ایران 10 سال نتوانست از فرصت‌هایش به خوبی استفاده کند | اتاق خبر
کد خبر: 316262
تاریخ انتشار: 20 بهمن 1394 - 15:49
روحانی:
رییس جمهور با اشاره به باز شدن فضا و اشتیاق عمومی در دنیا برای کار با ایران گفت: ایران حدود 10 سال نتوانسته از همه فرصت هایش به خوبی استفاده کند حالا با باز شدن فضا باید در شرایط نو وارد عمل شود.

اتاق خبر -  حجت الاسلام حسن روحانی روز سه شنبه در آیین بهره برداری همزمان از 138 طرح استانی که در سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور برگزار شد، گفت: شبی که برجام اجرایی شد، فردای آن روز لوایح برنامه ششم و بودجه سال 95 را تقدیم مجلس کردیم و امسال هم می توانیم با صدای بلند بگوییم حتی یک روز در ارایه لایحه بودجه تاخیر نداشتیم.

وی افزود: از زمان تقدیم لایحه بودجه 1395 کل کشور به مجلس تا عید نوروز، 64 روز زمان است بنابراین به اندازه کافی وقت در اختیار مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

اهم سخنان وی به نقل از خبرگزاري ها از این قرار است:

** من و آقای نوبخت قبل از این که دولتی باشیم، مجلسی هستیم وساز و کار را برای این که کمیسیون های تخصصی مجلس کار کنند، پیشنهادها ارایه و لایحه بودجه تقدیم هیات رییسه شود، می دانیم. زمان همه این ها از نظر آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی مشخص است وما هم تجربه کافی را داریم و در 5 و 6 دوره مجلس این کار را کرده ایم. 

**باید از سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تشکر کرد که در ماه های گذشته برای تهیه لایحه برنامه ششم توسعه بار سنگینی بر دوش داشته آن هم با سلیقه جدیدی که می خواستیم طبق قانون اساسی انجام دهیم و نمی خواستیم خدشه ای در اصل 134 قانون اساسی وارد شود. بر همین مبنا ممکن بود با سلیقه های گذشته متفاوت باشد وهم برنامه و هم اسناد آن وهم لایحه وهم تبصره های دائمی که پیش از این به مجلس تقدیم شده بود و هم تبصره های برنامه وهم لایحه بودجه 95 ، بودجه هم امسال سبک تر از سابق است چرا که تبصره ها در گذشته تصویب شده ومجلس شورای اسلامی زمان کوتاهی برای تصویب بودجه لازم دارد . امسال هم ما یک مقدار تاخیر داشتیم، به دلیل این که می خواستیم موضوع برجام عملیاتی شود، چون بودجه را بر مبنای کشور با حذف زنجیر تحریم برنامه ریزی کردیم. شبی که برجام اجرایی شد ما صبح آن روز هم لایحه برنامه پنج ساله ششم و هم لایحه بودجه سال آینده را بدون تاخیر حتی یک روز تقدیم مجلس کردیم، از این رو امسال هم ما می توانیم با صدای بلند بگوییم که حتی یک روز در ارائه لایه بودجه سال 95و همچنین لایحه مقررات ضروری برای اجرای برنامه مدون دولت برای برنامه ششم تاخیری نداشتیم.

 **{در مورد دوران پسابرجام و پساتحریم} کار بسیار عظیم و بزرگی انجام شده است، اگر صدها و هزاران گوینده و نویسنده بخواهند درباره این کاری که در این 30 ماه انجام شد، سخن بگویند، سخن زیاد است، این که با 6 قدرت جهانی درمورد این پرونده پیچیده و سخت بین المللی حرف بزنیم، مذاکره کنیم و پای میز مذاکره بنشینیم، اولین بار در تاریخ ایران است.

**همه روابط ما با جهان بر مبنای برد- برد خواهد بود . قراردادی می تواند پایدار در مقام انصاف باشد که برد- برد باشد یعنی منطقی و عادلانه و بر مبنای انصاف و بر مبنای احقاق حقوق مردم باشد اگر بر این مبنا باشد آن قرارداد پایدار می ماند.

**فکر نمی کنم کسی در کشور ما باشد از این که اقتصاد ما از حصر خارج شده ناراحت باشد، کسی در مملکت ما باشد از این که غل و زنجیر در پای اقتصاد بوده و ما توانستیم آن را برداریم ناراحت شود.فکر نمی کنم، کسی باشد از این که آنچه ما با دنیا در تبادل پولی، مالی و کالایی با قیمت ارزان تر هستیم تا بتوانیم در خدمت مردم قرار دهیم ناراحت باشد، فکر نمی کنم کسی از این که بانک های ما بتوانند فعال باشند، ناراحت باشد، کسی از این که بتوانیم حق خودمان را استیفا کنیم، نفتی را که می خواهیم بفروشیم ناراحت نیست، کسی از این که چیزی که نیاز داریم را بخواهیم بخریم ناراحت نیست.

** تاکید من بر این است که بتوانیم از بخش خصوص حمایت کنیم، در هر سفری به خارج از کشور رفتم همواره همراه خود 100 تا 150 نفر از صنعتگران، تولیدگران، صاحبان صنایع، کارآفرینان داشتم و معمولا هر کشوری رفتیم با کارآفرینان و مدیران اقتصادی آن کشور نیز جلسه مشترک داشتیم.

**خوشبختانه یک اشتیاق عمومی در دنیا برای کار با ایران وجود دارد، ایرانی که تقریبا حدود 10 سال نتوانسته از همه فرصت هایش به خوبی استفاده کند، از برخی فرصت ها استفاده کرده و از برخی فرصت ها نتوانسته استفاده کند و امروز این فرصت ایجاد شده و فضا برای فعالیت باز شده و این سازمان باید در شرایط نو وارد عمل شود.

** در دنیا کشورهایی هستند که می توانند همه چیز بسازند، اما بحث این است که آیا ساختن همه چیز به صرفه است یا خیر؟ چه چیزی باید تولید کنیم و چه چیزی بخریم؟ ما باید در تولید آنچه نیاز داریم توانمند شویم، اما آیا حتما باید تولید کنیم؟ این منوط به آن است که محاسبه کنیم، صرفه در خریدن یا تولید است؟ در زمینه کشاورزی هم مواردی که برای ما حیاتی است باید خودکفا شویم. نه اینکه بگوییم همه چیز باید در داخل تولید شود، امکان تولید وجود دارد اما با 10 برابر قیمت.

**اکنون کشور ما آماده جذب تکنولوژی است و در زمینه بسیاری از فناوری ها وضع ما بسیار خوب است و حرکت های خوبی انجام داده ایم، ما می توانیم فناوری های برتر را در همان زمینه به خوبی جذب کنیم و می دانیم چگونه باید سرمایه را جذب کنیم البته بخش خصوصی ما هنوز ضعیف است و باید تقویت شود، با مشکلاتی هم مواجه هستیم.

**باید با فساد بجنگیم تا فساد هست، پیشرفت واقعی و دلخواه محقق نخواهد شد. وقتی می‌خواهید تولید کنید، یک دستگاه فاسدی که نمی‌خواهم از آن نام ببرم و بگویم چگونه کالا وارد می‌کند، مانع از رشد ما می‌شود و باید جلوی این فساد‌ها را بگیریم. باید نظام بانکی کشور اصلاح شود. در دنیای امروز هیچ‌کس با سرمایه نقد کار نمی‌کند؛ بانک‌ها باید فعالیت بانکی کنند، نه فعالیت بنگاهی.

** هرچه بخواهید در کشور دستگاه نظارتی داریم که نشسته‌اند و فقط ایراد می‌گیرند. اصل دستگاه‌های نظارتی برای کشور لازم است، اما به شرط آن‌که در چارچوب قانون عمل کنند و بگذارند کشور پیشرفت کند.

** آیا اگر بتوانیم خدمات را بخریم و پول کمتر بدهیم و بخش‌های مردمی را فعال کنیم و یک رقابت درست ایجاد کنیم، به نفع کشور نیست؟! در بخش بهداشت و درمان نیز همین‌گونه است و باوجود آن‌که در دو سال گذشته تحولات خوبی داشتیم، آیا بهتر نیست با هزینه کمتر خدمات بهتر در اختیار مردم قرار دهیم؟ اگر جایی قانون نیاز است، تقدیم مجلس می‌کنیم. هدف نهایی باید فاصله گرفتن قدم به قدم اقتصاد از نفت و فساد و واگذار کردن آن به مردم و رقابت بدون انحصار و تصرف بازارهای بیرون برای صادرات باشد.

** باید بتوانیم مقررات را ساده کنیم. بروکراسی‌های پیچیده نمی‌گذارند مردم حرکت کنند. بروکراسی هم زنجیری است که باید روزی آن را پاره کرد. دست ما به سوی کار‌شناسان صاحب نظران برنامه‌ریزان دراز است و مطمئن هستیم در کنار یکدیگر قادریم گره‌ها را باز کنیم.

منبع: خبرآنلاین

نظرات
ADS
ADS
پربازدید