ظریف: تروریسم پاسخی جهانی می طلبد | اتاق خبر
کد خبر: 318566
تاریخ انتشار: 28 بهمن 1394 - 13:14
گسترش جنگ در سوریه خطرناک است
ایرنا نوشت: وزیر امور خارجه کشورمان روز سه شنبه با تاکید براینکه تروریسم تهدیدی جهانی است و پاسخی جهانی می طلبد، گسترش دامنه جنگ در سوریه را خطرناک دانست.

اتاق خبر - به گزارش رویترز از بروکسل، محمدجواد ظریف در کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا با تاکید بر اینکه تروریسم و افراط گرایی مشکل اروپا هم است، افزود: همه ما باید درک کنیم که چرا شخصی که در منطقه ما اقدام به سربریدن افراد بی گناه می کند، زبان های اروپایی را بخوبی و بدون لهجه صحبت می کند و چرا این مساله روی می دهد؟


وی ادامه داد: شما پیامدهای رشد افراط گرایی در منطقه ما را به شکل هجوم آوارگان به اروپا و گسترش وقایع تروریستی در شهرهای مختلف اروپایی، احساس می کنید.
وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: افراط گرایی را نمی توان در یک کشور یا یک منطقه مهار کرد ؛ این یک تهدید جهانی است و پاسخی جهانی را می طلبد.
ظریف در پاسخ به پرسش نمایندگان پارلمان اروپا در خصوص مسائل سوریه ، تاکید کرد که نیروهای زمینی ایران در صحنه نبرد سوریه حضور ندارند و تنها «مشاوران نظامی» ایرانی به دعوت اسد در سوریه حاضر هستند. وی افزود: ما زمانی که دولت سوریه لازم بداند مشاوران نظامی خود را خارج می کنیم.
ظریف تاکید کرد: چرا ایران در سوریه حضور دارد؟ زیرا ایران اعتقاد دارد که اکنون گزینه جایگزین نه در سوریه و نه در عراق یک دولت دموکراتیک نیست بلکه گزینه جایگزین، داعش است. وی تاکید کرد: هیچ کسی نمی تواند یک راه حل نظامی را در سوریه تحمیل کند؛ ما نیازمند یک راه حل سیاسی هستیم.
وزیر امور خارجه کشورمان با انتقاد از سیاست های عربستان گفت : آیا در منطقه ما، دموکراسی ها از بشار اسد انتقاد می کنند ؟ مساله دموکراسی یا حق مردم سوریه مطرح نیست؛ بلکه مساله توازن منطقه ای است که به گمان آنان خدشه دار شده و می خواهند آن را جبران کنند.
ظریف در پاسخ به سوالی درباره احتمال عملیات زمینی برخی کشورهای منطقه از جمله عربستان در سوریه گفت: تلاش برای درگیر کردن دیگران در مقیاس بزرگتر در نبردهای منطقه خطرناک است.
به گزارش ایرنا ، دکتر ظریف روز دوشنبه نیز در دیدار با «یانوش لواندوفسکی» رییس هیات روابط با ایران در پارلمان اروپایی در محل اقامتگاه سفیر کشورمان در بلژیک ، بر حل بحران سوریه از طریق سیاسی تاکید کرد و گفت: بحران سوریه راه حل نظامی ندارد.

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید