زنگ خطر کاهش سهم «سلامت» در خانوار کارگری | اتاق خبر
کد خبر: 313631
تاریخ انتشار: 11 بهمن 1394 - 15:40
مشاور شورای اسلامی کار با اعلام این که زنگ خطر کاهش سهم هزینه‌های بهداشت و درمان به دلیل کاهش درآمدها و افزایش تورم به صدا درآمده است، گفت: دولت با ادبیات جبران معیشت کارگران وارد شورای عالی کار شود.

اتاق خبر: علی خدایی  از احتمال برگزاری نشست امروز کارگروه تعیین دستمزد سال 95 کارگران در شورای عالی کار خبر داد و اظهار داشت: ادامه بررسی هزینه‌های تأمین معیشت کارگران از دستورکارهایی این کارگروه است.

بنا بر این گزارش به نقل از فارس، وی همچنین با اشاره به اینکه جلسات عادی شورای عالی کار برگزار می‌شود، گفت: جلسات شورای عالی کار پیرامون دستمزد هنوز تشکیل نشده و فعلاً در کارگروه‌، مزد بررسی می‌شود.

مسئول کارگروه مزد شوراهای اسلامی کار کشور با اشاره به موضع اخیر دولت درباره مزد کارمندان و مستخدمین کشوری، گفت: اگر دولت با همین ادبیاتی که به دنبال افزایش درآمدهای کارکنان خود است، در شورای عالی کار در تعیین دستمزد کارگران حاضر شود، بخش زیادی از مشکلات حل خواهد شد.

خدایی همچنین به مسئولان کشور هشدار داد که سهم بهداشت و درمان، مخصوصا بهداشت دهان و دندان در خانوار کارگری به‌شدت کاهش یافته است.

وی افزود: سهم زیادی از درآمد کارگران صرف خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و تأمین مسکن می‌شود، در حالی‌که دولت برای کارکنان خود حق مسکن بسیار زیادی را در نظر گرفته است.

مسئول کارگروه مزد شوراهای اسلامی کار کشور با بیان اینکه باید سهم واقعی بهداشت و درمان در خانوار کارگری هزینه شود، به سخنان اخیر وزیر اسبق بهداشت و درمان پیرامون هزینه‌های سلامت اشاره کرد و گفت: همان‌طور که خانم وحید دستجردی اشاره کردند، سهم سلامت و درمان در هزینه‌های خانوار باید 20 درصد کل درآمد باشد، در حالی‌که این موضوع به دلیل کاهش درآمد امکان پرداخت ندارد.

وی گفت: به‌مرور هزینه‌های مربوط به آموزش، فرهنگ و سلامت در سبد هزینه‌ای کارگران کاهش و خوراکی‌ها و مسکن در حال افزایش است که این موضوع زنگ خطر برای خانوار کارگری به شمار می‌رود؛ چراکه به دلیل عدم توانایی مالی امکان هزینه‌کرد در بخش آموزش و سلامت ندارد.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید