دو سوم معادن زغال سنگ مازندران تعطیل است | اتاق خبر
کد خبر: 306621
تاریخ انتشار: 15 دی 1394 - 14:16
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن مازندران گفت : هم اکنون دو سوم معادن زغال سنگ در این استان به دلیل مشکل مالی فعالیتشان متوقف است.

به گزارش اتاق خبر به نقل ازایرنا، هادی حمیدیان عصر دوشنبه در نشست بررسی مشکلات صنعت و معدن در اتاق بازرگانی مازندران اظهارکرد : در این استان حدود 50 معادن زغال سنگ دارای مجوز بهره داری وجود دارد که هم اکنون صرفا 15 معدن در حال کارند.در این استان حدود 50 معادن زغال سنگ دارای مجوز بهره داری وجود دارد که هم اکنون صرفا 15 معدن در حال کارند.

وی اضافه کرد : پنج واحد معدن زغال سنگ نیز در این استان به صورت نیمه فعال و با ظرفیت پایین کار می کنند که به نظر می رسد این معادن نیز در صورت عدم کمک مالی فعالیتشان متوقف می شود.
حمیدیان تعداد کارگران این واحدهای معدنی را حدود یک هزار و 700 نفر اعلان کرده که بیشترشان با تعطیلی معادن سرکار نمی روند.
رئیس سازمان نظام مهندسی معادن مازندران گفت : فعال نبودن واحدهای معدنی دراین استان باعث از بین رفتن تجهیزات و ذخیره های معدنی آنها می شود و فعالیت مجدد آنها با این مشکلات سخت تر می شود.
حمیدیان مهمترین مشکل واحدهای معدنی را خریدار انحصاری، بالا رفتن قیمت تمام شده و مالیات بر ارزش افزوده اعلام کرد.
وی اضافه کرد : اگر برای رفع مشکل معادن مازندران به خصوص زغال سنگ فکر اساسی از سوی مسئولان صورت نگیرد، ان معادن نیز به تعطیلی می روند و حداقل یک هزار و 200 کارگر این واحدها نیز بیکار می شوند.
به گفته وی 17 نوع ماده معدنی در مازندران وجود دارد که تاکنون برای 13 ماده معدنی برای استخراجشان مجوز بهره برداری صادر شده و مجور بهره برداری برای چهار معدن نیز بزودی صادر می شود.
مدیرعامل زغال سنگ سامان هم در این نشست قیمت پایین زغال سنگ تولیدی، خریدار انحصاری و مشکل مالی را مهمترین معضل معدنکاران مازندران برشمرد.
محمد رحیمی افزود : در حال حاضر ذوب آهن اصفهان تنها خریدار زغال سنگ تولیدی مازندران است و این واحد صنعتی تمایلی به افزایش قیمت زغال سنگ ندارد و قیمت فعلی هر کیلوگرم یک هزار و 500 ریال برای ما صرفه اقتصادی ندارد.
وی اضافه کرد : با این نرخ که از سال 92 تاکنون نیز افزایشی نداشته، ادامه فعالیت معدنکاران مازندران با روند فعلی با دشواری زیادی مواجه است.
وی خواهان مداخله مسئولان استانی برای رفع مشکل معدنکاران به خصوص زغال سنگ و ایجاد یک واحد تولیدی فولاد در مازندران شد.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید