دولت در بخش خصوصی دخالت نکند | اتاق خبر
کد خبر: 310621
تاریخ انتشار: 1 بهمن 1394 - 08:24
اظهار نظر نایب رئیس اول اتاق بازرگانی کرمانشاه در رابطه با همایش برجام فصلی نو در اقتصاد ایران:
نلسون حضرتی: نکته کلیدی در این همایش این بود که دولت به هیچ وجه در بخش خصوصی ورود پیدا نکند؛ بلکه به این بخش برای تحقق اهدافش کمک کند. درحال حاضر عرصه برای فعالیت شبه دولتی ها به مراتب بیش از بخش خصوصی فراهم است.

اتاق خبر- همایشی تحت عنوان برجام فصلی نو در اقتصاد ایران با حضور رئیس جمهور و نمایندگان بخش خصوصی و همچنین چند عضو هیأت دولت برگزار شد. رئیس جمهور در این همایش طی سخنانی بخش خصوصی را به تشویق واداشت و خطاب به آن ها گفت: تاکنون دست و پای اقتصاد در زنجیر بود. اقتصاد پس از سال ها از زندان آغاز شده است و باید با کسانی رقابت کند که نه تنها در زندان نبوده اند که از مکمل ها و مقوی کننده های زیادی برخوردار بوده اند. در این همایش دولت وعده های زیادی در رابطه با بهبود وضعیت اقتصادی کشور به بخش خصوصی داد و ان را به فعالیت هرچه بیشتر در دوره پسابرجام دعوت کرد. در همین رابطه گفت و گویی را نلسون حضرتی نایب رئیس اول اتاق بازرگانی کرمانشاه ترتیب داده ایم که در ادامه می خوانید.

نلسون حضرتی نایب رئیس اول اتاق بازرگانی کرمانشاه در همین رابطه گفت: برگزاری این همایش نوید بسیار خوبی است برای بخش خصوصی. از آنجایی که عالی ترین مقام دولت بخش خصوصی را به عنوان یک نهاد مهم پذیرفتند؛ این امر می تواند سرآغاز یک حرکت رو به جلو باشد.

نلسون حضرتی در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: طبق گفته رئیس جمهور قرار است که فضای اقتصادی کشور تغییر کند تا بتوانیم از بحران های اقتصادی حال حاضر کشور خارج شویم.

وی ادامه داد: اگر از بحرانی که در سال های اخیر دامن اقتصاد کشور را گرفته است خارج شویم؛ قطعا می توانیم در عرصه بین المللی حرفی برای گفتن داشته باشیم.

حضرتی افزود: طبق فرمایش ریاست جموری باید دولت خود را از دخالت در بخش خصوصی کنار بکشد. به تعبیری توصیه مهم وی به هیأت وزیران این است که بنگاه داری را به طور کلی رها کنند.

 به گفته وی؛ نکته کلیدی در این همایش این بود که دولت به هیچ وجه در بخش خصوصی ورود پیدا نکند. بلکه به این بخش برای تحقق اهدافش کمک کند. درحال حاضر عرصه برای فعالیت شبه دولتی ها به مراتب بیش از بخش خصوصی فراهم است.

این عضو هیأت رئیسه اتاق کرمانشاه با بیان اینکه بسیاری از گفته های این دولت عملیاتی شده است، گفت: اظهارات ریاست جمهوری در دوران نامزدی ایشان در رابطه با رفع تحریم ها عملی و اجرایی شده است که این نشانگر این است که می توان بر حرف های این بخش تکیه کرد و امیدوار بود که از حرف به عمل منتج می شود.

وی در رابطه با گفته رئیس جمهور مبنی بر حمایت بخش خصوصی از ورود سرمایه گذاران خارجی گفت: حتی قبل از اینکه نتیجه نهایی برجام مشخص شود؛ از چند سال اخیر هیأت های خوب و بلند پایه ای از کشورهای دنیا که دارای برندهای اقتصادی و صنعتی مهم هستند به کشور وارد شدند.

حضرتی ادامه داد: جلساتی در اتاق های بازرگانی در رده های بالا تشکیل شد که امیدوراریم این امر استمرار پیدا کند.

به گفته وی؛ یکی از رسالت های مهم اتاق بازرگانی در این دوره پساتحریم این است که با دقت نظر بیشتری برای جذب سرمایه گذاران خارجی برنامه ریزی کند.

حضرتی با بیان اینکه تغییر زیرساخت ها در کشور زمانبر است و نباید در کوتاه مدت انتظار وقوع رخدادی در  دوره پسابرجام را داشته باشیم؛ اظهار کرد: در این راستا باید آستانه صبر و تحمل خود را بالا ببریم تا بتوانیم نتایج بهتری از این برجام در بلند مدت شاهد باشیم.

وی ادامه داد: نباید انتظار داشته باشیم که در کوتاه مدت تغییرات عجیب و غریبی در اقتصاد کشور رخ دهد. به هرحال صنعت، بازرگانی و تجارت ما در دوره تحریم ها دچار سرگردانی شده بود و امروز روزنه امیدی باز شده است و امیدوراریم که هرچه زودتر وعده های برجامی دولت به سرانجام خوبی برسد.

این عضو اتاق ایران در رابطه با بهبود فضای کسب و کار که خواسته بخش خصوصی دردوره پسابرجام است؛ گفت: رتبه کسب و کار کشور چندان مناسب نیست و این واقعیت غیرقابل انکاری است. رسیدن به شاخص های مثبت در کسب و کار نیازمند ایجاد یکسری زیرساخت در کشور است.  دولت در این راستا باید کمک زیادی کند.

وی با اشاره به کشور سنگاپور که رتبه خوبی در شاخص کسب و کار دارد؛ اظهار کرد: در ان کشور در زمان کوتاهی فرایند ثبت یک شرکت انجام می شود ولی در کشور ما زمان زیادی را جهت این کار باید اختصاص داد.

به گفته حضرتی؛ انتظار می رود که شاخص های کسب و کار در تزار خوبی قرار گیرد تا در سطح بین المللی به یک رتبه خوبی دست پیدا کنیم تا کشورهای دیگر نیز با طیب خاطر وارد کشور شوند.

این عضو اتاق کرمانشاه گفت: بخش خصوصی خارج از سیستم دولتی و مردم نیست و باید در دوره پسابرجام به این بخش اهمیت بیشتری قائل شد. باید در این دوره بخش خصوصی کار زیاد انجام دهد تا همپا با دولت حرکت کند و دولت، بخش خصوصی را بازو و محور خود ببیند.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید