زندانیان مسئله نان دارند | اتاق خبر
کد خبر: 308035
تاریخ انتشار: 21 دی 1394 - 03:00
در استان مرکزی؛
در نشست مسئولان استان مرکزی و مدیرکل زندان‌ها بر لزوم تامین اشتغال افراد پس از خروج از زندان به عنوان مهمترین نیاز زندانیان تاکید شد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا - منطقه مرکزی – حجت‌الاسلام قاسم عبداللهی رئیس کل دادگستری استان مرکزی در نشست استاندار مرکزی، معاونین و مدیران اجرایی با مدیرکل زندان‌های استان مرکزی با اشاره به ساماندهی‌هایی صورت گرفته در مجموعه زندان‌های استان مرکزی، بر تامین امنیت خانواده‌های زندانیان تاکید کرد.

وی تصریح کرد: خانواده زندانیان دائما در مسیر زندان و شهر در تردد هستند و لازم است که امنیت آنها تامین شود.

عبدالهی با اشاره به اینکه از یک سو با خانواده زندانیان مواجهیم و از سوی دیگر با افرادی که مرتکب جرم و بزه شده‌اند، افزود: اگر مجرمان را به زندان منتقل نکنیم قطعا امنیت شهر تحت‌الشعاع قرار خواهد گرفت و از سوی دیگر در زندان‌ها نمی‌توان خدمات لازم را ارائه کرد.

وی تاکید کرد: در حال حاضر جرائم سخت و خشن به زندان محکوم می‌شوند و با همین امکانات محدود نگرانی‌های امنیتی و تخلفات خاصی وجود دارد. نگرانی امروز ما زندانیان دور از خانواده و اغلب مجرد است که مستعد ارتکاب انواع جرم‌ها هستند و نیازمند همت همه دستگا‌ه‌ها و مسئولین هستیم تا حداقل از نظر امنیتی بستر لازم فراهم شود.

 

زندانیان ما مسئله نان دارند

فرشید محمدحسینی طاهری دادستان اراک با تاکید بر بحث اشتغال زندانیان تصریح کرد: اشتغال بعد از آزادی زندانیان امری مهم است که می‌تواند از ارتکاب جرم مجدد و بازگشت به زندان جلوگیری کند.

وی مراقبت بعد از خروج از زندان را یک اصل مهم دانست که باید به عنوان دغدغه همه مسئولین مورد توجه قرار گیرد و گفت: امروز بیش از 70 درصد نوجوانان حاضر در کانون اصلاح و تربیت دچار فقر فرهنگی یا مشکلات خانوادگی همچون طلاق و کم سوادی هستند که حاصل کم‌کاری مسئولین است.

دادستان اراک گفت‌وگو با زندانیان را منعکس کننده درد آنها دانست و اظهار کرد: لازم است که مسئولین با زندانیان صحبت کنند تا نسبت به مشکلات آنها به درک درستی برسند.

طاهری تاکید کرد: کم‌کاری ما مسئولین چنین شرایطی را رقم زده است که به جای بستن زندان‌ها و ایجاد شغل آنها را توسعه می‌دهیم. زندانیان ما درگیر مسئله نان هستند که دست به جرم و خلاف می‌زنند و حتی در زمان مرخصی از زندانی ارتکاب جرم دارند که این امر ضرورت ایجاد شغل را کاملا نشان می‌دهد.

 

ساخت بندهای زندان اراک با ورود پیمانکاران انجام می‌شود

فیلی معاون عمرانی استاندار مرکزی نیز با اشاره به اینکه مشکلات موجود در زندان باید در سه پروسه زمانی کوتاه‌مدت، ‌میان‌مدت و بلندمدت مرتفع شود، افزود: پیگیری تجهیز زندان به اقلام اولیه مانند پتو و دیگر اقلام به محض تامین اعتبار تا نوروز انجام و بحث خط اتوبوس و جداسازی جاده زندان و پارک جنگلی به سرعت تعیین تکلیف می‌شود.

معاون استاندار مرکزی افزود: عملیات ساخت دو بند 150 نفره زندان با همکاری دو پیمانکار توانمند پیگیری خواهد شد و همراه با آغاز عملیات با استفاده از توان پیمانکار، مباحث اعتباری آن نیز دنبال می‌شود.

 

آسیب‌های اجتماعی موجود به عملکرد ما برمی‌گردد

اسماعیل تاج‌آباد رئیس شورای شهر اراک نیز با اشاره به تعطیلی واحدهای تولیدی و صنعتی که خود منجر به بیکاری جوانان و شیوع بزه و جرم می‌شود، افزود: بخشی از آسیب‌های اجتماعی موجود به عملکرد ما مسئولین برمی‌گردد که ناشی از بی‌تدبیرهای صورت گرفته است و باید در همین شرایط بد و تحریم اوضاع را سامان دهیم.

وی در خصوص جداسازی جاده زندان و پارک جنگلی و همچنین ایجاد خط اتوبوسرانی برای تردد راحت‌تر خانواده زندانیان قول مساعدت داد و گفت: نبود خطوط اتوبوسرانی در این مسیر آسیب‌های احتمالی را به همراه دارد به همین دلیل این مشکل رفع خواهد شد و با توجه به اینکه بخشی از مسیر خارج از محدوده شهری است بحث بیمه و خطرات احتمالی رانندگان نیز رفع می‌شود.

 

آموزش مهارت‌، بازگشت‌پذیری به زندان را به 3.25 درصد می‌رساند

رقیه یادگاری رئیس سازمان برنامه‌ریزی و بودجه استان مرکزی با اشاره به مشکلات عدیده زندان در استان گفت: تامین فضا و تاسیسات و ساخت یک زندان و توسعه آن نیازمند ارقام بالایی است که باید از بعد ملی تامین شود، اما تا جایی که امکان داشته باشد و برخلاف قانون نباشد براساس اعلام اولویت‌ها و طرح‌های ارائه شده اعتبار تزریق می‌شود.

در این جلسه بهرام نجفی‌زاده مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان مرکزی نیز با بیان اینکه 25 درصد زندانیان بعد از آزادی مجددا به زندان برمی‌گردند، گفت: با ارائه آموزش‌های لازم این رقم به 3.2 درصد می‌رسد که نشان از اهمیت آموزش و مهارت‌آموزی زندانیان و کاهش بازگشت مجدد به زندان دارد.

نجفی‌زاده تصریح کرد: می‌توان با ایجاد فضاهای چندمنظوره آموزش و اسکان زندانیان را توأمان به انجام رساند، چراکه در آینده آنها تاثیر فراوانی خواهد داشت.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید