دروس عمومی عملکرد قابل توجهی در دانشگاه‌ها ندارند | اتاق خبر
کد خبر: 305402
تاریخ انتشار: 8 دی 1394 - 15:19
رئیس دانشکده خبر دانشگاه آزاد:
رئیس دانشکده خبر دانشگاه آزاد تاکید کرد: دروس عمومی باید بر حسب نیاز دانشجویان ارائه شوند. این نیاز می‌تواند شامل مسائل اجتماعی، مسائل جامعه مدنی، مسائل فرهنگ ایرانی – اسلامی و آموزش‌های عمومی باشد.

به گزارش اتاق خبر ،دکتر وحید عقیلی در گفت‌وگویی با بیان این مطلب ادامه داد: این در حالیست که متاسفانه دروس عمومی که در دانشگاه تدریس می‌شوند از نظر محتوای تدریس و جنبه‌های دیگر عملکرد قابل توجهی ندارند.

وی گفت: با وجود اینکه دروس عمومی از نظر فکری و جهان بینی در کنار دروس تخصصی می‌توانند به دانشجو کمک کنند اما نگاه دانشجویان به این دروس مثبت نیست.

رئیس دانشکده خبر دانشگاه آزاد افزود:دروس عمومی قرار است جزء مهمترین واحدهای درسی دانشجویان در کنار دروس تخصصی هر رشته تدریس شوند زیرا این دروس مسائل جامعه را ازجمله نگاه فرد به زندگی، نگاه فرد به گذشته و آینده خود و نگاه فرد به فلسفه وجودی زندگی و بحث‌های مربوط به اخلاقیات در بر می گیرند،اما علیرغم همه این مسائل متاسفانه به صورت کاربردی به این دروس پرداخته نمی‌شود.

عقیلی ادامه داد: دروس عمومی که در دانشگاه تدریس می‌شوند در حوزه علوم انسانی قرار می‌گیرند و حساسیت‌های خاص خود را دارند به همین دلیل کاربردی که باید داشته باشند را تاکنون نداشته‌اند و در تعیین دروس،‌محتوا و نحوه ارائه آنها دقت کافی صورت نگرفته است.

وی گفت:‌لازم است محتوای دروس عمومیَ، نام آنها و بسیاری مسائل مربوط به این دروس بررسی شود تا انتخاب این دروس برای دانشجو از حالت اجبار خارج شود.

رئیس دانشکده خبر دانشگاه آزاد در مورد تفکیک دروس عمومی به تناسب رشته‌های مختلف نیز گفت:‌ یکی از راه‌های جذاب شدن دروس عمومی در نظر دانشجویان، برنامه ریزی محتوایی برخی از این دروس است. بومی سازی و تخصصی تر کردن دروس عمومی باعث می‌شوداین دروس برای دانشجویان جذابیت بیشتری داشته باشند.

عقیلی اضافه کرد:جذاب تر کردن و کاربردی تر کردن دروس عمومی مستلزم نظرسنجی از دانشجویان است ومی بایست میزان اثربخشی، بهره مندی و رضایت مندی دانشجویان با استفاده از سوالات کلیدی و یا ساختن فرضیه مورد سنجش قرار بگیرد.

رئیس دانشکده خبر دانشگاه آزاد اظهار کرد: این نظرسنجی باید از دانشجویان مختلف و در دانشگاه‌های مختلف صورت گیرد و پس از انجام نظرسنجی برای دروس عمومی هدف گذاری شود و ارائه و تدریس این دروس برای همه رشته‌ها به یک اندازه و به یک شکل ادامه پیدا نکند.

وی ادامه داد:باید در هر سه سطح برنامه ریزی، محتوا و بخش آموزش برای تدریس دروس عمومی در دانشگاه تغییر ایجاد شود و مدرسین این دروس باید از بین اساتیدی انتخاب شوند که تبحر بیشتری دارند.

 

رئیس دانشکده خبر دانشگاه آزاد گفت: دروس عمومی باید مصداقی باشند و از حالت حافظه محور تبدیل به حالت ادراک محور شوند.

رئیس دانشکده خبر دانشگاه آزاد بااشاره به اینکه دروس عمومی می‌توانند بر زندگی دانشجویان اثر بگذارند و نگرش آنها را نسبت به زندگی تغییر دهند،تاکید کرد: دروس عمومی کم اهمیت تر از دروس تخصصی نیستند و لازم است ارزیابی جدی تری از اساتید این دروس صورت گیرد.

عقیلی اظهار کرد: سیستم تدریس دروس عمومی و نگاه ارزشی و نحوه ارزیابی اساتید باید کاملا عوض شود و این مسئله فقط با تحقیق میدانی می‌تواند صورت بگیرد.پس از انجام تحقیق میدانی نحوه ارزیابی باید شکل جدیدی به خود بگیرد.

وی در مورد چگونگی مشارکت بیشتر دانشجویان در کلاسهای عمومی نیز بیان کرد: لازم است اساتیدی که توانمندترند برای تدریس دروس عمومی انتخاب شوند و در کنار دانش عمومی خود، به متدهای تدریس و جنبه‌های فلسفلی آن را بیشتر اشراف یابند.

رئیس دانشکده خبر دانشگاه آزاد اشکال در کم اهمیت جلوه کردن دروس عمومی در دانشگاه را محتوای این دروس،‌اهداف آنها،‌فلسفه آموزش و نحوه تدریس مدرسین عنوان کرد.

وی در پایان گفت:در مورد نحوه ی تدریس دروس عمومی در دانشگاه بین وضع مطلوب و وضع موجود فاصله وجود داردو برخی از این دروس کارایی و تاثیرگذاری لازم را ندارند.

 

 

منبع:ایسنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید