پشت پرده توقیف یک کشتی حامل سلاح به مقصد لبنان | اتاق خبر
کد خبر: 322866
تاریخ انتشار: 12 اسفند 1394 - 17:42
فشارها علیه حزب الله ادامه دارد
تسنیم نوشت:یک کشتی حامل سلاح است که که از بندرمرسین ترکیه به قصد لبنان حرکت کرد بود ، مقامات یونانی آن را نزدیک سواحل "کرت" توقیف کرده اند.

اتاق خبر - جدیدترین تحولی که در بازار داغ تحولات اخیر لبنان رخ داده است توقیف یک کشتی حامل سلاح است که که از بندرمرسین ترکیه به قصد لبنان حرکت کرد اما مقامات یونانی آن را نزدیک سواحل "کرت" توقیف کرده اند.به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه السفیر، لبنانی‌ها از روز گذشته سرگرم موضوع کشتی حامل سلاح هستند که از بندرمرسین ترکیه به مقصد لبنان حرکت و مقامات یونانی آن را نزدیک سواحل کرت توقیف کرده اند.

در این میان باید پرسد  چه طرفی در لبنان در انتظار ورود کشتی حامل سلاح بوده و قصد بازی با امنیت لبنان را داشته است؟

این کشتی حامل سلاح تا حدودی شبیه  کشتی « لطف الله 2» است که در ماه آوریل سال 2012 عازم بندر طرابلس در شمال لبنان بود و ارتش لبنان آن را قبل از ورود به آب های منطقه ای کشور توقیف کرد.

کشتی توقیف شده در یونان که « ترایدر » نام دارد و با پرچم توگو حرکت می کرد، حامل شش کانتینر بوده که دو کانتینر آن حامل  انواع سلاح و مواد منفجره و مهمات است  و 11 سرنشین  از جمله 6 سوری ، چهار هندی و یک لبنانی در آن حضور داشتند.

مقامات یونانی به منظور شناسائی منبع این سلاح ها و طرفی که قرار بوده است آنها را در لبنان تحویل بگیرد، بازجوئی از سرنشینان این کشتی را آغاز کرده اند.

چه کسی به دنبال انفجار اوضاع امنیتی در لبنان است؟


اکنون در لبنان  سئوال هایی در مورد این کشتی و محموله آن مطرح است  از جمله اینکه قرار بود محموله آن تحویل چه کسی داده شود؟ چه کسی بهای این سلاح ها را پرداخته است؟ آیا هدف انفجار اوضاع امنیتی در برخی مناطق لبنان بوده است؟

سوال دیگر اینکه  آیا این محموله اول بوده است؟ آیا این موضوع با پرونده پیشنهاد یک کشور عربی برای گشودن جبهه شمالی در مرزهای لبنان و سوریه در منطقه «وادی خالد» استان «عکار» برای حمله به ارتش سوریه ارتباط دارد؟

این سوال‌ها به اینجا ختم نمی‌شود و همچنان باید پرسید آیا هدف از ارسال این محموله استفاده از سلاح  برای متزلزل کردن ثبات و امنیت لبنان همزمان با داغ شدن اوضاع سیاسی است؟

حرکت این کشتی در پرتو تدابیر شدید امنیتی سوال برانگیز است


اما سئوال مهم اینکه با وجود بازرسی و کنترل امنیتی شدیدی که  در بنادر و حتی در آب های منطقه ای لبنان از سوی نیروهای صلح بان سازمان ملل متحد( یونیفل) اعمال می شود، چگونه قرار بود که  این محموله سلاح به طرف مقابل برسد؟

در همین ارتباط منابع بسیار گاه امنیتی در لبنان در این خصوص توضیح داند که مقامات لبنانی منتظر نتیجه تحقیقات مقامات یونانی از سرنشینان بازداشت شده کشتی حامل سلاح هستند و تاکنون مشخص نشده است که این کشتی قرار بوده در کدام بندر لبنان پهلو بگیرد.

این منابع تاکید کردند که وارد کردن این مقدار سلاح به بنادر بیروت و یا طرابلس که مجهز به « اسکنر»  سامانه های کشف کالاها در کانتینر هستند، به مثابه خودکشی است  و این حساسیت امنیتی در مورد بندر طرابلس که اخیرا کانتینرها را در لنگرگاه جدید تحویل می گیرد، دو چندان است.

منابع مزبور با اشاره به سناریوی دیگر مبنی بر تخلیه این سلاح ها در وسط دریا توضیح دادند که بر این اساس به نظر می رسد گزینه استفاده از قایق ها برای انتقال این محموله ها به سواحلی که کنترلی برآنها نیست، مطرح است و قرار بوده از آنجا به انبارهای اختصاصی منتقل شود.

این منابع امنیتی درعین حال اجرای این سناریو را محتمل اما دشوار برشمرده و تاکید کردند که این راه بسیار پرخطر است زیرا اخیرا سطح بازرسی ها، کنترل ها و تدابیر امنیتی به اوج خود رسیده است.

تدابیر شدید امنیتی در بنادر لبنان


در همین ارتباط « احمد تامر» مدیر بندر طرابلس در شمال لبنان تاکید کرده است که کشتی ترایدر تاکنون در این بندر پهلو نگرفته و منتظر این کشتی نبودیم.

وی تاکید کرد که اقدامات امنیتی از سوی اطلاعات ارتش و نیروهای امنیتی بسیار شدید است و تمام کانتینرها و کالاهایی که وارد بندر می شوند به طور دقیق تحت بازرسی قرار می‌گیرند از همین رو ورود سلاح از طریق بندر طرابلس کاملا محال است.

در این میان یک مقام دولتی یونانی پیش از این به خبرنگار السفیر در بروکسل گفته بود که یک کشتی حامل سلاح که عازم ازمیر بود تا از آنجا به سمت لبنان حرکت کند،  دو روز قبل براساس اطلاعات رسیده به دستگاه امنیتی یونان توقیف شد و تحقیقات در این زمینه آغاز شده و ادامه دارد.

اما یک مسئول دیگر یونانی نیز با اشاره به توقیف کشتی حامل سلاح گفت که محموله آن تفنگ های شکار است.

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید