بازنده سازی آیین های محلی در مازندران ضروری است | اتاق خبر
کد خبر: 326588
تاریخ انتشار: 27 اسفند 1394 - 01:38
مدیرکل میراث فرهنگی مازندران:
مدیرکل میراث فرهنگی مازندران باز زنده سازی و احیای آیین‌ها و جشن‌های سنتی و محلی را در استان برای توسعه گردشگری ضروری برشمرد.

اتاق خبر- مدیرکل میراث فرهنگی مازندران باز زنده سازی و احیای آیین‌ها و جشن‌های سنتی و محلی را در استان برای توسعه گردشگری ضروری برشمرد.

دلاور بزرگ نیا شامگاه چهارشنبه در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه تعداد قابل‌توجهی از آیین‌های استان ثبت ملی شده‌اند گفت: باز زنده سازی این آیین‌های سنتی و بومی امری ضروری است.

وی با اشاره به اینکه فرض کنیم که جشن خرمن را ثبت کنیم اما اگر منسوخ‌شده باشد، ثبت ملی آن تأثیر ندارد اظهار داشت: باید این آیین‌ها را احیا وزنده کنیم و میزان برگزاری جشن‌های آیینی که در سال جاری در مناطق مختلف استان مازندران شکل‌گرفته نسبت به گذشته بی‌نظیر است.

بزرگ نیا با اظهار اینکه تلاش برای باز زنده سازی آیین‌های سنتی و جشن‌ها در مازندران شروع‌شده است گفت: جدای از آنکه آیین‌ها را ثبت کردیم، این آیین‌ها را در قالب نمایش ثبت و ضبط کردیم.

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران درباره گردشگری روستایی و اجرای آن در مازندران یادآور شد: در حال حاضر برمگردی در مناطق استان به‌عنوان فرصت خوبی برای معرفی فرهنگ و زیست‌بوم و فضای درآمدزایی معرفی‌شده است.

وی گفت: در مناطق چهاردانگه و دودانگه ساری، اروست و مالخواست و غیره مسافر می‌تواند جاذبه‌های بومگردی را ببیند و با آیین‌ها و فرهنگ سنتی مردم آشنا شود.

بزرگ نیا به بحث‌های نظارتی در سفرهای نوروزی اشاره و اضافه کرد: بحث‌های نظارتی ترکیبی با همکاری دستگاه‌های مختلف در استان شکل‌گرفته است و یکی از کمیته‌های دوازده‌گانه ستاد خدمات اجرایی سفر، کمیته نظارت است.

وی از تعریف جشنواره رسانه‌ای در استان خبر داد و گفت: رسانه‌هایی که به موضوع گردشگری، تحلیل فضای گردشگری و غیره بپردازند مورد ارزیابی قرار می‌دهیم و جوایزی به آنان تعلق خواهد گرفت.

منبع: مهر 

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید