تخصیص سبدی از امتیازات به صادرکنندگان به منظور رونق صادرات | اتاق خبر
کد خبر: 318279
تاریخ انتشار: 27 بهمن 1394 - 14:05
رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران در گفت و گو با اتاق خبر
محسن بهرامی ارض اقدس: لازم است سبدی از امتیازت متنوع برای صادرکنندگان در نظر گرفته شود تا صادرات غیرنفتی به عنوان پیشران خروج اقتصاد کشور از رکود به طور جدی با یک تحول عمیق روبرو شود که در این راستا مهم ترین اقدام تک نرخی کردن و واقعی کردن نرخ ارز است.

اتاق خبر- رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران در رابطه با مشوق های نقدی و غیرنقدی صادرات گفت: بهتر است به جای کاربرد اسم مشوق های صادراتی از آن به عنوان جبران بخشی از ضرر و زیان ناشی از اختلاف قیمت ارز و تورم یاد کنیم.

محسن بهرامی ارض اقدس در گفت و گو با اتاق خبر افزود: طبق قانون چهارم و پنجم توسعه، دولت موظف است که هر ساله نرخ ارز را با هدف حمایت از صادرات به اندازه تفاضل تورم داخلی و خارجی تعدیل کند، ولی متاسفانه این اتفاق در طی سال های گذشته رخ نداده است و عملا باعث شده که صادرات غیرنفتی رقابت پذیر خود را در بازارهای هدف از دست بدهیم.

وی با بیان اینکه در بسیاری از موارد فروش کالاهای کشور در بازارهای جهانی غیر اقتصادی شده است، اظهار کرد: در این راستا ابتدا دولت باید نسبت به اصلاح نرخ ارز اقدام کند و تا زمانی که این نرخ واقعی نشده است و مابه التفاوت نرخ واقعی ارز تا نرخ مصنوعی ارز در بازار اعلام می شود باید به صورت جبران ضرر و زیان به صادرکنندگان اعطا شود تا بتوانند قدرت رقابتی خود را حفظ کنند.

بهرامی با اشاره به اعطای 200 میلیارد تومان مشوق نقدی گفت: اگر واقعا این رقم اختصاص پیدا کند، باتوجه به حجم صادرات غیرنفتی که قرار است به 60 میلیارد دلار برسد، رقم چندان قابل ملاحظه ای نیست و نمی توان بر آن اسم مشوق را نهاد.

 عضو هیأت نمایندگان اتاق تهران خاطرنشان کرد: لازم است دولت به جای مشوق های نقدی، این مبلغ را به عنوان یارانه تسهیلات پرداختی، تبلیغات عمومی کالاهای ایرانی و همچنین کمک هزینه حمل و نقل به صاردکنندگان اعطا کند. البته دولت اقداماتی را در این رابطه انجام داده است اما برنامه ریزی ها چندان چشم گیر و قابل توجه نیست.

بهرامی گفت: ارقامی که به عنوان مشوق های صادراتی اعلام می شود، عمدتا به تعویق می افتد. لازم است که مشوق های صادراتی روزآمد باشند و همچنین سبدی از امتیازت متنوع برای صادرکنندگان در نظر گرفته شود تا صادرات غیرنفتی به عنوان پیشران خروج اقتصاد کشور از رکود به طور جدی با یک تحول عمیق روبرو شود که در این راستا مهم ترین اقدام تک نرخی کردن و واقعی کردن نرخ ارز است.

وی در واکنش به اظهارات معاون سازمان توسعه تجارت مبنی بر اینکه فقدان استقبال بخش خصوصی از مشوق های صادراتی، بهره وری زیرساخت های ایجاد شده را پایین می آورد، اظهار کرد: زیرساختی در کشور وجود ندارد، در حال حاضر هم خطوط منظم کشتیرانی به آستاراخان در شمال و جنوب کشور برقرار شده است که نمی توان انتظار داشت فعلا که کشور ما جایگزین ترکیه در بازار روسیه نشده است، تحول چشم گیری رخ دهد.

بهرامی ارض اقدس تاکید کرد: بخش خصوصی ابتدا باید از این مسئله که این زیرساخت ها همیشگی هستند اطمینان کسب کند تا سپس طرف تجاری مناسب خود را در بازار روسیه بیابد و قرارداد بلند مدت منعقد کند.

وی ادامه داد: نمی توان گفت که در حال حاضر مشکل صادرکنندگان کشور تنها خطوط کشتیرانی است  بلکه بی ثباتی نرخ ارز، میزان نرخ تورم، اندازه نفع و ضرر فروش کالاها از عوامل مهمی هستند که بر بهره وری زیرساخت ها تاثیر گذار هستند. باید از این موارد حمایت پایداری صورت گیرد تا این اصل تبدیل به باور در بخش خصوصی شود.

بهرامی گفت: امید می رود در حال حاضر که قیمت نفت کاهش پیدا کرده است، صادرات غیرنفتی رونق داشته باشد.

94106 ت 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید