تسهیلات متقابل ویزایی برای تمامی اتباع ایران و روسیه در جهان است | اتاق خبر
کد خبر: 316294
تاریخ انتشار: 21 بهمن 1394 - 03:59
موافقتنامه تسهیل فرآیندهای صدور روادید بین ایران و روسیه که از شنبه گذشته اجرایی شد، افزون بر گروه های خاص اتباع دو کشور مقیم داخل، شامل ایرانیان و روس های مقیم تمامی کشورهای جهان می شود.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایرنا، این موافقت نامه دوم آذرماه سال جاری در جریان سفر «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه به تهران، بین رؤسای جمهوری دو کشور به امضا رسید.


«مهدی سنایی» سفیر ایران در فدراسیون روسیه نیز به تازگی از آمادگی کشورمان برای لغو یکجانبه روادید برای حضور راحت تر گردشگران روس در ایران خبر داده بود.
براساس یکی از بندهای مفاد این سند که توسط بخش دیپلماسی رسانه ای سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو انتشار یافته است، اتباع ایران و روسیه می توانند افزون بر سفارتخانه ها و سرکنسولگری های دو کشور، به نمایندگی های سیاسی و کنسولی در دیگر کشورها (ثالث) مراجعه و مطابق مفاد این سند روادید دریافت کنند.
طبق مفاد سند، از طرف جمهوری اسلامی ایران نهادهای نظیر وزارت امور خارجه، اتاق بازرگانی کشوری، اتاق های بازرگانی استانی، سازمان توسعه تجارت و کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایی می توانند با صدور معرفی نامه برای هر فرد حقیقی و حقوقی بازرگان (شامل شرکت ها و صاحبان صنایع)- معرفی نامه صدور روادید به نمایندگی های کنسولی روسیه ارائه کنند.
بنا به این گزارش، از طرف مقابل نیز نهادهایی مختلفی مانند اتاق بازرگانی کشوری و اتاق های بازرگانی استان های روسیه، اتحادیه صنعتگران و کارفرمایان، سازمان اجتماعی کسب و کارهای کوچک و اتحادیه تولید کنندگان کالا می توانند برای تجار و صنعتگران این کشور معرفی نامه برخورداری از تسهیل صدور روادید تهیه و به نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران منعکس کنند.
همچنین به موجب یکی از بندهای این سند به رانندگان کامیون ها و وسائط نقلیه دخیل در فعالیت تجاری، روادید کثیرالمسافره داده می شود.
برای معرفی این افراد از طرف ایران، اتحادیه شرکت های حمل و نقل بین المللی (ایتسا) و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای و از طرف روسیه اتحادیه حمل و نقل بین المللی جاده ای (آسماپ) معرفی خواهند شد.
در جای دیگری از این سند آمده است: سفارت خانه های ایران و روسیه و سرکنسولگری های آنها می توانند نسبت به صدور روادید چند بار ورود یکساله برای افرادی که شامل یکی از گروه های تعیین شده در متن سند هستند، اقدام کنند به شرطی که متقاضی طی سال های گذشته یک بار روادید ورود به کشور میزبان را اخذ کرده باشد.
سفارتخانه ها و سرکنسولگری های دو کشور همچنین مجاز به صدور روادید پنج ساله هم خواهند بود و از زمان دریافت مدارک، باید حداکثر در سه روز کاری نسبت به صدور روادید تک سفره و در 10 روز برای ویزای چند بار ورود اقدام کنند.
همچنین برای نخستین بار دفترچه های ملوانی به عنوان یک مدرک معتبر همانند گذرنامه شناسایی شده و خدمه کشتی های دو کشور که دارای گذرنامه یا دفترچه ملوانی باشند، برای انجام وظایف خود، یعنی ورود به بنادر کشور مقابل (که قبلا اعلام کرده اند) و اقامت موقت نیازی به روادید ندارند، ولی اگر بخواهند به نقاط خارج از محدوده کشتی محل توقف مسافرت کنند، باید روادید دریافت کنند.
مطابق سند امضا شده، همچنین برای تمامی دانش آموزان، دانشجویان و اساتید دانشگاه ها در هر دو کشور، صرفاً درخواست کتبی دانشگاه یا موسسه میزبان و حتی کارت دانشجویی یا گواهی ثبت نام، به منزله ادله کافی برای صدور روادید محسوب می شود و افراد و گروه های فرهنگی و هنری هر دو کشور هم با درخواست کتبی نهاد میزبان می توانند روادید دریافت کنند.
در ادامه گزارش بخش دیپلماسی رسانه ای سفارت ایران در مسکو آمده است: طبق یکی از بندها، افراد، تجار و صنعتگران از هر استان ایران و روسیه دارای سند خواهر خواندگی با درخواست کتبی شهردار یا استاندار می توانند روادید دریافت کنند.
همچنین گردشگران دو کشور به وسیله تورگردانان مستقر در کشور میزبان مبادله می شوند و تقاضای روادید آنها نیز به این صورت ارائه می شود.
از سوی دیگر، اتباع ایران و روسیه که مدارک معتبر مسافرتی شان مفقود شده است با معرفی نامه سفارتخانه ها و سرکنسولگری های دو کشور به مراجع ذیربط، خاک کشور پذیرنده را ترک خواهند کرد و صدور مجوز خروج برای این افراد رایگان خواهد بود.
همچنین اگر اتباع دو کشور بنا به شرایط استثنایی و اضطراری نتوانند در مدت زمان اعتبار روادید، خاک کشور مقابل را ترک کنند، حق تمدید رایگان روادید را برای مدت لازم دارند که تشخیص شرایط استثنایی و اضطراری بر عهده مقامات ذیصلاح دو کشور است.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید