مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن و انتخابات ۷ اسفند حضور گسترده داشته باشند | اتاق خبر
کد خبر: 316335
تاریخ انتشار: 21 بهمن 1394 - 07:51
فراخوان حزب مردم سالاری؛
حزب مردم سالاری همزمان با صدور قطعنامه چهاردهمین کنگره خود طی فراخوانی از مردم برای شرکت در راهپیمایی سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و نیز حضور گسترده در پای صندوق‌های رای با هدف تشکیل مجلسی کارآمد و توانمند، مقتدر، تاثیرگذار و پاک و در راس امور دعوت کرد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایلنا، در بخش‌ ابتدایی این بیانیه آمده است: چهاردهمین کنگره سراسری حزب مردم‌سالاری با شعار «مجلس پاک، ضدفساد و در رأس امور لازمه اقتصاد کارآمد و ایران سرآمد» روز پنجشنبه ۸ بهمن‌ماه ۱۳۹۴ با حضور منتخبین حزبی سراسر کشور وجمعی از دبیران کل احزاب، اساتید حوزه و دانشگاه، نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی‌و اعضای شورای شهر تهران و فعالان سیاسی، در تالار مجتمع فرهنگی آدینه تهران برگزار شد. سخنرانی تعدادی از فعالان سیاسی و ارائه گزارش توسط دکتر مصطفی کواکبیان دبیر کل حزب مردم‌سالاری از جمله بخش‌های این کنگره بود. رئوس قطعنامه چهاردهمین کنگره حزب مردم‌سالاری نیز به تصویب اعضا رسید.

بخش‌هایی از این متن با توجه به سرفصل‌های تعیین شده به شرح زیر است:

انتخابات هفتم اسفند

دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی‌ در شرایطی در روز جمعه هفتم اسفند ماه سال جاری برگزار می‌شود که تاثیرات منفی فقدان مجلسی تاثیرگذار بیش از هر زمان دیگری برای عموم مردم آشکار شده است. این درحالیست که پیام روشن مردم در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ که به انتخاب دکتر حسن روحانی منجر شد، تغییر مسیر حرکت کشور بویژه در حوزه سیاست خارجی و به تبع آن اصلاح وضعیت اقتصادی کشور با لغو تحریم‌ها بود اما بخشی از نمایندگان مجلس فعلی این پیام را درک نکردند. عملکرد مجلس کنونی حاوی این پیام روشن است که تغییر ترکیب مجلس، به منظور کمک به دولت در جهت پیشبرد برنامه‌های خود با هدف تحقق مطالبات مردم، ضرورتی است که از مسیر انتخابات مجلس در هفتم اسفند ماه می‌گذرد. مردم در انتخابات ریاست جمهوری نشان دادند که مشی اصولگرایان افراطی را در اداره کشور نمی‌پسندند و به همین دلیل به فردی رای دادند که مهم‌ترین هدف خود را لغو تحریم‌ها و به گردش درآوردن چرخ اقتصاد کشور به موازات چرخش چرخ سانتریفیوژ‌ها اعلام کرده بود. اکنون که دولت به مهم‌ترین وعده خود عمل کرده و پس از اجرایی شدن برجام در عرصه دیپلماسی که حاصلش لغو تحریم‌ها بود، در صدد اجرای برجام ۲ برای توسعه اقتصادی کشور است، مردم با شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی‌می‌توانند گام دوم را با قدرت بیشتری بردارند تا با تشکیل مجلسی کارآمد، دولت را در جهت تحقق مطالبات مردم یاری دهند.

البته طبیعتا هدف، هیچگاه تشکیل مجلسی دولت‌ساخته نیست که در مقابل اشتباه‌های احتمالی دولت نیز سکوت کند. بلکه هدف، تشکیل مجلسی کارآمد است که علاوه بر اجرای وظایف خود در بعد نظارتی، از موضع‌گیری‌های سیاسی و جناحی در مقابل اقدامات مثبت دولت پرهیز کند و زمینه را برای همدلی بین مسوولان در جهت رشد و توسعه کشور در پسابرجام فراهم سازد.

تمایل گسترده اصلاح‌طلبان برای حضور در انتخابات مجلس، حتی با وجود ردصلاحیت برخی چهره‌های شاخص و تاثیرگذار نشان می‌دهد که همگان بر ضرورت تشکیل مجلسی کارآمد باور دارند و به همین دلیل می‌توان امیدوار بود که با مشارکت حداکثری مردم در انتخابات و به میدان آمدن اقشار خاکستری جامعه، نه تنها میزان مشارکت مردم افزایش یافته و تعداد بیشتری از اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان حامی‌حقوق مردم وارد مجلس شوند بلکه مجلسی با پشتوانه بالا‌تر آرای مردمی‌ شکل گیرد.

در زمان رای اعتماد به کابینه معرفی شده توسط دکتر حسن روحانی شاهد بودیم که یکی از وزرای معرفی شده تنها با اختلاف یک رای، از تصدی مسوولیت محروم شد تا مشخص شود مشارکت در انتخابات، حتی اگر نتیجه آن صرفا فرستادن یک نماینده اصلاح‌طلب بیشتر به مجلس باشد، تا چه حد می‌تواند در تحقق مطالبات مردم تاثیرگذار باشد.

لذا این بار که همه اصلاح‌طلبان، باز هم همگان را به مشارکت حداکثری در انتخابات دعوت می‌کنند می‌توان امیدوار بود که مجلسی توانمند، کارآمد و غیرمخالف با دولت مورد حمایت مردم شکل گیرد و شاهد ایجاد مسیری هموار‌تر برای تحقق مطالبات مردم در عمر باقی‌مانده از دولت کنونی باشیم.

حزب مردم‌سالاری به عنوان یکی از احزاب اصلی تشکیل دهنده جبهه اصلاحات، همراه و همگام با اصلاح‌طلبان که قصد ارائه فهرستی واحد برای انتخابات مجلس آتی را دارند، همچون گذشته تلاش می‌کند حضوری حداکثری و تاثیرگذار در انتخابات مجلس در سراسر کشور داشته باشد.

در این میان برگزاری انتخابات مجلس خبرگان نیز – که همزمان با انتخابات مجلس شورای اسلامی‌در روز هفتم اسفند ماه برگزار می‌شود – از اهمیت شایانی برخوردار است و امیدواریم حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی با توجه به تایید اجتهادشان توسط برخی مراجع عظام عالیقدر، امکان حضور در رقابت‌های انتخاباتی را پیدا کند، اما این امر نمی‌تواند نافی ارزش‌های علمی‌ آن بزرگوار باشد.

مجلس پاک، ضد فساد و در راس امور

مجلس کنونی در شرایطی تشکیل شد که خبرهای مربوط به فساد اقتصادی در لایه‌های مختلف دستگاههای دولتی، هر روز بیش از قبل در رسانه‌ها منتشر می‌شد. ‌ اما مجلس در عمل به وظیفه مهم خود در بعد نظارتی چندان موفق عمل نکرد و غالبا در مقابل فساد دولت قبل و برخی اعضای آن سکوت اختیار کرد که حاصل آن، افزایش پرونده‌های فساد در دولت گذشته بود که بدون واهمه از مجلسی که آن را در راس امور هم نمی‌دانستند، هر‌گونه که تمایل داشتند عمل می‌کردند و نه تنها خبری از پیگیری مکرر نمایندگان برای سوال از رییس‌جمهور نبود، بلکه سکوت مجلس، زمینه را برای توهین رییس دولت قبل به یکی از ارکان مهم نظام یعنی مجلس شورای اسلامی‌در روز موسوم به یکشنبه سیاه مجلس فراهم ساخت تا خاطره‌ای تلخ در اذهان باقی بماند.

فسادهایی که در دولت قبل در پرونده‌های مختلف، از نزدیکان رییس دولت تا افرادی که با حمایت دولت و دولتمردان گذشته زمینه را برای فساد مهیا دیدند، رخ داد، در سایه عدم نظارت دقیق مجلس شورای اسلامی‌که نظارت، یکی از ارکان اصلی وظایف آن محسوب می‌شود صورت گرفت.

لذا تشکیل مجلسی پاک، ضدفساد و در راس امور که مانع بروز هر گونه فساد در نهادهای مختلف کشور شود، یکی از مهم‌ترین اهداف اصلاح‌طلبان است تا با جلوگیری از حیف و میل بیت المال، مردم به دور از تحرکات پوپولیستی به حقوق خود در نظام جمهوری اسلامی ‌دست یابند.

اقتصاد کارآمد

ناگفته پیداست که عملکرد دولت قبل در طول هشت سال ‌حیف و میل درآمدهای افسانه‌ای نفت، چنان شرایطی ایجاد کرده که حاصلش اقتصادی از هم گسیخته و بروز مشکلات معیشتی فراوان برای مردم است که برای رفع آثار منفی آن باید سال‌ها تلاش کرد.

از یک سو تحریم‌های غرب ضد جمهوری اسلامی ‌ایران که حاصل عملکرد پوپولیستی و احساسی دولت گذشته و به ویژه شخص رئیس دولت در عرصه دیپلماسی بود ارتباط اقتصاد کشور با جامعه جهانی را هرچه بیشتر محدود ساخت و موجب بروز پدیده‌های پیدا و پنهان فراوانی همچون بابک زنجانی در عرصه اقتصاد با شعار دور زدن تحریم‌ها شد.

از سوی دیگر سوء‌مدیریت و بی‌ثباتی مدیریتی در دولت گذشته، انجام برنامه‌های بلند مدت را به آرزویی محال تبدیل کرده بود.

دولت تدبیر و امید مهم‌ترین هدف خود را بهبود وضعیت اقتصادی کشور و معیشت مردم اعلام کرد. در این راستا، تلاش دولت برای کاهش نرخ تورم نتیجه داد. با عنایت به فرصت اندکی که تا موعد سند چشم‌انداز بیست ساله کشور باقی مانده و با توجه به ضرورت تصویب برنامه ششم توسعه کشور در سال آینده، تشکیل مجلسی کارآمد با دیدگاههای اقتصادی روشن می‌تواند به مثابه بازوی توانمندی برای دولت در جهت تحقق اهداف اقتصادی دولت تدبیر و امید که منطبق با مطالبات اقتصادی مردم است عمل کند.

ایران سرآمد با اجرای برجام ۲

برای ساختن ایرانی آباد آزاد که سرآمد کشورهای منطقه و الگویی برای کشورهای اسلامی‌جهان باشد، لازم است کشور را از جنبه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و علمی‌ارتقا دهیم تا به جایگاهی که شایسته آن است نایل گردد. اما این امر بدون مشارکت عملی همه آحاد مردم امکانپذیر نخواهد بود.

نظام جمهوری اسلامی ‌ایران از‌‌‌ همان آغاز با رای و نظر مردم شکل گرفت و هر‌چه مشارکت مردم در عرصه تعیین سرنوشت در حوزه‌های گوناگون قوی‌تر باشد، قطعا زمینه رشد و توسعه همه جانبه کشور بیشتر فراهم می‌گردد. انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی ‌و مجلس خبرگان رهبری، نمود بارزی از علاقمندی مردم برای حضور در عرصه تعیین سرنوشت و مشارکت در ساختن آینده کشور به مثابه ایرانی سرآمد محسوب می‌شود؛ لذا لازم است زمینه‌های حضور مردم در عرصه تعیین سرنوشت را نه صرفا به عنوان یک وظیفه شرعی و قانونی، بلکه به عنوان یک حق شهروندی در جامعه‌ای مردم‌سالار فراهم ساخت و با تزریق امید به جامعه، میزان مشارکت سیاسی را افزایش داد تا با افزایش میزان مشارکت مردم در انتخابات، شاهد تشکیل مجلسی کارآمد با چهره‌های تاثیرگذار باشیم.

این امر منوط به حضور گسترده مردم در انتخابات بویژه آن دسته از اقشاری است که هنوز برای شرکت در انتخابات در تردید به سر می‌برند. باید این نکته برای عموم مردم تبیین شود که تشکیل مجلسی توانمند و تاثیرگذار، نقش مهمی‌در تحقق آرمان‌های کشور و مطالبات مردم ایفا می‌کند و اگر خواستار ایرانی سرآمد منطبق با خواسته‌های آحاد جامعه هستیم لازم است از این فرصت برای بهبود امور جامعه به نحو مطلوب بهره ببریم. بهبود وضعیت اقتصادی کشور، رفع معضلات اجتماعی و فرهنگی، ساماندهی چالش‌های سیاسی از جمله اجرای اصول بر زمین مانده قانون اساسی و رفع مشکل عدم اجماع تمامی ‌فعالان سیاسی، از جمله اموری است که در صورت تشکیل مجلسی خردگرا، منطقی و تاثیرگذار می‌تواند از کانال‌های قانونی تحقق یابد.

هر اجتماعی که بتواند نشانه‌ای از علاقه‌مندی مردم برای تاثیرگذاری بر سرنوشت خود باشد نشانه‌ای مثبت است که چه در قالب شرکت در انتخابات تبلور یابد و چه به شکل حضور گسترده در راهپیمایی سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی‌صورت گیرد می‌تواند آثار مثبتی از همدلی را بر جای بگذارد؛ لذا حزب مردم‌سالاری ضمن دعوت از عموم مردم برای حضور گسترده در راهپیمایی ۲۲ بهمن ۱۳۹۴ و گرامیداشت نام و یاد معمار کبیر انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی (ره) که به فرموده مقام معظم رهبری، این انقلاب بدون نام ایشان در هیچ جای جهان شناخته شده نیست و نیز گرامیداشت یاد شهدای والامقام انقلاب اسلامی، آمادگی خود را برای مشارکت حداکثری و پرشور و شعور در انتخابات هفتم اسفند نشان دهند و با حضوری موثر و پرامید در پای صندوق‌های رای در انتخابات مجلس شورای اسلامی‌ و مجلس خبرگان رهبری و با تاکید بر رعایت اصل حق‌الناس بودن رای مردم که همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده گام دوم را جهت حاکمیت قانونمداری و اعتدال با هدف اصلاح روند امور بویژه در حوزه‌های قانونگذاری و نظارتی با صلابت بردارند و نمایندگانی شایسته منزلت ایران و ایرانی به مجلس شورای اسلامی‌ بفرستند تا به یاری پروردگار متعال و همدلی و همراهی مردم و مسوولان، شاهد تحقق مطالبات مردم و برداشته شدن گام‌های بلندی در جهت برپایی مجلس پاک، ضدفساد و در راس امور به منظور رفع عقب‌ماندگی‌ها و رشد و توسعه همه‌جانبه کشور باشیم.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید