آیا چینی‌ها توانایی مدیریت دومین اقتصاد بزرگ جهان را دارند؟ | اتاق خبر
کد خبر: 308208
تاریخ انتشار: 21 دی 1394 - 17:36
در حالی که تردیدها در مورد توانایی پکن برای مدیریت دومین اقتصاد بزرگ جهان افزایش یافته است، شاخص بورس های آسیایی در معاملات امروز به پایین ترین رقم در بیش از ۴ سال گذشته رسید.

اتاق خبر: در حالی که تردیدها در مورد توانایی پکن برای مدیریت دومین اقتصاد بزرگ جهان افزایش یافته است، شاخص های بورس در بازارهای آسیایی روز دوشنبه به پایین ترین رقم در بیش از 4 سال گذشته رسید.
بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ تعطیلی بازار توکیو به دلیل تعطیلات رسمی در ژاپن موجب کاهش نقدینگی در بازارهای آسیایی و تشدید نوسانات در روز دوشنبه شد. بازارهای ارز نیز شاهد نوسانات شدیدی بود به نحوی که ارزش رند آفریقای جنوبی به رقم پایین بی سابقه ای رسید.
در معاملات امروز شاخص ام اس سی آی در آسیا اقیانوسیه با 1.8 درصد افت به پایین ترین رقم از اواخر سال 2011 تاکنون رسید.
شاخص اصلی بورس چین، سی اس آی 300 نیز بیش از 3 درصد افت داشت. شاخص بورس کشورهای استرالیا و فیلیپین نیز به ترتیب شاهد افت 1.25 و 3.8 درصدی بود.
نهاد شرط بندی کنندگان مالی آی جی پیش بینی کرد که شاخص های اف تی اس ای 100، دکس، سی ای سی فرانسه، معاملات را به ترتیب با افت نیم، 1.5 و 1.2 درصدی آغاز کنند.
همزمان در بازارهای کالا نیز قیمت ها افت داشت به نحوی که قیمت نفت برنت با 79 سنت کاهش به 32 دلار و 76 سنت رسید و نفت وست تگزاس اینترمدییت با 69 سنت افت 32 دلار و 47 سنت معامله شد.
در حالی که بانک خلق چین با هدایت نرخ نقطه میانی یوان به سمت رشد قویتر، تحلیلگران را گیج کرده، چین باز هم به عامل اصلی بروز نگرانی ها در بازارهای سرمایه تبدیل شده است. اقدام اخیر بانک مرکزی چین احتمالا نگرانی ها در مورد کاهش ارزش یوان را فرو خواهد نشاند، اما بر سردرگمی بازار خواهد افزود، زیرا با این اقدام اکنون مشخص نیست که سیاست قطعی پکن در قبال بازار ارز چیست.
این اقدام برخلاف اقدام اخیر بانک مرکزی چین در زمینه سازی بیشترین کاهش یک  روزه ارزش یوان در پنج ماه گذشته در روز 7 ژانویه بوده است.
تاپاس استریکلند، اقتصاددان بانک ملی استرالیا در این باره گفت: «در این وضعیتی که بازارهای جهانی با آن مواجه اند، تحلیلگران شک دارند که سیاستگذاران چینی توانایی مدیریت و کنترل اقتصاد این کشور را داشته باشند.»
این وضعیت تنش ها را در آستانه انتشار آمارهای تجاری چین در روز چهارشنبه افزایش داده است. انتظار می رود آمارهای روز چهارشنبه حکایت از کاهش میزان صادرات و واردات چین داشته باشد.
همچنین پیش بینی شده که میزان سوددهی سهام اس ان پی 500 در سه ماهه پایانی سال 2015، به میزان 4.2 درصد کاهش یافته باشد که دومین افت متوالی سه ماهه است که علت آن افت شدید قیمت نفت و سایر کالاهاست.
بروز آشفتگی در بازارهای بورس و نگرانی ها از نحوه مدیریت اقتصادی چین، حتی بر تاثیرات مثبت ناشی از انتشار آمارهای مثبت از بازار کار آمریکا سایه افکنده و تمایل برای خرید اوراق قرضه با نرخ بالای دولتی را کاهش داده است.
در بازار ارز، ارزش دلار آمریکا در برابر ین ابتدا نیم ین کاهش یافت و به نزدیکی پایین ترین رقم 5 ماه گذشته رسید، اما بعدا این کاهش جبران شد.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید