اتمام مطالعه فاز نخست پهنه معدنی ماهنشان | اتاق خبر
کد خبر: 318101
تاریخ انتشار: 27 بهمن 1394 - 07:51
مدیر مجتمع سرب و روی انگوران خبرداد:
مدیر مجتمع سرب و روی انگوران از اتمام فاز نخست مطالعات پهنه معدنی ماهنشان توسط شرکت تهیه و تولید خبر داد و گفت: گزارش این مطالعه زودتر از موعد تدوین و به مدیران استان ارائه شده است.

اتاق خبر- مدیر مجتمع سرب و روی انگوران از اتمام فاز نخست مطالعات پهنه معدنی ماهنشان توسط شرکت تهیه و تولید خبر داد و گفت: گزارش این مطالعه زودتر از موعد تدوین و به مدیران استان ارائه شده است.

منصور شبانی، ضمن اشاره به اتمام مطالعه فاز نخست پهنه معدنی ماهنشان افزود: در خصوص مراحل بعدی منتظر تصمیم‌گیری‌های مدیریتی هستیم.

وی با یادآوری اینکه پهنه ماهنشان ۴۲۰ هکتار وسعت دارد که در این مطالعات مناطق دارای ظرفیت شناسایی شده است، ادامه داد: در این پهنه مواد معدنی سرب و روی و همچنین سایر مواد معدنی شناسایی شده است.

شبانی با بیان اینکه ذخیره قطعی معدن سرب و روی انگوران ۵.۷ میلیون تن است، افزود: با توجه به برداشت سالانه ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تنی مواد معدنی از این معدن پیش بینی می شود حداکثر طی ۱۲ سال آتی ذخایر این معدن به پایان برسد.

مدیر مجتمع سرب و روی انگوران با بیان اینکه اگر شرایط اجازه دهد برداشت را زیاد کنیم این مدت زمان کاهش هم خواهد یافت، افزود: پیش بینی ۱۲ سال برای شرایط فعلی است که برداشت ها بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزا تن است.

 شبانی با بیان اینکه شکلی که برای استخراج و بهره برداری از معدن عملیاتی شدن شبیه گلابی وارونه است، افزود: هر چقدر به سر این گلابی نزدیک شویم خلوص مواد آن نیز بیشتر می شود و ما امروز به این مرحله رسیده ایم.

مدیر مجتمع سرب و روی انگوران با بیان اینکه نکته مهم در این خصوص اینکه چقدر باطله برداری داریم، گفت: در گذشته خلوص باطله ها بین ۱۷ تا ۱۸ درصد بود که به دلیل ضعف در تکنولوژی این میزان حلوص در باطله ها موجود بوده که امروز به واسطه وجود تجهیزات مناسب این میزان حتی به زیر پنج درصد هم رسیده است.

شبانی ادامه داد: برخی از شرکت ها در شرایط فعلی اقدام به استحصال مواد از باطله های زیر پنج درصد خلوص می کنند که استحصال این موارد دارای هزینه هایی است و البته چون توان این کار وجود دارد حداکثر بهره از آن برده می شود.

مدیر مجتمع سرب و روی انگوران با بیان اینکه خاک معدن انگوران برای واحدهای تولیدی سهمیه بندی شده است، افزود: به دلیل حجم بالای تقاضا و محدودیت در عرضه این سهمیه بندی اعمال شده است.

شبانی با بیان اینکه ظرفیت استخراج معادن یک سوم نیاز واحدهای تولیدی است، افزود: ظرفیت تولید سالانه ۷۰۰ هزار تن و حجم درخواستی دو هزار و ۴۰۰ تن همخوانی ندارند از این رو ناگزیر واحدها باید برای تامین مواد اولیه خود از معادن دیگر استفاده کنند.

وی ادامه داد: با توجه به این شرایط واردات مواد معدنی باید وجود داشته باشد که این واردات یا باید از معادن داخل کشور و یا از خارج تامین شود. 

مدیر مجتمع سرب و روی انگوران تصریح کرد: در سطح استان زنجان نیز بهره بردای و اکتشاف از پهنه های معدنی دیگر در دستور کار قرار دارد.

وی از وجود پهنه معدنی تراورتن در مجاورت معدن انگوران خبر داد و تاکید کرد: ۳۰ میلیون تن ذخیره معدن تراورتن در مجاورت معدن انگوران وجود دارد که پروانه بهره برداری از آن را هم گرفته ایم.

شبانی ضمن بیان اینکه معدن انگوران در سه پهنه سرب، روی و تراورتن شناخته شده و به عنوان یک مجتمع معدنی محصوب می شود، افزود: این معدن به دلیل این ظرفیت ها می تواند گردش کار معدنی و اقتصادی استان را شتاب بخشد.

منبع: مهر 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید