مسکو تشنه تجارت با ایران | اتاق خبر
کد خبر: 310338
تاریخ انتشار: 29 دی 1394 - 11:39
در گفت و گوی اتاق خبر با موسس برند مهرام مطرح شد
ایران برای رفع نیازمندی های روسیه بسیار توانمندتر از ترکیه می باشد، اما مشکل برخی قوانین دست و پاگیر در کشورمان مانع اصلی بهبود تجارت با اینگونه کشورها شده است در حالی که این محدودیت ها در ترکیه وجود نداشته است.

شاهرخ ظهیری پدر صنایع غذایی ایران و موسس برند مهرام در بررسی اولویت های تجاری با کشورهایی همچون روسیه و ترکیه عنوان کرد: ایران برای رفع نیازمندی های روسیه بسیار توانمندتر از ترکیه می باشد، اما مشکل برخی قوانین دست و پاگیر در کشورمان مانع اصلی بهبود تجارت با اینگونه کشورها شده است در حالی که این محدودیت ها در ترکیه وجود نداشته است.

وی در گفت و گو با اتاق خبر ادامه داد:  براساس آمارهای به دست آمده کشور ترکیه در سال رقمی بالغ بر 40 میلیارد دلار مواد غذایی اعم از میوه و سبزیجات به روسیه  صادر می کرده است.

ظهیری در مورد تسهیل ورود کالاهای ترکیه به روسیه افزود: در توافق نامه ای که روس ها با ترکیه منعقد کرده بودند استثنائاتی را برای ورود کالاهای این کشور به روسیه قائل شده بودند.

وی تصریح کرد: حال باید دولت ایران در مذاکراتی که با روسیه انجام می دهد بتواند مشابه همان توافق نامه های تجاری را به امضا برساند؛ تا بتوان با تشریفات کم تری صادرات موادغذایی به روسیه را دنبال کرد.

مؤسس شرکت مهام در مورد توافق نامه های تجاری منعقد شده بین این دو کشور گفت: در قراردادهایی که بین ترکیه و روسیه به امضاء رسیده بود بدین ترتیب عمل می شده است که در ابتدای هر سالی قیمت هر کالا مشخص و تا پایان سال نیز با همان قیمت توافق شده کالا صادر می شد.

وی افزود: این در حالی است که روس ها قیمت کالاهایی که از ایران صادر می شود را خود تعیین کرده  و قیمت فاکتور شده صادر کنندگان ایرانی را قبول ندارند.

ظهیری تأکید کرد: با این حال توانمندی های ایران برای صادر ات کالا به روسیه به  شرط انعقاد توافقات مناسب  و رفع مشکلات حمل و نقل و سیستم بانکی بیش از ترکیه است.

وی درخصوص حضور ایران در بازارهای ترکیه به دلیل تنش میان دو کشور روسیه و ترکیه اظهار داشت: نه تنها در بخش تجارت با کشور ترکیه منفعتی وجود ندارد بلکه ورود کالاهای ترکیه  همانند پارچه و ... ضرر بزرگی برای اقتصاد ایران محسوب می شود.

ظهیری افزود: در حال حاضر این بازار روسیه است که تشنه محصولات ایران است.

عضو کمیسیون کشاورزی خانه اقتصاد ایران با اشاره به این مطلب که در ایران محصولی برای صادرات به ترکیه وجود ندارد گفت: تنها کالای صادراتی ایران می تواند پسته و یا خشکبار باشد و این در حالی است که حجم صادراتی کشمش این کشور به قدری افزایش یافته است که در این زمینه می تواند ایران را کنار بزند.

وی افزود: ترک ها با این استدلال که مگر چه چیزی نداریم که بخواهیم آن را از شما بخریم نمی توانند منفعتی به لحاظ صادرات برای ایران داشته باشند.

ظهیری تصریح کرد: اکنون منافع ما در حضور در بازار روسیه خلاصه می شود به خصوص این که روابط این دو کشور به تنش انجامیده است.

وی ادامه داد: حدود 300 میلیون نفر جمعیت حوزه قفقاز و روسیه است که این مناطق به تمام محصولات ایران نیاز دارند؛ اما متأسفانه با وجود اعلام اتحادیه میوه و تره بار ایران مبنی بر توانایی صادرات 100 تن کالا به این حوزه، بسترهای مناسبی برای حمل و نقل کالا به منظور صادرات وجود ندارد.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید