
بحران در روابط دو کشور از سوم دسامبر جاری (12 آذرماه) با ورود بیش از یکهزار و 200 نظامی ترکیه به پایگاه زلیکان در بعشیقه در حدود 40 کیلومتری شمال شرق شهر موصل مرکز استان نینوا در شمال عراق آغاز شد که بغداد این اقدام را ناقض حق حاکمیت خود دانسته است.

 

منبع:ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید