Performancing Metrics

الزام به حضور در بورس، منحصر به صندوق‌های بازنشستگی نیست | اتاق خبر
کد خبر: 445872
تاریخ انتشار: 31 تیر 1399 - 20:54
وزیر کار:
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: الزام به حضور در بورس، منحصر به صندوق‌های بازنشستگی نیست.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، نشست «کارگروه تحلیل بازار سرمایه و تدوین استراتژی سرمایه گذاری» با حضور محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.

در این نشست روندهای بازار سرمایه به تفکیک صنایع و جایگاه سبد سرمایه گذاری‌های صندوق‌های بازنشستگی در هر صنعت، بازدهی و ترکیب دارایی شرکت‌های پورتفوگردان بررسی شد.

معاونت امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نشست گزارشی از عرضه سهام عدالت و آثار اقتصادی و اجتماعی آن در جامعه ارائه کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به حضور، نقش و اثرگذاری شرکت‌های زیر مجموعه این وزارتخانه در بازار بورس، بر اتخاذ رویکردی آینده نگرانه و توصیه‌های سیاستی برای رشد و رونق این بخش تاکید کرد.

شریعتمداری به ورود شرکت‌های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به بازار بورس اشاره کرد و افزود: باید برای سود دهی و بهره برداری مناسب از این حضور، برنامه ریزی عملیاتی کرد به گونه‌ای که در جریان تغییرات بازار دچار زیان هنگفت نشوند.

وی با بیان اینکه سیاست‌های اتخاذ شده در زمینه حضور در بازار سرمایه باید از مصارف کلی به مصارف عملیاتی هدایت شود اضافه کرد: باید در کنار پیروی از سیاست‌های کلان حوزه بورس، به منظور بهره برداری و اثربخشی بیشتر از این بازار، با تشکیل اتاق عملیات متشکل از نمایندگان دستگاه‌های تابعه، همفکری و تشریک مساعی داشت.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به حاضران در این نشست تاکید کرد: به ازای میزان سهامی که شرکت‌های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دارند، باید در تصمیم گیری های بازار سرمایه مداخله و نقش آفرینی کنید، همچنین باید سیاست‌های روشنی در سطح ملی برای مدیریت مناسب بازار سرمایه و در سطح صندوق‌ها برای نحوه حضور و تأثیر گذاری در این بازار در کارگروه‌های تخصصی تدوین و پیشنهاد شود.

شریعتمداری افزود: از ۴۵ میلیون نفر دارنده سهام عدالت در کشور تنها ۳ درصد سهم خود را فروخته اند.

وی تصریح کرد: دستور رئیس جمهوری و مصوبه دولت مبنی بر حضور در بازار بورس و عرضه بیشتر سهام منحصر به این وزارتخانه نیست و همه شرکت‌های دولتی و بخش عمومی غیر دولتی و بانک‌ها باید در بورس عرضه شوند و سهام شناور خود را افزایش دهند.

معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این نشست به روند رو به رشد سرمایه گذاری و سودآوری بازار سرمایه کشورمان به ویژه در ماه‌های اخیر اشاره کرد و گفت: این فرایند اگر در بلند مدت ادامه پیدا کند می‌تواند به شکاف اجتماعی و افزایش فاصله طبقاتی در جامعه منجر شود از همین رو باید با استراتژی درست زمینه حضور دهک‌های پایین جامعه به ویژه کارگران و بازنشستگان را در این بازار فراهم آورد.

میرزایی، یکی از پیشنهادات مطرح شده برای کاهش ریسک سرمایه گذاری در بازار بورس به ویژه دهک‌های پایین جامعه را بیمه سهام عنوان کرد و افزود: در حال پیگیری این موضوع هستیم چراکه باعث می‌شود بدون اینکه باری به سهامداران تحمیل شود ریسک کاهش یابد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید