توسعه صادرات غیرنفتی در راس برنامه های اتاق اراک | اتاق خبر
کد خبر: 315119
تاریخ انتشار: 18 بهمن 1394 - 11:44
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک در گفت و گو با اتاق خبر:
محمدرضا جعفری: تدابیر لازم اتخاذ شده است تا سطح رفت و آمد بین استان مرکزی و خارج از کشور به طور هدفمندی به ویژه در جهت توسعه صادرات غیرنفتی ارتقا پیدا کند.

اتاق خبر- محمدرضا جعفری رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک در رابطه با برنامه های در پیش گرفته شده اتاق اراک در دوران پساتحریم گفت: پساتحریم یک فصل نوین در اقتصاد ایران است و باتوجه به اینکه اولویت استان مرکزی، بخش صنعت است، در این زمینه برنامه ریزی های لازم انجام شده است.

محمدرضا جعفری در گفت و گو با اتاق خبر افزود: در دوران پساتحریم فضای اقتصادی باز شده است و ورابط خارجی و دیپلماسی بهتر شده  که در این راستا در اتاق اراک سعی بر این است که شرکت های خارجی را به سرمایه گذاری مشترک با بخش های تولیدی استان ترغیب کنیم.  

وی ادامه داد: تلاش بر این است که سرمایه گذاران خارجی را متقاعد کنیم که در کنار صنعتگران استان مرکزی فعالیت کنند تا سرمایه را وارد کشور کنند و در نهایت به صورت مشترک کار صورت گیرد.

جعفری تصریح کرد: تدابیر لازم اتخاذ شده است تا سطح رفت و آمد بین استان مرکزی و خارج از کشور به طور هدفمندی به ویژه در جهت توسعه صادرات غیرنفتی ارتقا پیدا کند.

وی ادامه داد: مشکل عمده ای که در استان اراک وجود دارد این است که کالای مازادی که در انبارها موجود است، مشتری کافی ندارد و راهکار آن افزایش صادرات است.

جعفری گفت: در شرایط پساتحریم که بازارهای اروپایی به روی تولیدکنندگان و صاردکنندگان باز شده است، سعی می کنیم که بازارهای صارداتی را برای محصولاتی که در استان تولید شده است و در انبارها وجود دارد، مهیا کنیم.  

رئیس اتاق اراک افزود: به منظور تحقق اهداف مورد نظر اتاق، آموزش امر بسیار مهمی است که در صدر کار قرار گرفته شده است و تلاش بر این است که فضا را به منظور رونق تجارت خارجی آماده کنیم و عمدتا در این راستا آموزش های متفاوتی در نظرگرفته شده است.

وی خاطر نشان کرد: تمام اقدامات مورد نظر اتاق اراک به منظور مهیا کردن فضای کسب و کار است که در این رابطه جلسات مختلفی همچون جلسه شورای گفت و گو دولت و بخش خصوصی برگزار می شود که بتوانیم قدم کوچکی را برای بهبود فضای کسب و کار آماده سازی کنیم.

جعفری در رابطه با تشکیل جلسات شورای گفت و گو دولت و بخش خصوصی در اتاق اراک گفت: این جلسات به طور منظم در اتاق برگزار می شود. به هرحال اعتقاد ما این است که به عنوان بخش خصوصی حتی اگر درصد کمی از این مصوبات اجرایی شود در نهایت به نتایج خوبی دست پیدا کنیم.

به گفته وی؛ جلسات شورای گفت و گو تمرین خوبی است به منظور در کنار هم قرار گرفتن دولت و بخش خصوصی تا بتوانند همکاری های مشترکی را آغاز کنند. بخش هایی که در سطح اقتصاد ملی است در شورای گفت و گو اتاق ایران مطرح می شود تا نیازهای خود را به آن جا منعکس کنیم.

جعفری به مشکلات دوران تحریم ها اشاره کرد و گفت: مسئله مهم در دوران تحریم ها این بوده است که ما منزوی شدیم، به هرحال می دانیم که اقتصاد در یک فضای باز شکل می گیرد. در حال حاضر امیدی به آینده در بخش خصوصی به وجود آمده است که در نهایت یک چشم انداز خوبی در فعالان اقتصادی شکل گرفته است.

به گفته وی؛ برای خروج از رکود آیتم های مختلفی وجود دارد؛ به هرحال شور و اشتیاق به منظور سرمایه گذاری افزایش پیدا کرده است که درنهایت رشد اقتصادی و به تدریج خروج از رکود را در بر خواهد داشت. اکنون دیدگاه جدیدی ایجاد شده و در این راستا برنامه هایی به منظور آینده مطلوب اقتصادی کشور تدوین شده است.  

رئیس اتاق اراک در رابطه با ایده تشکیل دانشگاه به منظور تربیت نسل کارآفرین؛ اظهار کرد: بازدیدی از دانشگاه ترکیه انجام شده است، این دانشگاه از نمونه های برتری است که در زیر مجموعه اتاق شکل گرفته و در زمینه تجارت و به طور عملیاتی فعالیت می کند.

به گفته وی؛ ایجاد دانشگاه بسیار موثر خواهد بود چونکه درحال حاضر تنها بحث های تئوریک صورت می گیرد که چندان در ارتباط با بهبود فضای کسب و کار نیست. یکی از آرزوهای اتاق این است که بتواند به طور مستقل دانشگاهی را به منظور ترویج رشته های مختلف اقتصادی با هدف بهبود و رونق فضای کسب و کار تاسیس کند.

جعفری ادامه داد: در زمینه ارتباط اتاق اراک با دانشگاه فعالیت های خوبی شکل گرفته و جلسات زیادی برگزار شده است. اراک علاوه بر اینک یک شهر صنعتی است؛ یک شهر دانشگاهی هم محسوب می شود. سعی داریم که ارتباط خوب و نزدیکی را با دانشگاه داشته باشیم که در همین راستا دوره های کارآفرینی در اتاق در نظر گرفته شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: برجام به سرانجام رسیده است ولی این جریان تمام مسائل را حل و فصل نمی کند. این موضوع نیازمند همکاری بخش های مختلف دولتی، خصوصی و تعاونی است تا بتوانیم کشور را از شرایط رکودی خارج کنیم و بحث اشتغال جوان ایرانی را که اکنون یک معضل بزرگ برای دولت و مردم محسوب می شود را مرتفع کنیم.

گفت و گو از سوسن یحیی پور 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید