طراحی CDN سال گذشته انجام شد | اتاق خبر
کد خبر: 305067
تاریخ انتشار: 6 دی 1394 - 20:18
رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: فاز مطالعاتی پروژه CDN از سال ۹۱ در دستور کار این پژوهشگاه قرار گرفته و طراحی این شبکه و بهینه‌سازی پهنای باند در سال ۹۳ عملیاتی شده است.

اتاق خبر: محمد خوانساری در همایش تبیین راهکارهای توسعه شبکه توزیع محتوا بر بستر شبکه ملی اطلاعات، بومی‌سازی فناوری و آماده‌سازی جذب فناوری‌های پیشرفته در کشور را از جمله مهمترین وظایف پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات دانست و گفت:در سه تا چهار سال گذشته، 3 فعالیت منسجم در حوزه خدمات توزیع محتوا انجام شده است.

بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ وی با اشاره به لزوم بهینه‌سازی استفاده از پهنای باند برای افزایش کیفیت و سرعت اینترنت در کشور، گفت: استفاده از شبکه‌های توزیع محتوا (CDN) به عنوان راهکاری برای حل مشکل توزیع محتوا به کار گرفته شده است.

او بر لزوم سرمایه‌گذاری در این حوزه تاکید کرد و گفت: متولیان امر باید اقدامات لازم برای بهره‌گیری از این فناوری پیشرفته را به عمل آورند.

خوانساری اظهار کرد: علاوه بر فعالیت‌های پژوهشی، دو کار مشاوره‌ای و مطالعاتی برای سازمان تنظیم مقررات و شرکت زیرساخت به انجام رسیده است.

وی به گسترش اینترنت و توسعه خدمات مرتبط به آن اشاره کرد و گفت: افزایش محتوای حجیم نیاز به توسعه پهنای باند و زیرساخت شبکه را بیشتر کرده است.

خوانساری مستندات و ملزومات صدور پروانه برای اپراتورهای شبکه توزیع محتوا و طراحی توزیع شبکه محتوا را از جمله کارهای این مجموعه اعلام کرد و گفت: پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات آمادگی لازم برای بومی‌سازی این فناوری را داراست.

رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: پیش‌بینی می‌شود ترافیک دیتا بر روی تلفن همراه در سه تا چهار سال آینده، 10 برابر شود  و رشد این ترافیک 3 برابر ترافیک دستگاه‌های ثابت است.

او با اشاره به فعالیت‌های این پژوهشگاه در زمینه خدمات توزیع محتوا، گفت: این پروژه در فاز مطالعاتی از سال 91 در دستور کار این پژوهشگاه قرار گرفته و طراحی این شبکه و بهینه‌سازی پهنای باند در سال 93 عملیاتی شده است.

خوانساری با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شود ترافیک IP در دنیا تا سال 2016 به یک زیتا بایت برسد، بیان کرد: این ترافیک در 5 سال گذشته 5 برابر شده و در پنج سال آینده سه برابر خواهد شد.

او گفت: تاخیر زمانی ارائه خدمات اینترنتی از منبع تا مقصد، افزایش کاربران، نامتقارن بودن تقاضای کاربران و نیاز به برخی از خدمات با کیفیت بالا سبب شده تا ارسال بهینه محتوی و غیرمتمرکز شدن توزیع محتوی، مطرح شود.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات  تصریح کرد:‌ با افزایش سرعت اینترنت و ضریب نفوذ دسترسی آن در کشور شاهد رشد قابل توجهی در تولید و مصرف محتوا در کشور هستیم.

وی خاطر نشان کرد: ایجاد شبکه‌های توزیع محتوا و گسترش آنها علاوه بر کمک به توزیع کیفی محتوا نیاز به سرمایه‌گذاری‌های پرهزینه در شبکه توزیع و زیرساخت کشور را کاهش می‌دهد.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید