تداوم بحران اقتصادی روسیه در 3 سال آینده | اتاق خبر
کد خبر: 323147
تاریخ انتشار: 13 اسفند 1394 - 21:55
وزارت توسعه اقتصادی روسیه، تداوم بحران اقتصادی روسیه برای سه سال دیگر یعنی تا سال 2019 را پیش بینی کرد.

 

اتاق خبر: در گزارش وزارت توسعه اقتصادی روسیه که روز پنجشنبه در روزنامه روسی «ودوموستی» منتشر شد، بهای پایین نفت در بازار جهانی به عنوان عمده ترین کالای صادراتی روسیه به عنوان عامل اصلی ادامه بحران اقتصادی در این کشور عنوان شده است.
بنا بر این گزارش به نقل از ایرنا؛ مطابق این پیش بینی، بهای نفت در بازار جهانی تا سال 2019 زیر خط بشکه ای 50 دلار خواهد ماند. بر اساس گزارش وزارت توسعه اقتصادی روسیه، بهای نفت در سال 2016 (سال جاری میلادی) در حدود بشکه ای 35 دلار خواهد ماند.
به نوشته روزنامه روسی، در سال های 2017، 2018 و 2019 هم به ترتیب بهای نفت بشکه ای 40، 45 و 45 دلار پیش بینی شده است و بودجه روسیه با توجه به این شاخص ها برنامه ریزی خواهد شد؛ هرچند که در پیش بینی محتاطانه حدود 10 دلار کمتر از ارقام ذکر شده برای قیمت پایه خواهد بود.
در همین حال، روزنامه ودوموستی به نقل از یک مقام وزارت دارایی روسیه اعلام کرد: این وزارتخانه بودجه روسیه برای سه سال آینده را به ترتیب با بهای نفت بشکه ای 25، 30 و 40 دلار محاسبه کرده است.
در گزارش این روزنامه پیش بینی شده است: اقتصاد جهانی با توجه به رشد اقتصادی کشورهای توسعه یافته گسترش می یابد و در همین حال تحریم ها در مورد روسیه تا سال 2020 حفظ می شود که موجب رکود اقتصاد این کشور خواهد شد.
اقتصاد روسیه از اوایل سال 2015 دچار بحران شدیدی شده است که کاهش شدید بهای نفت در بروز این وضع مؤثر بوده است و باعث شد تولید ناخالص ملی این کشور 3/7 درصد کاهش بیابد.
روسیه روزانه بیش از 10 میلیون بشکه نفت تولید می کند که بیش از نصف آن را به صورت خام یا فرآورده های نفتی به کشورهای دیگر صادر می کند و درآمد حاصله، بخش اصلی درآمدهای ارزی این کشور را تشکیل می دهد.
تحریم های سختگیرانه مالی، بانکی و تجاری غرب و آمریکا علیه روسیه به دلیل اختلاف با روسیه در مسأله اوکراین نیز عامل مهم دیگر در بروز وضع کنونی است؛ به گونه ای که ده ها میلیارد دلار در یک و نیم سال اخیر به این کشور زیان وارد کرده است.
بر اثر بحران اقتصادی و مالی در روسیه، ارزش سهام شرکت های بزرگ این کشور همچون روس نفت و گازپروم و نورنیکل کاهش یافته است و در مواردی این کاهش به 50 درصد و حتی بیشتر می رسد.
روبل روسیه نیز در دوره بحران اقتصادی بخش قابل توجهی از ارزش خود را از دست داده است؛ به طوری که در زمان حاضر ارزش برابری یک دلار آمریکا 71 روبل و یورو 79 روبل است.
در همین حال، صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است که وضع اقتصاد روسیه در سال 2016 سخت تر خواهد شد.

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید