جمع اوری دکل های مخابراتی همراه اول موجب مشکلاتی برای مشترکان شده است | اتاق خبر
کد خبر: 306437
تاریخ انتشار: 14 دی 1394 - 13:08
با صدور دستور شهرداری تهران بر اساس ماده 100 مبنی بر جمع آوری حدود 10 دکل آنتن BTS اپراتور همراه اول از آغاز امسال تاکنون و کاهش میزان ضریب نفوذ این اپراتور در برخی مناطق شهرستان تهران مشکلاتی در زمینه ایجاد ارتباط تلفن همراه، اتصال اینترنتی و ارسال پیام

اتاق خبر: اعضای شورای شهر و در پی آن شهرداری تهران در طول چند سال گذشته در ارتباط با نصب دکل های تقویت امواج تلفن همراه معتقدند به دلیل عدم رعایت استانداردهای نصب این دکل ها مشکلاتی را برای سلامتی شهروندان تهران ایجاد کرده است.
بنا بر این گزارش به نقل از ایرنا؛ تا اینکه اعضای شورای شهر تهران، لایحه ای را با عنوان «ساماندهی دکل ها، آنتن ها و تأسیسات مخابراتی و ارتباطی در شهر تهران» را تدوین کرد و اعلام داشتند که براساس منابع بین المللی رعایت فاصله های بین این دکل ها و محل زیست مردم به ویژه مدارس و اماکن عمومی تاثیرات منفی می گذارد حتی زاویه تابش این آنتن ها نیز بر میزان اثرگذاری بر سلامتی مردم می گذارد.
این روند تا به جایی رسید که در اواخر سال گذشته شورای شهر تهران رای به جمع آوری دکل های انتن 'بی تی اس' (Base Tranceiver Station) را به شهرداری تهران ابلاغ می کند.
بر اساس حکم صادره از کمیسیون ماده 100 شهرداری تهران مبنی بر جمع آوری دکل های انتن BTS از اوایل امسال حدود 10 آنتن BTS مربوط به سایت همراه در مناطق مختلف از جمله در مناطق دربند، اختیاریه، پیروزی و گیشا جمع آوری شده است.
شاید در ظاهر اولیه داستان این گونه تصور شود که جمع آوری این انتن ها می تواند شرایط سلامتی شهروندان تهرانی را تضمین کند ولی وقتی پای صحبت اهالی این محله ها می نشینیم متوجه برخی مشکلات ناشی از حذف این انتن در این مناطق می شویم.
یکی از کارشناسان امر مخابرات در این ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت: هر یک از این آنتن ها به عنوان یک سایت می تواند حدود یک هزار تا یک هزار و 500 مشترک تلفن همراه اول را پوشش بدهد.
وی افزود: به عبارتی دیگر می توان گفت که در آن واحد حدود 100 گوشی همراه اول می تواند با همدیگر مکالمه داشته باشند.
این کارشناس مخابراتی افزود: حذف هریک از آنتن های BTS می تواند مشکلاتی را برای کاربران آن محله ایجاد کند که برای رفع این نقض یا سایت دیگر نزدیک به همان محل باتوان ضریب نفوذ بیشتری را متحمل بشوند و یا اینکه انتن های سیار در ان محدود نصب شود.
یکی ازمشترکان در منطقه اختیاریه با اشاره به بروز مشکلات ارتباط تلفنی همراه اول به خبرنگار ایرنا گفت: در زمان ایجاد ارتباط تلفنی گاهی با حذف انتن مواجه می شویم که برای دریافت انتن مدام به نقاط مختلف حرکت می کنیم تا با دریافت انتن امکان مکالمه تلفنی برای من مهیا شود.
حسن رضوی افزود: گاهی مواقع نیز با وجود تماس اولیه در حین مکالمه با قطع تلفن همراه می شویم و یا اینکه در حین مکالمه با صدای خر و نامفهومی مواجه می شوم.
یکی دیگر از شهروندان ساکن در منطقه دربند نیز گفت: در طول دو ماه گذشته در زمان تماس با اختلالات مواجه می شدم که اوایل تصور خاصی از این موضوع نداشتم تا اینکه متوجه شدم که یکی از دکل های مخابراتی (آنتن BTS) مستقر در این محدود بنابه دستور شهرداری تهران جمع اوری شده است.
الهام کریمیان گفت: تا پیش از این با مشکلی در ارتباط با ارتباطات تلفنی نداشتم ولی در حال حاضر حتی برای استفاده از اینترنت گوشی همراه اول نیز با مشکل مواجه هستم.
یکی از کسبه محله پیروزی نیز دراین خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: اختلالاتی تلفن همراه که از دو ماه قبل در این محله به وجود امده بیشتر اهالی کسبه محله را وادار کرده است که از دیگر اپراتورهای تلفن همراه به جای همراه اول استفاده کنند.
جعفر صادق زاده با انتقاد از عملکرد مسئولان اپراتور همراه اول گفت: از مقامات مسئول این اپراتور درخواست رفع این مشکلات را دارم چرا که این انتظار وجود دارد که این اپراتور قدیمی خدمات بیش از پیشی را به مشترکان خود ارائه دهد نه اینکه در مقابل مشکلات پیش آمده سکوت کند.
یکی دیگر از مشترکان همراه اول در منطقه گیشا نیز در خصوص کاهش سرعت اینترنتی گوشی همراه اول به خبرنگار ایرنا گفت: یکی از امکانات جدید در مکالمات بین المللی استفاده از اینترنت است که من برای ارتباط با فرزندانم در خارج کشور نیاز ضروری به این اتصالات دارم ولی چند مدتی است که در حین مکالمه با قطعی چندین دقیقه ای مواجه می شوم.
یک خانم ناراضی در منطقه دربند نیز با انتقاد از شرایط حذف دکل های مخابراتی در این محله گفت: انتظار مردم در پیشرفت های که در سطح جهانی بوجود می آید این است که امکانات داخلی نیز در ارتباط با تلفنی همراه نیز افزایش پیدا کند نه اینکه روز بروز با یک تصمیم گیری غلط با نقصان تسهیلات و امکانات برخوردار شویم.
اقدامات شورای شهر و شهرداری تهران در توجه به سلامتی مردم امری لازم و ضروری است ولی کاهش امکانات نیاز به جایگزینی مناسب برای رفع نیاز شهروندان امری واجب است.
شورای شهر تهران با تصویب تجمیع دکل های مخابراتی با هدف حفظ منظر شهری و تامین سلامت شهروندان بدون در نظر گرفتن اینکه آیا آنتن های BTS برای سلامتی شهروندان خطرساز است یا نه که در واقع ابهام همچنان باقی است ولی اجرای عملیاتی جمع آوری این دکل ها مشکلات خاصی را برای مشترکان ایجاد کرده است.
نخستین بخشی که در شبکه تلفن همراه مستقیم با گوشی تلفن همراه در ارتباط است به لفظ عامیانه آنتن تلفن همراه و به تعبیر تخصصی BTS که مخفف Base Tranceiver Station است.
آنتن بی تی اس(BTS ) فرستنده و گیرنده های کوچکی هستند که در بر سر پشت بام برخی منازل و اماکن در نقاط مختلف شهر نصب شده تا گوشی تلفن همراه مشترکان به این وسیله آنتن دهی مناسب را دریافت کنند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید