۵۰ میلیارد تومان سرمایه خارجی وارد بورس شد | اتاق خبر
کد خبر: 318248
تاریخ انتشار: 27 بهمن 1394 - 19:42
حجم داد و ستد سهام توسط خارجی ها در بورس تهران از زمان لغو تحریم ها در ماه گذشته میلادی ۱۰ برابر شده و به ۵۰۰ میلیارد ریال، معادل ۱۶.۶ میلیون دلار رسیده است.

اتاق خبر: اقتصاد ایران تقریبا سریعتر از هر اقتصاد دیگری در خاورمیانه در حال رشد است. اوراق قرضه در این کشور دو برابر کشورهایی مانند روسیه و ترکیه سود آور است و تورم افسارگسیخته در آن مهار شده است.

بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ نرخ سود حدود 4.5 میلیارد دلار اوراق بهادار کوتاه مدت فروخته شده توسط قرض گیرندگان دولتی و بخش خصوصی در ایران بالاتر از 20 درصد است، و این توجه برخی سرمایه گذاران خارجی را جلب کرده است.

به گفته کارشناسان موسسه سرمایه گذاری چارله مانژه کپیتال انگلیس که اخیرا با یک شرکت ایرانی وارد شراکت شده است، هرچند جدا شدن کامل ایران از وضعیت دوران تحریم زمان خواهد برد، اما پیوستن مجدد این کشور به اقتصاد جهانی پس از حدود یک دهه تحریم  در حال ایجاد فرصت هایی برای سرمایه گذارانی است که تمایل به ریسک پذیری دارند.

دومینیک بوکور اینگرام، مدیر پولی موسسه چارله مانژه کپیتال گفت، با توجه به اینکه قرار است با کاهش نرخ تورم، نرخ سود بانکی در ایران کاهش پیدا کند، احتمالا فرصت پیش آمده فعلی برای یک دوره کوتاه مدت پایدار خواهد ماند.

بر اساس اعلام بورس تهران، حجم داد و ستد سهام توسط خارجی ها در بورس تهران از زمان لغو تحریم ها در ماه گذشته میلادی 10 برابر شده و به 500 میلیارد ریال، معادل 16.6 میلیون دلار رسیده است.

در حالی که ایران قصد دارد به موسسات اعتبار سنجی بین المللی اطمینان دهد که اجازه انتشار اوراق قرضه اروپایی در این کشور داده خواهد شد، این مسئله احتمالا جذابیت بازار بورس ایران را افزایش خواهد داد. 14 سال پس از آنکه موسسه مودیز، تعیین رتبه اعتباری ایران را متوقف کرد، دولت ایران گفته در حال مذاکره با  موسسات اعتبار سنجی بین المللی برای اختصاص رتبه های اعتباری جدید برای این کشور است.

کد:94109

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید