ایران پیروزی انقلاب هسته ای خود را جشن می گیرد | اتاق خبر
کد خبر: 309283
تاریخ انتشار: 26 دی 1394 - 11:31
روزنامه لبنانی:
روزنامه لبنانی الاخبار نوشت: ایرانی ها از سال آینده سالروز پیروزی انقلاب هسته ای خود را چند روز قبل از سالروز پیروزی انقلاب اسلامی جشن خواهد گرفت.

 

به گزارش اتاق خبر، الاخبار تاکید کرد: ایرانی ها بعداز 13 سال مبارزه و مقاومت ، حق مشروع خود در استفاده از انرژی هسته ای را بعداز عبور از موانع و بعداز آن که جهان به تبدیل شدن ایران به قدرت هسته ای اعتراف کرد، گرفتند.
این روزنامه لبنانی خاطرنشان کرد: باید دانست آنچه امروز مشاهده می شود، بسته شدن یک صفحه منازعه و گشوده شدن صفحه جدیدی در کتاب درگیری های بین شرق و غرب جهان است.
الاخبار در ابتدای گزارش خود با اشاره به این که نظام شاهنشاهی ایران با کمک آمریکا، فرانسه و آلمان طرح هسته ای خود را شروع کرد ، نوشت: بعداز سقوط شاه و فرار او درچنین روزهائی و قبل از سه دهه و چند سال قبل به نظر می رسید که رویاهای هسته ای ایران هم نقش برآب شده است.
این روزنامه لبنانی نوشت: بعداز شروع جنگ تحمیلی رژیم صدام علیه ایران، زیرساخت های آن نابود و نیروگاه هسته ای در حال ساخت بوشهر – با کمک آمریکا و جنگنده های فرانسوی – بمباران شد تا این طرح به طور کامل متوقف شود.
الاخبار افزود: علی اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس جمهوری اسلامی وقت ایران در پاسخ به سئوال یک خبرنگار آمریکائی که پرسید،چرا ایران که دارای ذخیرهای نفتی زیادی است، خواستار استفاده از انرژی هسته ای می باشد؟، گفت که چرا شما به شاه اجازه دادید با وجود نفت تاسیسات هسته ای بسازد و اکنون می خواهید ایران انقلابی را محروم کنید؟
این روزنامه لبنانی اضافه کرد: خبرنگار آمریکائی سکوت کرد اما هاشمی رفسنجانی ادامه داد، چگونه از ما می خواهید با دولت شما مخالفت و مقابله نکنیم؟
الاخبار با اشاره به روند برنامه هسته ای ایران و تلاش های پنهان و آشکار به ویژه واشنگتن برای جلوگیری از ادامه آن خاطرنشان کرد، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی از همان ابتدا تاکید کردند که ایران درصدد ساخت بمب هسته ای نیست و دین اسلام ساخت و استفاده از این سلاح را حرام کرده است.
این روزنامه لبنانی خاطرنشان کرد که گروه 1+5 ( پنج کشور عضو شورای امنیت شامل آمریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه و چین به اضافه آلمان) جای تروئیکای اروپائی ( انگلیس، فرانسه و آلمان) را گرفت و روند مذاکرات با ایران وارد مرحله جدیدی شد.
الاخبار با تشریح روند فعالیت های هسته ای ایران ، تهدیدهای نظامی و تصویب تحریم های تحمیلی علیه ایران، ترور دانشمندان هسته ای و ادامه مذاکرات هسته ای به ریاست سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی، تصریح کرد: با شروع دوره ریاست محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در پرونده مذاکرات با گروه 1+5 ، این مذاکرات با تاکید به معادله برد – برد به پایان خود رسید و جهان به ایران هسته ای اعتراف کرد.
این روزنامه لبنانی تاکید کرد: ایران از روز اول تلاش کرد پرونده خود را از شورای امنیت خارج و به آژانس بین المللی انرژی اتمی بازگرداند تا ثابت کند این پرونده صددرصد سیاسی است.
الاخبار نوشت: رفع تحریم های مالی و اقتصادی بعداز سال ها محروم بودن از تحرکات در اقتصاد جهان، یعنی بازاری جدید برای سرمایه گذاران خارجی و بازگشت دوره مبادلات تجاری اما ایران همه پیشنهادها را با آرامش بررسی می کند تا به یک بازار مصرفی وابسته به خارج تبدیل نشود و همچنین تزریق 30 میلیارد دلار پول های بلوکه شده بازار مالی و اقتصاد کشور را با شوک مواجه نکند به ویژه این که با کاهش قیمت نفت جهانی مواجه است و اقتصاد آن به خروج از رکود نیاز مبرم دارد.
این روزنامه لبنانی به بعد سیاسی این پیروزی هسته ای اشاره کرد و افزود: ایران که زمانی بخشی از بحران محسوب می شد امروزبه شریکی بزرگ برای حل بحران های جهانی تبدیل شده است و این موفقیت را که ایران به همپیمانانش هدیه کرده است، ناشی از پول سیاسی نیست بلکه عامل اصلی آن تلاش های سیاسی است که توانست معادلات و توازن قوا را دگرگون کند.
الاخبار تاکید کرد: ایران امروز یک قدرت و محور ائتلاف مقاومت متشکل از قدرت های منطقه ای است و بیشترین و بزرگترین تاثیرها را در تحولات و رخدادهای منطقه دارد.
این روزنامه لبنانی در ادامه گزارش خود خاطرنشان کرد: اکنون ایران به میلیاردها دلار دست می یابد اما با توجه به تجریبات سال ها محاصره می داند که پول پیروزی ها را رقم نمی زند بلکه عقلانیت ، صبر ، تدبیر و اداره صحیح امور راه موفقیت ها را هموار می سازد.
الاخبار تصریح کرد: روابط ایران و واشنگتن شاهد طلوع فجرجدیدی نخواهد بود زیرا نبرد بین آنها نبرد بین سانتریفیوژها ، اورانیوم ، آب سنگین و حتی بمب هسته ای نیست، بلکه این نبرد ، جنگ برای استقلال است.
این روزنامه لبنانی نوشت: توافق هسته ای به زودی تاثیرات منطقه ای خواهد داشت اما روابط ایران و آمریکا به سوئی که واشنگتن می خواهد نخواهد رفت زیرا تهران می داند، آمریکا امتیازهائی را که پای میز مذاکره داده است، ممکن است بخواهد پس بگیرد و امروز شاهد هستیم یک صفحه منازعه بسته می شود اما صفحه جدیدی در کتاب درگیری های مستمر بین شرق و غرب جهان گشوده می شود.

 

منبع:ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید