لزوم ارائه لیست واحد مبتنی بر شاخصه‌های اصیل انقلاب توسط جریان‌های اصولگرایی | اتاق خبر
کد خبر: 316372
تاریخ انتشار: 21 بهمن 1394 - 13:26
در بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های فرهنگی مردمی مشهد مقدس تأکید شد
شورای هماهنگی تشکل‌های فرهنگی مردمی مشهد مقدس با توجه به نزدیکی به انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری بیانیه‌ای خطاب به جریان‌های اصولگرایی صادر کرده است.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد، بیانیه شماره یک این شورا که به امضای 30 تشکل فرهنگی مردمی رسیده است خطاب به جریان‌های اصولگرایی و با مطالبه لیست واحد مبتنی بر شاخصه‌های اصیل انقلاب نگاشته شده است که به شرح زیر است:

«همانا خداوند به شما امر می‌کند که امان‌‌ها را به کسانی که اهلیت آن را دارند بسپارید و چون میان مردم به قضاوت مى‌پردازید، به عدل حکم کنید، چه نیکوست آنچه خداوند شما را به آن اندرز می‌دهد. همانا خداوند ، شنوایی بیناست». ( سوره نساء – آیه 57 )

«وصیّت اینجانب به ملّت در حال و آتیه آن است که با اراده مصمم خود و تعهد خود به احکام اسلام و مصالح کشور در هر دوره از انتخابات وکلاى داراى تعهد به اسلام و جمهورى اسلامى که غالبا بین متوسطین جامعه و محرومین مى‌باشند و غیر منحرف از صراط مستقیم به سوى غرب یا شرق و بدون گرایش به مکتب‌هاى انحرافى و اشخاص تحصیل کرده و مطلع بر مسائل روز و سیاست‌هاى اسلامى به مجلس بفرستند." (امام خمینی ره)»

نمایندگى مجلس از جمله جایگاه‌های بسیار مهمى است که لازمه قرار گرفتن در این مسؤولیت خطیر، برخوردار بودن از صلاحیت‌های حداکثری برای حضور در این مقام است. طبق قانون اساسی، شوراى محترم نگهبان وظیفه دارد با نگاهى حداقلى مبتنى بر قانون، نامزدهاى حائز شرایط را براى شرکت در رقابت‌هایى انتخاباتى به مردم معرفى نماید اما این نگاه حداقلی، به معنای وجود شایستگی مورد نیاز برای نماینده‌ای در تراز انقلاب اسلامی نیست. «آن کسانى را که شوراى نگهبان صلاحیت آنان را اعلام می‌کند از حداقل صلاحیت موردنیاز برخوردار هستند، هنر ملت در حوزه‌هاى انتخاباتى این است که دقت کنند؛ بشناسند ؛ اصلح را؛ بهترین را انتخاب کنند» . (مقام معظم رهبری – 12/10/1386 )

در این میان مهم‌ترین وظیفه خواص انقلابی این است که مسیر انتخاب نمایندگان اصلح را برای مردم فراهم کنند و با بررسی ملاک‌ها و شاخص‌های قابل بررسی در میان نامزدهای انتخابات، راه را برای حضور نیروهای اصلح و رشد فکری جریانات مردمی باز کنند. "هنر مردم شهرهای مختلف کشور این است که از میان این نامزدها، بهترین افراد را از لحاظ ایمان، اخلاص، امانت، دینداری و آمادگی برای حضور در میدان‌های انقلاب انتخاب کنند و به کسانی رأی دهند که نسبت به نیازهای مردم دردمندترین افراد باشند. انتخاب بهترین نامزدهای انتخاباتی با رأی مردم زمینه‌ساز تشکیل مجلس مورد نیاز کشور است. (مقام معظم رهبری- 12/10/1386 ). "در اینجا مسئله‌ى شاخص‌هاى انقلابی‌گرى هم خیلى مهم است؛ یعنى واقعاً بدانیم شاخص‌ها چیست، شاخص‌هاى انقلابی‌گرى را درست پیدا کنیم، در ذهن خودمان مشخّص بکنیم، از کسانى که مطّلع‌تر از ما هستند بپرسیم. اگر این کارها انجام بگیرد، این ماندگارى انقلاب، بدون تردید، خواهد بود (مقام معظم رهبری- 19/10/1394).

آنچه امروز در نحوه عملکرد جریانات مختلف سیاسی در سطح کشور دیده می‌شود آن است که بررسی دقیق، نظام‌مند و شفاف  شاخص‌های نامزدهای مجلس  جای خود را به وزن کشی‌های قبیله‌ای ناسالم داده و با ملاک‌هایی اغلب ناکافی و مبهم لیست‌هایی برای انتخاب به مردم عرضه می‌شود. "برای اینکه جهت‌گیری غلط و انحراف اتفاق نیفتد، احتیاج به شاخص‌های معینی هست. باید سر راه، شاخص‌هایی وجود داشته باشد. اگر این شاخص‌ها بود، روشن بود، واضح بود، در معرض دید مردم بود، انحراف اتفاق نمی‌افتد؛ اگر کسی هم در جهت انحراف کار کند، از نظر توده‌ی مردم شناخته می‌شود؛ اما اگر شاخصی وجود نداشت، آن وقت خطر جدی خواهد شد. نباید اجازه داد این شاخص‌ها غلط تبیین شوند، یا پنهان بمانند، یا فراموش بشوند. اگر این شاخص‌ها را ما بد تبیین کردیم، غلط ارائه دادیم، مثل این است که یک قطب‌نما را در یک راه از دست بدهیم، یا قطب‌نما از کار بیفتد. (مقام معظم رهبری- 14/03/1389)

متأسفانه در بسیاری از لیست‌بندی‌های مرسوم انتخاباتی، پیش فرض‌ها، پیش‌داوری‌ها، وابستگی‌ها و تقسیم بندی‌های جناحی، قیاس‌های بدون مرجع و گاه شاخص‌های مبهم و تفسیر پذیر مبنای کار قرار می‌گیرد و با چاشنی ترس از حریف، به افکار عمومی عرضه می‌گردد. در حالی که در مدل منطقی بررسی شاخص‌ها، افراد می‌بایست با شاخص‌های اصلی انقلاب سنجیده شده و بر مبنای یک ساختار نمره دهی معقول مورد ارزیابی قرار بگیرند. در این مدل ملاک‌های ارزیابی کاندیداها که مبتنی بر بیانات امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری بوده در سه دسته مورد بررسی قرار می‌گیرند و وزن هر یک از دسته‌ها و سوالات مصداقی داخل هر محور، با توجه به نظر عمومی نخبگان تعیین می‌شود. سه بخش شاخص‌های نمایندگی به شرح زیر است:

1 -  مبانی نظری، ارزشی، اعتقادی و فکری، گفتمان، نگرش‌ها

2 – ملاک‌های شخصیتی-فردی-رفتاری

3 – سابقه عملکرد، برنامه‌های نامزد، اولویت‌ها و شعارها، مواضع

پس از چندین ماه کار فشرده بر روی مبانی و شاخص‌ها و پس از چند مرحله خلاصه‌سازی و جمع‌بندی نخبگانی، این مدل برای انتخابات مجلس دهم آماده شده است و به صورت رسمی در اختیار فضای عمومی و نخبگان کشور قرار می‌گیرد. اگر چه برخی از لیست‌های انتخاباتی ظاهرا انتخاب نهایی خود را نموده‌اند و شاید بنایی برای پیاده سازی این مدل نداشته باشند اما صراحتا اعلام می‌کنیم که مبنای بررسی لیست‌های مختلف جریانات سیاسی با هر نام و اسم، میزان تطابق آن لیست‌ها با شاخص‌های اصلی انقلاب است که تا حد امکان سعی شده است در این مجموعه گردآوری شود.

امضاکنندگان این بیانیه با تاکید بر درک شرایط حساس کنونی و دغدغه ویژه رهبر حکیم انقلاب در خصوص خطر نفوذ و ضرورت انسجام تمامی ظرفیت نیروهای ارزشی و متدین و لزوم وحدت همه جریان‌های انقلابی حول شاخص‌های رهبر معظم انقلاب، اعلام می‌کنند که اگر لیست واحدی بر مبنای این منظومه شاخص‌ها و با بررسی همه نامزدهای در معرض اصلحیت در صحنه انتخابات ارائه شود، قطعا مورد تایید و حمایت این گروه‌های مردمی نیز بوده و همگان بدان ملتزم خواهند بود. البته متذکر می‌شویم، جریان‌ها و افرادی که مصلحت امروز کشور و نظام را، که دوری از تفرقه و اتحاد و اجماع بر آرمان‌های انقلاب، حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) را درک نکنند، قطعاً شایستگی نمایندگی ملت را نخواهند داشت.

ان شاالله این حرکت بتواند گامی هر چند کوچک در راستای تحقق اهداف انقلاب اسلامی و نزدیک شدن به افق تشکیل مجلس تراز انقلاب، در انتخابات حساس پیش رو به حساب آید.

والعاقبه للمتقین  

جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه فردوسی

جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی

جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه منتظری

جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه فرهنگیان

جهادگران ایران اسلامی

پیشکسوتان رزمندگان

رهپویان معروف

مسجد صنعتگران

تشکل مردمی فتیه

کانون دانش آموختگان طرح ولایت

جبهه آرمان خواهان واقع بین

جمعیت احیا ارزش‌های اسلامی

خیمه االانتظار (محفل بسیجیان مشهدالرضا(ع)

انجمن اسلامی دانشجویان (تحکیم وحدت)

هیات دانشجویی سیدالشهداء

هیات دانشجویی عشاق الحسین

بنیاد فرهنگی اسلام ناب

مجمع مطالبه مردمی

موسسه آرمان

کانون دانش آموختگان کاد

حسینیه قرآن و عترت

ستاد مردمی عفاف و حجاب خراسان

مجمع فعالان حوزه و دانشگاه

حزب الله مشهد

مجمع هیات‌های رزمندگان مشهد

هیات دانشجویان و دانش آموختگان مشهد مقدس

مجامع تشکل‌های فرهنگی حاشیه شهر

راهیان ولایت

خانه آزادگان

نظرات
ADS
ADS
پربازدید