تعریف پروژه «نهضت توسعه صادرات» به منظور افزایش ارزآوری | اتاق خبر
کد خبر: 319421
تاریخ انتشار: 1 اسفند 1394 - 16:08
عضو هیأت نمایندگان اتاق تهران در گفت و گو با اتاق خبر خواستار شد
عضو هیأت نمایندگان اتاق تهران کعتقد است: لازم است پروژه نهضت توسعه صادرات در دولت تعریف شود. این پروژه باید مشمول 10 تا 15 بند شفاف، مشخص و روان باشد تا سایر قوانین زاید برداشته شود و راه برای توسعه صادرت، ارزآوری و رونق اشتغال باز شود.

اتاق خبر- عضو هیأت نمایندگان اتاق تهران در رابطه با ثابت ماندن نرخ ارز در بودجه سال آینده گفت: به نظر می رسد که دولت اهتمام جدی برای تک نرخی شدن ارز دارد و از گفته های رئیس کل بانک مرکزی نیز می توان به روشنی به این موضوع رسید.  

محسن مهرعلیزاده در گفت و گو با اتاق خبر افزود: به تعبیری دولت ناگزیر است که تک نرخی شدن ارز را بپذیرد و اقدامات خود را براساس آن تنظیم کند. ولی  چون برنامه مشخصی در این رابطه وجود ندارد، یک نرخ محاسباتی را با توجه به وضعیت موجود تعیین کرده که اگر آزاد شود طبعا تفاوت خواهد داشت.

وی در پاسخ به این پرسش که افزایش هزینه های جاری دولت، طبعا به معنای کوچک سازی آن نیست؛ اظهار کرد: متاسفانه دولت در حال حاضر بسیار حجیم است و هزینه های جاری آن به نسبت به پروژه های عمرانی بالا است؛ برای اصلاح این امر دولت باید قدم هایی را بردارد.

مهرعلیزاده ادامه داد: لازم است دولت برنامه مشخصی به منظور واگذاری امور به بخش خصوصی تعیین کند و بخش عمده ای از اقتصاد را رها کند. دولت باید پرسنل اداری و حجم بدنه خود را کاهش دهد.

وی در رابطه با تعیین رشد 8 درصدی در برنامه ششم توسعه گفت: تحقق این هدف در عرض یک سال عملی نخواهد شد؛ مگر اینکه اتفاق خاص و ویژه ای رخ دهد. اگر دولت بتواند برنامه های مورد نیاز پسابرجام را طراحی و مورد اجرا گذارد می توان به یک رشد 3 تا 4 درصدی دست پیدا کرد.

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق تهران گفت: رسیدن به رشد مورد نظر در برنامه ششم توسعه دور از دسترس نیست ولی در فاصله کوتاه نیز اجرایی نخواهد شد. این امر تا حدودی به نتایج انتخابات وابسته است که اگر مجلسی همراه و حمایت کننده از سیاست های پسابرجامی دولت بر روی کار بیاید می توان به میزان مطلوبی از نرخ رشد دست پیدا کرد.

مهرعلیزاده در ارزیابی عملکرد دولت تدبیر و امید گفت: دولت عزم کلی خود را بر تقویت بخش خصوصی نهاده است ولی باید بدنه و شاکله میانی مدیریت نیز همراه با دولت باشد.

وی به مشکلات موجود در اقتصاد کشور اشاره ای داشت و اظهار کرد: مادامی که بخش عمده ای از اقتصاد کشور دولتی است، ورود بخش خصوصی به اقتصادکشور با محدودیت های زیادی همراه است. همچنین فرهنگ موجود در بدنه کارشناسی و کارمندی دولت نیز فرهنگی کاملا دولتی دارند و عمدتا نگاه و نگرش آن ها به بخش خصوصی هیچگاه تغییر فاحشی نداشته است.

مهرعلیزاده در رابطه با مشکلات موجود به ارائه راهکار پرداخت و گفت: لازم است در یک زمانبندی بلندمدت و یا میان مدت فرهنگ حاکم بر دولت به سمت ساده سازی قوانین حرکت کند تا به تدریج فرهنگ اعتبار و اعتمادسازی به بخش خصوصی جایگزین نگاه دولتی شود.

وی با بیان اینکه لازم است یک پروژه نهضت توسعه صادرات در دولت تعریف شود؛ اذعان داشت: این پروژه باید مشمول 10 تا 15 بند شفاف، مشخص و روان باشد تا سایر قوانین زائد برداشته شود و راه برای توسعه صادرت، ارزآوری و رونق اشتغال باز شود. بدین ترتیب به رونقی با کمترین میزان افزایش تورم دست پیدا می کنیم که درنهایت سبب می شود که به ایده آل های مورد نظر بعد از برجام برسیم.

94106ت 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید