کسی نمی دانست وقتی نزد رییس جمهور می رفتیم چه مشکلاتی داشتیم | اتاق خبر
کد خبر: 316976
تاریخ انتشار: 23 بهمن 1394 - 20:08
عراقچی:
ایرنا نوشت: سید عباس عراقچی گفت: همه می دانند ما در دوران مذاکرات در خارج و داخل چه مصیبت هایی داشتیم ولی کسی خبر نداشت وقتی خدمت رییس جمهور می رفتیم چه مشکلاتی داشتیم

اتاق خبر - وی که روز 19 بهمن از رییس جمهوری نشان درجه دو لیاقت و مدیریت گرفت در گفت و گو با شبکه تلویزیونی اصفهان از روزهای دشوار مذاکرات گفت و افزود: بارها در مذاکرات به جایی رسیدیم که می گفتیم دیگر نمی شود.


معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه گفت: شاید حداقل دو سه جلسه با دکتر ظریف و اقای روانچی خدمت دکتر روحانی رسیدیم و گفتیم واقعا نمی شود. و ایشان بود که به ما روحیه می داد.
عراقچی اظهار داشت: خود ما در مذاکرات فراز و نشیب های زیادی داشتیم ولی در دو سه نقطه بحرانی که واقعا از سر ناامیدی نزد دکتر روحانی رفتیم ، ایشان به ما امید دادند و گفتند حتما شدنی است . مشکلات بزرگ را حل کرده ایم ، این ها را هم می توانیم حل کنیم.
وی اضافه کرد: دکتر روحانی مثل فرماندهی که وقتی سربازانش نزدیک می روند انها را با قوت بیشتر به میدان سوق می دهد، عمل کرد و الحق خیلی خوب مدیریت کردند. البته این را هم بگویم که ما را هم زیاد دعوا کرده اند.
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای افزود: کسی نمی دانست ایشان چطور ما را سین جیم می کردند و سوال و جواب می کردند. تحکم می کردند. نقاط ضعف ما را تذکر می دادند ، اگر لازم بود دعوا می کردند و البته به جایش تشویق هم می کردند.، راهنمایی می کردند و به ما روحیه و قوت قلب می دادند.
** شرمنده مقام معظم رهبری نشدیم
معاون وزیر امور خارجه مدیریت عالی مقام معظم رهبری را نیز ستود و گفت:همه ما در چارچوبی حرکت می کردم که ایشان تعیین کرده بودند. ا یشان خطوط قرمز و دستورالعمل ها را ترسیم کرده بودند و در همان چارچوب ما را هدایت می کردند. هر وقت لازم بود شخصا به میدان می امدند ، هرجا لازم بود ما راحمایت کنند حمایت می کردند که هیچ زبانی قادر به تشکر از ایشان در این زمینه نیست.
عراقچی اظهار داشت: در عین حال هر جا لازم بود تحکم می کردند و هرجا لازم بود ما رادرمقابل دشمنانمان محکم کنند، دستور العمل های خیلی جدی داشتند. واقعا مدیریت داهیانه و خردمندانه و هوشمندانه ایشان مثل یک فرمانده قدرتمند و قوی و مثل یک مدیر قاطع و پدری مهربان همه جا یاریگرما بود. الحمدالله ما هم شرمنده ایشان نشدیم.
** خطوط قرمز ها
عراقچی روند مذاکره بین المللی را توضیح داد و گفت: مذاکره کننده اصولا در چارچوب دستوالعمل هایی که دارد رفتار می کند ،چه ما و چه طرف مقابل. این چنین نیست که فضایی باز داشته باشد و هر کار دلش بخواهد بکند. هیچ مذاکره کننده و دیپلماتی این طور نیست.
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای افزود: دستور العمل ها و چارچوب ها مشخص و خطوط قرمز معلوم می شود. داخل ان محدوده مقداری انعطاف و قدرت تحرک می تواند داشته باشد. ما هم در مذاکرات هسته ای چارچوب هایی مشخص داشتیم. خطوط قرمز کاملا تعیین شده و مشخصی داشتیم که حق عبور از انها را نداشتیم.
وی اضافه کرد: خطوط قرمز ما با چارچوب هایی که طرف مقابل برای خودش داشت گاهی اوقات از زمین تا آسمان فاصله داشت. اینکه بتوانیم طرف مقابل را به چارچوب خودمان نزدیک کنیم واقعا کار سختی بود و ممارست زیادی می برد.
عراقچی گفت: شاید ماهها در جلسات طولانی می رفتیم که یک قدم نه ما حرکت می کردیم نه انها منافعشان را بر اساس اهداف خود تعریف کرده بودند و چارچوب ها و خط قرمز های خود را داشتند. نزدیک شددن مواضع کار بسیار سختی بود و ممارست زیادی می برد. اصولا دیپلمماسی یک کار مستمر وادامه دارد است. یک شبه با با یک دور مذاکره هیچ چیز به نتیجه نمی رسد.
معاون وزیر امورخارجه خاطرنشان کرد: این مذاکرات هسته ای هم پیچیدگی های خود را داشت. یک طرف ما بودیم و طرف دیگر شش قدرت بزرگ دنیا. همه می دانند از این شش کشور قدرتمند نداریم . پنج تایشان عضو دائم شورای امنیت هستند و حق وتو دارند.
وی اظهار داشت: شاید برای ا ولین بار است که این ها در یک موضوع متحد شده اند و یک طرف میز نشستند و کشوری دیگر طرف دیگر این شش کشور در همه بحران ها با هم مذاکره می کنند و برای دنیا تعیین تکلیف می کردند . این بار با هم متحد شدند و با یک کشور دیگر که از دید انها قدرت درجه دوم است مذاکره کردند.
**تغییر موضع طرف مقابل
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای افزود: هر دو طرف دستاوردهای خود را با خود به میز مذاکرات اورده بودند. ما دستاوردهای هسته ای خد را داشتیم و انها دستاوردهای تحریمی خود یعنی شش قطعنامه شورای امنیت را.
معاون حقوقی وزارت امور خارجه به فصل هفتمی بودن قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل و الزام اور بودن انها اشاره کرد و گفت: با یکی از مذاکره کنندگان اروپایی صحبت می کردم و می گفتم ما قطعنامه ها را اجرا نمی کنیم و بالاخره هم اجرا نکردیم و او گفت ما در دنیا هیچ چیزی مهم تر از شورای امنیت نداریم. بالاتر از ا ن خداست که خدا را هم قبول نداریم.
عراقچی به نقل از ان دیپلمات اروپایی افزود: او گفت اگر بخواهید قطعنامه های شورای امنیت را اجرا نکنید ان هم قطعنامه های الزام اور را، دیگر از شورای امنیت چیزی باقی نمی ماند. تمام اقتدار ما به عنوان اعضای دائم می شکند.
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای نتیجه گرفت: این دید کجا و ان تغییر موضع برای لغو شش قطعنامه کجا؟ تفاوت این دو موضع چقدر بود؟ انها چقدر از موضع خود پایین آمدند تا به ما رسیدند؟ این کار خیلی تلاش و جنگ اعصاب برد.

** گفت و گوی پرستویی با عراقچی

پرویز پرستویی دارنده پنج سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر در بخشی از این گفت و گو، از طریق تلفن با عراقچی صحبت کرد و گفت: به خودم تبریک می گویم که در مملکتی زندگی می کنم که قهرمانان ملی آن امثال شما و دکتر ظریف هستند.
وی گفت:چقدر خوشحالم این آدینه را به چهره اقای دکتر عراقچی شروع می کنم. واقعا می گویم ، همیشه دنبال این فرصت بودم و دنبال تریبونی بودم که تبریک خالصانه خود را بگویم. من دست شما را ودکتر ظریف را می بوسم. نام شما در تاریخ ثبت شد.
پرستویی افزود: یادم نمی رد ایام عید گذشته را که همه ملت ایران لحه به لحظه در بازدید ها پیگیر خبرهای مذاکرات بودند و شما تمام مدت و شبانه روز در جلساتی بودید که سرنوشت ملت ایران را رقم بزنید. با تمام وجودم به شما تبریک می گویم و به خودم هم تبریک می گویم که در مملکتی زندگی می کنم که قهرمانان ملی آن امثال شما و دکتر ظریف هستند.
عراقچی هم اعطای سیمرغ بلورین جشنواره را به پرستویی تبریک گفتت و گفت که او هنرپیشه محبوب همه ایران و بخصوص محبوب همه بچه حزب اللهی ها است.
وی گفت: افتخار می کنم به هنرمندی که هر بار در کسوت بچه های جبهه ، بچه های خون دل خورده انقلاب ظاهر شده حق مطلب را به خوبی ادا کرده است. معلوم است که این ها بازی نیست ، هرچه هست ازعمق دل است. من به شما افتخار میکنم. بنده هم دست شما را و حاج کاظم های اژانس شیشه ای را می بوسم. بدانید که ما هم به شما خیلی علاقه داریم.
پرستویی پاسخ داد: من تا بحال پنج سیمرغ بلورین گرفته ام که سه تای ان مربوط به جنس ادم هایی مثل شما، حاج کاظم ها و مرتضی راشد ها است. یا حاج حیدر ذبیحی که یک محافظ است و هیچ وقت دیده نمی شود. همیشه از شما عزیزان مراقبت می کند. رفتنش ازخانه با خودش است و بازگشتش باکرام الکاتبین.
این بازیگر افزود: شما خاک جبهه به تنتان خورده. من اگر این سیمرغ را گرفته ام به یمن وجود شما بوده است. شما را در این درک و احساس و همزادپنداری کرده ام. خودم هم از این خانواده ام. اما خوشحالم ستون های این کشور را کسانی می گردانند که خاک جبهه به تنشان خورده است. من هرچه دارم از شما است و امیدوارم این لیاقت را داشته باشم که ادامه دهنده راه و اهداف شما باشم.
عراقچی هم گفت: انشاءالله همه ما لیاقت داشته باشیم ادامه دهنده راه شهدا باشیم که سیمرغ های بهشتی و مدال لیاقت بهشت را گرفتند. هرچه داریم از آنهاست

نظرات
ADS
ADS
پربازدید