اشتباه دولت های قبل تکرار نشود | اتاق خبر
کد خبر: 312082
تاریخ انتشار: 7 بهمن 1394 - 11:18
احمد توکلی در گفت و گو با اتاق خبر
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون برنامه و بودجه در پاسخ به سوالی در مورد علت تاخیر دولت برای ارائه بودجه سال 95 به مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از دلایل این کار نوشتن بودجه سال 95 براساس برداشته شدن تحریم ها و اجرای برجام است.

اتاق خبر- تصویب لایحه بودجه 95 به سال آینده موکول شد. این خبری بود که بر روی خروجی رسانه هایی که اخبار مجلس را پوشش می دادند رفت. ظاهرا دولت یازدهم که پیشینه خوبی در مورد تحویل به موقع بودجه سالانه به مجلس داشت این بار با تاخیرزیادی داشت.


دلایل زیادی برای انجام این کار از سوی دولت متصور است. برخی از این دلایل افت شدید قیمت نفت و برداشته شدن تحریم ها ذکر می شود. دلیل دیگر نیز پیش رو بودن انتخابات مجلس است که باعث شده تا دولت تا روشن شدن نتیجه انتخابات دست نگه دارد.


تاخیر در ارائه لایحه بودجه موجب ایجاد مشکلات سلسله وار در سیستم مالی و برنامه ریزی اقتصادی کشور ایجاد می‌کند و نوعی برنامه اقتصادی کشور دچار بی‌نظمی می‌شود. نهایی شدن بودجه کشور نیازمند زمانی مناسب است که با تاخیر در ارائه بودجه این زمان و نظم از دست می‌رود و به ناچار یک نوع بی‌نظمی مالی و برنامه‌ای در کشور پدید می‌آید و در برخی موارد به جای اینکه اجرای لایحه بودجه از اول فروردین آغاز شود از اواسط اردیبهشت آغاز می‌شود. از پیامد های تاخیر در ارائه بودجه می توان به بی‌نظمی در سیستم مالی و برنامه ریزی اقتصادی کشور و پایین آمدن کیفیت رسیدگی را نام برد.


احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون برنامه و بودجه در پاسخ به سوالی در مورد   علت تاخیر دولت برای ارائه بودجه سال 95 به مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از دلایل این کار  نوشتن بودجه سال 95 براساس برداشته شدن تحریم ها و اجرای برجام است.


توکلی در گفت و گو با اتاق خبر با بیان اینکه دولت قرار بود که بودجه را در زمان تعیین شده به مجلس ارائه کند، گفت: دولت قرار بود که کار اشتباه دولت دهم را در مورد بودجه تکرار نکند اما این اتفاق امسال افتاد و متاسفانه دولت در پاسخ به انتقادات در این مورد می گوید این کار در گذشته هم اتفاق افتاده است. 


نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: پیشنهاد من برای این که این رویه دوباره تکرار نشود این است که قانون به طور کامل و صحیح اجرا شود و بودجه در زمان تعیین شده در بند 188 آئین نامه داخلی مجلس ارائه شود. زیرا در صورت تاخیر در ارائه، فرصت کافی برای مطالعه و تصمیم گیری برای آن وجود نخواهد داشت.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید