آیا آلودگی‌های محیطی بر تولیدمثل تاثیر دارد؟ | اتاق خبر
کد خبر: 304538
تاریخ انتشار: 4 دی 1394 - 23:52
یک متخصص زنان و نازایی گفت: محیط آلوده و آلودگی‌های زیستی بر روی تمام قسمت‎های بدن تاثیر مخرب دارد و دستگاه تولید مثل نیز از این امر مستثنی نیست.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایسنا ریحان میردامادی در نشست خبری "انجمن ناباروری امید دنیا" انجمن حمایت از زوج های نابارور کشور اظهار کرد: از علل اصلی ناباروری در ایران می‎توان به تغذیه نامناسب، عدم تحرک، هیجانات کنترل نشده روحی، سیگار، مواد مخدر، آلودگی‎های شیمیایی و آلودگی‎های رادیویی اشاره کرد.

وی با اشاره به ذخایر محدود فیزیولوژیک تولید مثل زنان اظهار کرد: بالا رفتن غیر قابل کنترل سن ازدواج به علت مشکلات مالی و در پی آن کاهش کمیت و کیفیت تخمک زنان از علل اصلی ناباروری در ایران است.

این متخصص زنان و نازایی گفت: محیط آلوده و آلودگی‌های زیست‎بوم بر روی تمام قسمت‎های بدن تاثیر مخرب دارد و دستگاه تولید مثل از این امر مستثنی نیست. حیاط جنسی یعنی هورمون و این آلودگی‎ها روی غدد درون‎ریز و هورمون‎ها تاثیر خواهد گذاشت و در عملکرد این سیستم اختلال وارد خواهد کرد. پایین‎تر بودن آمار ناباروری در روستاها دال بر همین امر است. خانواده‎هایی که در شهر با این مشکل مواجهند، بسیار هستند و متاسفانه فشارهای روحی و روانی زندگی در شهر بر این مشکل می‎افزاید.

در ادامه دکتر رضا نصر از دیگر پیشکسوتان حاضر در این نشست اظهار کرد: مسئولین و نمایندگان ارگان‎ها و واحدهای مختلف، بزرگان و خیرین پرنفوذ، افراد فعال و علاقمند برای بخش اجرایی و سازمان‎های خیریه باید در کنار هم این سمن را تشکیل دهند.

وی با اشاره به زیرساخت‎های لازم در حوزه سلامت و ناباروری گفت: تنبلی تخمدان به یکی از مشکلات نسل حاضر بدل شده است. علت اصلی این نوع تنبلی، اضافه وزن و عدم توازن تغذیه با پیشینه ژنتیکی است.

نصر با اشاره به جمعیت 16 درصدی مبتلایان به واریکوسل در مردان گفت: جوانان باید در دبیرستان‌ها معاینه شوند، به مردم درباره نقش بیماری اوریون در ناباروری اطلاع‎رسانی شود و به زوج‎های بیمار از طرق مختلف همچون روان درمانی و گیاه درمانی کمک شود.

به گزارش ایسنا، کمیته‎ای متشکل از نماینده شورای اسلامی شهر اصفهان، نماینده خیرین اصفهان و نماینده مرکز ناباروری اصفهان تشکیل شد تا در نشست بعدی اعضای هیئت امنای انجمن ناباروری امید دنیا تشکیل شود.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید