منافع برخی به ادامه حیات سازمان حمایت گره خورده است | اتاق خبر
کد خبر: 307843
تاریخ انتشار: 20 دی 1394 - 12:40
وزیر راه و شهرسازی ضمن تاکید مجدد خود بر لزوم انحلال سازمان حمایت گفت: از سال ۱۳۰۸ تا کنون جانمایه و آنچه اقتصاد کشور عمل می‌شود اندیشه‌های سوسیالیستی است که ما باید به جای این اندیشه‌ها به سمت اندیشه‌های بخش خصوصی و رقابت حرکت کنیم.

اتاق خبر: عباس آخوندی صبح امروز در صبحانه کاری اتاق بازرگانی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ما قبل از اینکه با غرب آشنا شویم با اندیشه‌های روسی آشنا شده‌ایم این شرایط و اندیشه‌های چپ در کشور و اقتصاد ایران ایجاد شده است. این شرایط باعث شده که اندیشه‌های شرق در ایران ایجاد شود.

بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ وی افزود: در دوره جدید با رویارویی با مشکلات و حوادث مختلف در گرایش سوسیالیستی در کشور ما برای حل مسائل از سال 1308 مطرح شد. به طوریکه اولین تصویب قانون در این ارتباط قانون اسعار خارجی بود که امروز نام سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان دارد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: برای رویارویی با مشکلات مختلف اندیشه‌هایی که برای حل مسائل در این سال‌ها استفاده شده است همان موارد سوسیالیستی است.

آخوندی تصریح کرد: بازار ما رویکردهایی برای حل مسائل خود نداشته است و این فرآیند ایجاد شده که برای حل مسائل خود بیشتر به سمت تثبیت و تضعیف قیمت‌ها برود.

وی گفت: در گذشته نیز بیشترین اعتراضات به همین قانون اسعار انجام می‌شد به طوریکه از سال 1308 تا به امروز ما هنوز با مسئله تثبیت قیمت‌ها، قیمت‌گذاری و مسائل اینچنینی روبرو بوده‌ایم.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: در زمان محمدرضا پهلوی همین اتفاقات رخ داده است به طوریکه در زمان وی انقلاب سفید با اصول سوسیالیستی در ایران رخ داده است که در زمان وی به مالکیت صنعتی سهام‌دار‌کردن کارگران و مبارزه با گرانفروشی پرداخته شده است.

آخوندی افزود: این اصول همان اصول قبلی است که عالیخان وزیر اقتصاد دوره پهلوی به خاطر همین امور از فعالیت خود انصراف داد و ما در آن موقع نیز خمیرمایه اندیشه‌های سوسیالیستی را در جامعه شاهد بودیم.

وی یادآور شد: تا وقتی که در بازار حسی نسبت به این مسائل نداشته باشیم و تغییرات لازم را انجام ندهیم امکان توسعه ملی نخواهیم داشت.

وزیر راه و شهرسازی گفت: عالیخان در خاطرات خود می‌گوید محمدرضا اگر شاه نبود یک مهندس کشاورزی سوسیالیست با گرایشات سوسیالیستی بود و در واقع اندیشه‌های چپ در ایران حضور داشته است و ما هیچ وقت نتوانسته‌ایم نسبت به اندیشه چپ موضع روشنی حتی در بازار داشته باشیم.

آخوندی یادآور شد که ابلاغ سیاست‌های اصل 44 و نحوه تبیین آن توسط عضو هیئت حزب مرکزی توده انجام شد که سهام عدالت نیز در ایران بر اساس همین اندیشه‌ها صورت گرفت.

وی گفت: زمانی که سهام عدالت توزیع شد بنده معلمی بودم که این سهام را به من نیز دادند اما به شخصه آن را پر نکردم و گفتم که من مشمول سهام عدالت نمی‌شوم.

وزیر راه و شهرسازی افزود: برای پیگیری این موضوع به سازمان خصوصی‌سازی وقت رفته و آنجا سوال کردم که موضوع این فرم‌ها چیست پاسخی که در این ارتباط شنیدم این بود که ما در نظر داشتیم که تنها به 3 میلیون نفر سهام عدالت دهیم اما در جلسه‌ای که رفتیم این تعداد به 39 میلیون نفر افزایش یافت.

آخوندی گفت: مجموع سهام عدالت واگذار شده 30 میلیارد دلار قیمت داشت که در شرایط فعلی نیز بنگاه‌های ما به حدی گرفتار مسائل مالی هستند که نیازمند مبالغی اینچنینی‌ هستند.

وی ادامه داد: اصول اولیه هدفمندی یارانه‌ها برای این بود که قیمت انرژی اصلاح شود تا بهره‌وری و کارآیی در ایران افزایش یابد که حتی در سال اول اجرای هدفمندی ما در تامین منابع مالی آن دچار مشکل بودیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به موضع اتاق بازرگانی در زمان هدفمندی یارانه‌ها گفت: موضع اتاق در آن زمان خیلی با حال بود و می‌گفت که به ما یارانه تولید دهید و به این امر اقرار نداشت که قصد استقلال دارد.

آخوندی افزود: یارانه یعنی وابسته کردن اقتصاد به دولت. دل ما لک زده است که در جامعه بازرگانان و بخش خصوصی چنین مواضعی را بشنویم که یارانه تولید را نمی‌خواهیم و به دولت اعلام کند که در قیمت‌گذاری دخالت نکند.

وی گفت:  موضع اتاق با موضع کسی که ماهانه 45 هزار تومان یارانه می‌گیرد یکی بود که این موارد نیز همان موارد و اندیشه‌های سوسیالیستی موجود است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: گیر ذهنی بنده این است که در آخر اقتصاد کشور به چه سمتی حرکت می‌کند در صورتی که بخواهیم اقتصاد و ایرانی آباد داشته باشیم باید شفافیت فعالیت‌ها در اقتصاد افزایش یابد و بخش خصوصی لازم است که بتواند دستش در جیب خودش باشد.

منافع برخی به ادامه حیات سازمان حمایت گره خورده است

آخوندی اضافه کرد: بخش خصوصی که مستقل نباشد و وابسته به یارانه‌های تولیدی دولت یا کمک آن باشد بخش خصوصی نیست و همین شرایط فعلی می‌شود. موضوع یاد شده از سال 1308 تا 1394 با قانون تثبیت اسعار یا سازمان حمایت فعلی ادامه داشته است و قیمت‌گذاری در بخش‌های متخلف انجام می‌شود که این امر نشاندهنده آن است که در صورت هرگونه سازمانی مثل سازمان حمایت منافع برخی به خطر می‌افتد و منافع آنها به تداوم وجود این سازمان است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: بخش خصوصی باید فعالیت‌های خود را در قالب رقابت انجام داده و سازمان حمایت منحل شود. برخی تصور کردند که بنده زمانی که از انحلال سازمان حمایت صحبت می‌کنم ناشی از عصبانیت از موضوع قیمت‌گذاری‌ها در نرخ بلیط راه‌آهن است اما بنده ناراحت نیستم و این موضوع را راحت می‌گویم که با وجود این سازمان‌ها فعالیت بخش خصوصی به درستی شکل نمی‌گیرد.

وی اضافه کرد: با وجود سازمان هدفمندی‌ها آیا می‌توانیم بخش خصوصی واقعی داشته باشیم؟ در شرایطی که همه به دنبال گرفتن یارانه هستند و اقتصاد ایران یارانه‌ای ادامه پیدا می‌کند امکان توسعه اقتصاد و رونق فعالیت‌های بخش خصوصی فراهم نمی‌شود.

آخوندی در ادامه سخنان خود با اشاره به بدهی‌های دولت به اقتصاد ملی گفت: وزیر اقتصاد دولت یازدهم رقم بدهی‌های دولت را در این خصوص 381 هزار میلیارد تومان می‌داند که تا این تاریخ توسط این وزارتخانه شناسایی شده است اما به درستی تعهدات دولت در این ارتباط مشخص نیست.

وزیر راه و شهرسازی در توضیح صحبت‌های خود گفت: هر کس دو ریال پول به کسی دهد مشخص است و پیگیر مبالغ خود است اما این عدم روشن بودن تعهدات به این معنی است که حتما برخی در این خصوص منافعی دارند.

وی گفت: از این ارقام که میزان بدهی‌های دولت اعلام شده است تنها 15 هزار میلیارد تومان مربوط به بدهی پیمانکاران است اما درباره مابقی آن کسی صحبت نمی‌کند.

آخوندی گفت: 7 سال است که درباره مطالبات و معوقات دولت صحبت می‌شود اما نتیجه‌ای در بر نداشته است. کل معوقات دولت 1.7 برابر سرمایه‌های کل بانک‌های ایران است.

اندیشه‌های جان‌سخت سوسیالیست بانک‌های ما را گرفتار کرده است

وزیر راه و شهرسازی در ادامه با طرح این سوال که چرا اصلاح ساختار بانکی ما جدی گرفته نمی‌شود گفت: من فکر می‌کنم که این موضوع به جانسختی اندیشه‌های سوسیالیسی بر می‌گردد چون این منابع به صورت اداری توزیع شده و رقابتی نبوده است. 

وی اظهار داشت: منابع، توسعه ملی باید برای بازسازی و ساخت و ساز اقتصاد ایران اختصاص یابد و نباید تنها آن را به چند پروژه محدود کرد.

آخوندی گفت: در دهه دهم و اکنون جانمایه و آنچه عمل می‌شود اندیشه‌های سوسیالیستی است در حالیکه باید به سمت اندیشه‌های فعالیت بخش خصوصی در اقتصاد رفت.

بدهی صنایع به بانک‌ها از سرمایه آنها بیشتر است

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: میزان بدهی صنایع به بانک‌ها از کل سرمایه صنایع بیشتر است. ما در این شرایط چطور انتظار داریم که رشد پایدار داشته باشیم؟ در این شرایط ما باید به دنبال رقابت در بازار حرکت کنیم.

وی گفت: برای حلاجی بیشتر این موضوع باید در نظر گرفته شود که در سال‌هایی که یارانه در جامعه پرداخت شده است بخش خصوصی چقدر به این موارد گلایه کرده است. با مشاهده گفت‌وگوهای انجام شده در این خصوص معلوم می‌شود که اتاق و بخش خصوصی چقدر درباره رقابتی شدن بازار گلایه داشته است.

وی افزود: این صداها و تقاضاها ایجاد رقابت در بازار باید از اتاق و بخش خصوصی در آید و این بخش باید خود پیگیر مطالبات رقابتی شدن بازار باشد.

آخوندی گفت: اتاق اگر طرفدار بازار رقابتی است باید بپذیرد که مواد اولیه تولید مانند سوخت‌ها را نیز با قیمت واقعی دریافت کند.

وزیر راه و شهرسازی در پایان گفت: در کشور ما اراضی زیادی برای تجاری‌سازی و ظرفیت‌های مناسبی در بخش‌هایی مانند راه‌آهن و فرودگاه‌ها وجود دارد اما لازمه استفاده از آنها ایجاد رقابت و نظام عالی است که تامین کننده منابع مالی آن باشد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید