نظامیان ارتش تاجیکستان سه برابر می شوند | اتاق خبر
کد خبر: 324715
تاریخ انتشار: 19 اسفند 1394 - 22:55
امامعلی رحمان:
«امامعلی رحمان» رئیس جمهوری تاجیکستان تصمیم گرفته تعداد نظامیان ارتش این کشور را از شش هزار نفر فعلی به حدود ۲۰ هزار نفر افزایش دهد.

«امامعلی رحمان» رئیس جمهوری تاجیکستان تصمیم گرفته تعداد نظامیان ارتش این کشور را از شش هزار نفر فعلی به حدود ۲۰ هزار نفر افزایش دهد.

 به گزارش اتاق خبر و به نقل از «افغانستان رو»، با فعال شدن گروه های تروریستی از جمله داعش در مناطق شمالی افغانستان، «امامعلی رحمان» رئیس جمهوری تاجیکستان تصمیم گرفته تعداد نظامیان ارتش این کشور را از شش هزار نفر فعلی به حدود ۲۰  هزار نفر افزایش دهد.

امامعلی رحمان در یک نشست خبری گفته است به خاطر شرایط حساس جهانی و منطقه خاورمیانه و وجود انواع تهدیدها، لازم است که ارتش تقویت و تعداد نیروهای ارتش تاجیکستان به بیش از ۲۰ هزار نفر افزایش یابد.

به نوشته رسانه های داخلی تاجیکستان، تقویت ارتش تاجیکستان و روند افزایش نیروهای واحدهای نظامی از ماه نوامبر سال گذشته میلادی شروع شده است.

براساس این گزارش ها ارتش تاجیکستان به تجهیزات نظامی روسی مجهز خواهد شد که از طریق پایگاه ۲۰۱ روسیه وارد می شود.

روس ها نیز بارها از کمک به ارتش تاجیکستان سخن گفته اند. از جمله بعد از معاهده دوشنبه و مسکو، که حضور نظامی روسیه در تاجیکستان را تا سال ۲۰۴۲ تمدید کرده است، روس ها موظف شدند که به ارتش تاجیکستان ۲۰۰ میلیون دلار کمک نظامی بکنند.

پایگاه نظامی ۲۰۱ روسیه در تاجیکستان بزرگترین واحد نظامی روسیه در خارج از قلمرو آن کشور است. این پایگاه دست کم تا سال ۲۰۴۲ حق حضور در تاجیکستان را دارد و قبلا گفته می شد که هفت هزار سرباز وافسر روسیه نیز در این پایگاه در تاجیکستان خدمت می کنند.

نوسازی تسلیحات ارتش تاجیکستان از جمله وعده های مسکو در عوض تمدید زمان حضور پایگاه ۲۰۱ بود. موضوع تامین و تحکیم نیرو های نظامی و امنیتی تاجیکستان با توجه به بروز تحولاتی چون خروج نیروهای ناتو از افغانستان و فعال شدن گروه های تروریستی از جمله داعش در مناطق شمالی افغانستان که با تاجیکستان مرز مشترک دارد داغ تر شده است.

تاجیکستان با افغانستان یک هزار و ۳۷۰ کیلومتر مرز مشترک دارد که بخش بزرگی از این مرز کوه های صعب العبور و رودخانه آمو است.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید