پرستاری بشکند سلامت جامعه به خطر می افتد | اتاق خبر
کد خبر: 311508
تاریخ انتشار: 4 بهمن 1394 - 11:44
رئیس کل سازمان نظام پرستاری:
رئیس کل سازمان نظام پرستاری کشور، در نامه ای از روند تضعیف جایگاه پرستاری در جامعه گلایه کرده و عنوان داشته که تلاش برای شکستن پرستاری، سلامت جامعه را به خطر می اندازد.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری کشور، در نامه ای از روند تضعیف جایگاه پرستاری در جامعه گلایه کرده و عنوان داشته که تلاش برای شکستن پرستاری، سلامت جامعه را به خطر می اندازد.

به گزارش اتاق خبر و به نقل از نظام پرستاری، دکتر علی محمد آدابی در این نامه آورده است: در حالی که در دنیا شاهد توسعه کمی و کیفی رشته پرستاری برای ارتقاء سطح سلامت جامعه هستیم متأسفانه طی سال اخیر و ماحصل اتاق های بی فکری شاهد تقسیم کار و ابداع شیوه های ضربه زدن به پرستاری و سلامت جامعه هستیم که در اثر آن هر حوزه ای مشغول تربیت یک گونه مجعول جهت جایگزین کردن به جای پرستاری است. طرح تربیت «کمک پرستار یکساله» طرح «تربیت پرستار توسط بیمارستان» و طرح حضور غیر موجه «سلامت یار» هلال احمر بر بالین بیماران، نمونه هایی از این طرح های ضد پرستاری است که مستقیما موجب نقض حقوق بیماران و تهدید امنیت آنان در بیمارستان می گردد.

بکارگیری پرستاران «شرکتی» مصداق نقض غرض در این مورد است.

طرح تحول سلامت فشار مضاعفی بر دوش نحیف پرستاران وارد کرد و به رغم تحمل این فشار، دردمندانه شاهد اختلاف طبقاتی بیش از ۴۰ برابری پزشکان و پرستاران هستیم، اختلافی که در سه دهه قبل کمتر از دو برابر بود و همه در آن زمان با شور و شوق دوشادوش هم کار می کردند و مردم و نظام سلامت از ثمره این همکاری بهره مند بودند.

قبل از اجرای طرح تحول سلامت، درآمد سرانه پزشکان ۳۵ برابر متوسط درآمد آحاد جامعه بود و بعد از اجرای طرح تحول سلامت و افزایش ۲ تا ۴ برابری تعرفه های پزشکی و نیز افزایش ۱۷۰۰ مورد تعرفه پزشکی، این تفاوت به ۱۰۰ برابر بالغ گشت در حالی که با کمتر از ۱۰ درصد اعتبارات چند هزار میلیاردی طرح تحول سلامت و حفظ تعرفه های قبلی، آحاد مردم می توانستند از مزیت درمان رایگان در کشور برخوردار باشند.

پزشکی و پرستاری دو بال نظام سلامت جامعه هستند، لذا حفظ حقوق مردم ایجاب می کند مسئولین همگام با توجه به پزشکی، توجه بیشتری به پرستاری داشته باشند.

منبع: مهر

نظرات
ADS
ADS
پربازدید