انتشار سومین بروشور اقتصاد به زبان ساده توسط مرکز تحقیقات اتاق | اتاق خبر
کد خبر: 318710
تاریخ انتشار: 29 بهمن 1394 - 08:26
به منظور آشنایی هرچه بیشتر فعالین اقتصادی با مفاهیم اقتصادی و به ­کارگیری صحیح این موارد در تحلیل­ های اقتصادی محیط کسب ­و کار، ایده تهیه و ارائه بروشورهایی با عنوان اقتصاد به زبان ساده در معاونت اقتصادی اتاق ایران طرح گردید.

اتاق خبر: به منظور آشنایی هرچه بیشتر فعالین اقتصادی با مفاهیم اقتصادی و به ­کارگیری صحیح این موارد در تحلیل­ های اقتصادی محیط کسب ­و کار، ایده تهیه و ارائه بروشورهایی با عنوان اقتصاد به زبان ساده در معاونت اقتصادی اتاق ایران طرح گردید و توسط مرکز تحقیقات و بررسی­ های اقتصادی به اجرا درآمد.

بنا بر این گزارش به نقل از اتاق ایران؛ محیط کسب ­وکار مناسب از طریق فراهم کردن شرایط رقابت ­پذیری و بسترسازی مناسب برای ورود موثر بخش خصوصی در اقتصاد کشور، نقش تعیین کننده­ای در رشد و توسعه اقتصادی ایفا می­­نماید و گامی اساسی در جهت توسعه سرمایه­گذاری بخش خصوصی، تولید و سطح اشتغال در کشور محسوب می­شود. در همین راستا در نسخه سوم بروشور اقتصاد به زبان ساده، به بررسی محیط کسب و کار در ایران پرداخته شده است.

تاکنون شاخص­ های متعددی در سطح بین الملل برای ارزیابی محیط کسب­وکار طراحی شده که یکی از این شاخص­ ها توسط بانک جهانی در گزارش سالیانه انجام کسب ­وکار ارائه می­ گردد. در گزارش بانک جهانی در سال 2016، شاخص سهولت انجام کسب­ وکار برای 189 کشور بررسی و در 10 زیرشاخص مقایسه شده است. نتایج حاصل از این بررسی نشان می­دهد که علیرغم بهبود یک پله ای رتبه ایران در سال 2016، بیشتر اجزای شاخص سهولت انجام کسب ­وکار ایران در شرایط نامناسب قرار دارد.

شایان ذکر است که گزارش سالیانه انجام کسب­ وکار بانک جهانی به خوبی گویای همه مشکلات درون یک کشور نیست و به صورت بومی به مشکلات خاص هر کشور نمی ­پردازد. لذا در نسخه سوم برای شناسایی مشکلات بومی محیط کسب­ وکار کشور، به بررسی گزارش پایش محیط کسب ­وکار ایران مرکز پژوهش ­های مجلس شورای اسلامی ایران نیز پرداخته شده است.

علاوه بر گزارش انجام کسب ­وکار بانک جهانی و گزارش پایش محیط کسب ­وکار ایران مرکز پژوهش­ های مجلس، شاخص­ های بین ­المللی دیگری هم وجود دارند که تأییدی بر وضعیت نامناسب فضای کسب وکار هستند. بر همین اساس، وضعیت ایران در شاخص­ هایی مانند: ادراک فساد، رقابت­ پذیری جهانی و حقوق مالکیت بین­ المللی نیز در بروشور سوم مورد بررسی قرار گرفته است.

بررسی شاخص­ های مذکور به خوبی بیانگر اوضاع نامساعد محیط کسب­ وکار و نابسامان بودن وضعیت ساختار نهادی کشور است. لذا بر اساس مطالعات صورت گرفته در این بروشور، برای مشارکت فعال بخش خصوصی در فعالیت­ های اقتصادی که در گرو بهبود محیط کسب­ وکار است باید اقداماتی نظیر مبارزه با فساد، تأمین امنیت حقوق مالکیت، شفافیت سیاست­ های دولت، مبارزه با رانت و رشوه خواری و تخصیص بهینه منابع مالی صورت گیرد.کد:94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید