رایزنی‌های ظریف در کانبرا و سیدنی به روایت تصویر | اتاق خبر
کد خبر: 326600
تاریخ انتشار: 27 اسفند 1394 - 02:45
وزیر خارجه ایران در ششمین و آخرین مقصد سفر آسیایی و اقیانوسیه‌ای خود در کانبرا و سیدنی به گفت‌وگو و رایزنی با مقامات استرالیا و بررسی زمینه‌های گسترش همکاری‌های بین 2 کشور پرداخت.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در ششمین و آخرین مقصد سفر آسیایی و اقیانوسیه‌ای خود دوشنبه شب وارد کانبرا، پایتخت استرالیا شد و مورد استقبال مقامات این کشور قرار گرفت.

 

ورود وزیر امور خارجه به استرالیا

 

استقبال از ظریف در استرالیا

 

وزیر امور خارجه صبح سه‌شنبه برنامه کاری فشرده خود را با حضور در کمیته امور خارجه، دفاعی و تجارت پارلمان این کشور و پاسخ به سوالات نمایندگان عضو کمیته آغاز کرد.

ظریف در این نشست به سئوالات تعدادی از اعضای کمیته درباره روابط با عربستان و کشورهای حوزه خلیج فارس، بحران سوریه، موضوع مهاجرت و آزمایش موشکی اخیر پاسخ داد و مواضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص این موضوعات را تشریح کرد.

وی در ادامه برنامه‌های حضورش در کانبرا با حضور در باغ ملی کانبرا یک اصله نهال دوستی کاشت.

 

کاشت نهال دوستی توسط ظریف در باغ ملی کانبرا

 

وزیر امور خارجه همچنین با خانم تانیا پلبرسک معاون حزب کارگر و وزیر خارجه در سایه استرالیا در خصوص تحولات بین‌المللی و روابط ایران و استرالیا گفت‌وگو کرد.

ظریف در ادامه رایزنی‌هایش با مقامات استرالیا در کانبرا با تونی اسمیت رئیس پارلمان این کشور نیز ملاقات کرد.

طرفین در این دیدار ضمن تبادل نظر درباره نظام انتخاباتی و روش کار پارلمان‌های ایران و استرالیا، در خصوص مناسبات پارلمانی 2 کشور و راه‌های گسترش آن گفت‌وگو کرده و به رایزنی پرداختند.

 

دیدار وزیر امور خارجه با رئیس پارلمان استرالیا

 

وزیر امور خارجه در ادامه برنامه‌ دیدارهای خود در کانبرا در ضیافت ناهار خانم جولی بیشاپ وزیر امور خارجه استرالیا حضور یافت و با همتای خود در خصوص مسائل مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی و روابط دوجانبه گفت‌وگو و رایزنی کرد.

 

ظریف در ضیافت ناهار وزیر خارجه استرالیا

 

وزرای خارجه ایران و استرالیا سپس در نشست خبری مشترک به سوالات خبرنگاران پاسخ گفتند.

 

نشست خبری مشترک وزرای خارجه ایران و استرالیا

 

ظریف در این نشست خبری به سوالات خبرنگاران در زمینه مقابله با داعش و تروریسم، بحران سوریه، حقوق بشر، گسترش مناسبات ایران و استرالیا، تبادل هیأت‌ها اعم از هیأت‌های پارلمانی و رفت و آمد تجار و بازرگانان 2 کشور و بازگشت مهاجران غیرقانونی ایرانی از استرالیا پاسخ گفت.

وی با تاکید براینکه آزمایش موشکی ایران نقض قطعنامه ٢٢٣١ نیست، تصریح کرد: ما از برنامه موشکی خود علیه هیچ کشوری استفاده نمی‌کنیم و برنامه موشکی ما دفاعی است.

وزیر خارجه کشورمان همچنین عنوان کرد که گفت‌وگوهای سازنده‌ای با همتای استرالیایی خود داشته است.

وزیر خارجه استرالیا نیز در نشست خبری مشترک با محمدجواد ظریف ضمن خیرمقدم به وزیر خارجه کشورمان برای سفر به استرالیا و تبریک سال نو خورشیدی، برگزاری انتخابات مجلس و همچنین توافق وین را تبریک گفت.

بیشاپ درباره موضوع مهاجران غیرقانونی ایرانی در استرالیا نیز اظهار داشت: گفت‌وگوهای کنسولی در این زمینه در جریان است.

وزیر امور خارجه در ادامه رایزنی‌ها با مقامات استرالیا با استفان چیابو وزیر تجارت و سرمایه‌گذاری استرالیا دیدار و در خصوص روابط تجاری و اقتصادی 2 کشور گفت‌وگو و رایزنی کرد.

 

دیدار ظریف با وزیر تجارت و سرمایه استرالیا

 

طرفین در این ملاقات گسترش روابط از جمله در زمینه مدیریت منابع آب، فناوری‌های نوین کشاورزی، خطوط هوایی و ارتباطی بین 2 کشور، استفاده از فناوری برای صرفه‌جویی در آب و حل مشکلات بانکی رایزنی کردند.

وزیر تجارت و سرمایه‌گذاری استرالیا نیز با اشاره به رفع تحریم‌ها علیه ایران، گفت: استرالیا خواهان عادی‌سازی روابط با ایران و گسترش آن در حوزه‌های مختلف است.

براساس این گزارش، رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در ادامه دیدارهای خود در استرالیا، با ملکوم ترنبول نخست وزیر استرالیا دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این ملاقات در خصوص روابط دوجانبه و مسائل بین‌المللی مورد اهتمام گفت‌وگو و رایزنی شد.

 

دیدار وزیر خارجه با نخست وزیر استرالیا

 

وزیر امور خارجه کشورمان عصر سه‌شنبه در دانشکده موسیقی دانشگاه ملی استرالیا به ایراد سخنرانی پرداخت و به سوالات حاضران در این نشست که از دانشجویان و صاحبنظران و دیپلمات‌های خارجی مقیم استرالیا بودند، پاسخ داد.

 

حضور ظریف در دانشگاه ملی استرالیا

 

وی درباره بحران سوریه و سوال یکی از حاضران درباره اینکه آیا ایران در حمایت از بشار اسد اشتباه بزرگی را مرتکب نشد؟ بر حل این بحران از طریق سیاسی تاکید کرد و گفت: سرنوشت اسد و آینده سیاسی سوریه توسط مردم سوریه تعیین می‌شود نه ما و نه دیگران.

 

سخنرانی وزیر امور خارجه در دانشگاه ملی استرالیا

 

ظریف در پاسخ به سوالی درباره مناسبات ایران و عربستان با بیان اینکه ایران و عربستان در یک منطقه جغرافیایی قرار دارند و با ذکر این نکته که عربستان نمی‌خواست ایران نقش مثبتی در منطقه ایفا کند، اظهار داشت: عربستان باید درک کند که ایران یک واقعیت است.

براساس این گزارش، وزیر خارجه کشورمان که در ادامه سفرش به استرالیا شب گذشته وارد سیدنی شد، صبح امروز چهارشنبه با تجار و صاحبان صنایع استرالیا در محل سازمان تجارت و سرمایه‌گذاری استرالیا در دفتر سیدنی در خصوص راه‌های گسترش همکاری‌های اقتصادی دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

ظریف دیدار با اعضا سازمان تجارت استرالیا در سیدنی

 

ظریف در این دیدار با اشاره به رفع تحریم‌ها، به تشریح ظرفیت‌های ایران به‌عنوان باثبات‌ترین و دموکراتیک‌ترین کشور منطقه غرب آسیا دارای نیروی پرتعداد انسانی نخبه، توانایی‌های بالای بیوتکنولوژیک و نانوتکنولوژیک، بازار رقابتی جدید و جذاب، شبکه ارتباطی با آسیای مرکزی و قفقاز، روسیه و افغانستان، بندر چابهار و امکانات ارتباطی آن قبل از وصول به تنگه هرمز و خلیج فارس، پتروشیمی و توریسم، پرداخت.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در ادامه سفرش به استرالیا با نخبگان موسسه مطالعات امور بین‌المللی استرالیا در سیدنی دیدار و در جمع آنها سخنرانی کرد و به سوالات آنها پاسخ گفت.

وی در پاسخ به سوالی درباره حضور و سرمایه‌گذاری بازرگانان و سرمایه‌گذاران استرالیایی در ایران نیز عنوان کرد: ما محیط سرمایه‌گذاری را برای تجار و سرمایه‌گذاران خارجی از جمله استرالیایی فراهم می‌کنیم. ایران محیطی امن برای سرمایه‌گذاری است.

یکی از حاضران در این نشست درباره بحران سوریه سوال کرد که ظریف تصریح کرد: ما برای سیاستمداران سوریه تعیین تکلیف نمی‌کنیم.

ظریف درباره بهاییان در ایران گفت: ایران کشوری مسلمان است و اقلیت‌های مسیحی، زرتشتی و یهودی به عنوان اقلیت مذهبی به رسمیت شناخته شده‌اند و نماینده در پارلمان دارند. مردم ایران هر اقلیت دیگری را به جز یهودیان، زرتشتیتان و مسیحیان به رسمیت نمی‌شناسند. بهاییان زندگی و شغل خود را دارند.

ظریف در آخرین برنامه سفر 2 روزه‌اش به استرالیا در جمع ایرانیان مقیم در سیدنی، آدلاید، بریزبن، ملبورن، و... طی سخنانی ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع ایرانیان خطاب به آنها گفت: شما صاحبان اصلی کشور و نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور هستید. امیدواریم هر ایرانی با هر گرایش و نظر به ایرانی بودن افتخار کند و ما افتخار می‌کنیم که در خدمت شما هستیم.

وی در ادامه و در خصوص تحریم تحصیلی ایرانیان در خارج از کشور افزود: آنها این تحریم‌ها را اعمال کردند چون از این نگران بودند که مردم ما با خودباوری روی پای خود ایستاده و تولید علم کنند.  

مصاحبه با شبکه تلویزیونی ای‌بی‌سی از دیگر برنامه‌های ظریف در سیدنی بود.

استرالیا آخرین مقصد سفر رئیس دستگاه دیپلماسی به  جنوب شرق آسیا و اقیانوسیه بود و ظریف پس از 2 روز دیدار و رایزنی با مقامات کانبرا و سیدنی در استرالیا این کشور را به مقصد تهران ترک کرد.

انتهای پیام/

کد: 94108

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید