کویرگردی به پیشنهاد محمدعلی اینانلو | اتاق خبر
کد خبر: 327379
تاریخ انتشار: 3 فروردین 1395 - 07:35
ماهنامه دیار در ویژه نامه نوروزی خود، پیشنهادهایی برای کویرگردی در ۱۴ روز تعطیلات نوروز ۹۵ (۲۹ اسفند تا ۱۳ فروردین) از مبداء تهران به روایت زنده یاد محمدعلی اینانلو منتشر کرده است. در هر روز پیشنهاد همان روز را منتشر می کنیم؛

اتاق خبر - دوباره به اتوبان قم بازمی‌گردیم کماکان به طرف جنوب می‌رویم دست راست کم کم ارتفاعاتی که ادامه کرکس است پیدا می‌شود، جوان بودن این کوه‌ها از کنگره‌های عمیق یال‌های آن هویداست. به کاشان نزدیک می‌شوید.

در ضلع شمال غرب کاشان اول به دیدن باغ‌فین می‌رویم، یکی از باغ‌های زیبای کشورمان که در سال‌های گذشته با مجموعه‌ای از باغ‌های دیگر ایرانی به ثبت میراث جهانی رسیده، بهشتی کوچک با جوی‌های فراوان و پر آب که از برکت چشمه سلیمانیه، این زیبایی‌ها به نوای دلنشین آب به جان می‌نشیند.

اشتهار دیگر این باغ به دلیل وقوع قتل امیرکبیر در حمام آن است. ساختمان باغ در زمان صفویه روی بنایی از آل‌بویه قرار گرفته و در زمان زندیه و قاجار نیز بخش‌هایی به آن اضافه شده است. حتما از موزه باغ فین هم دیدن کنید.

برای اقامت شبانه به شش، هفت کیلومتری شمال شرق کاشان، آران و بیدگل می‌رویم، در بخشی از مجموعه خانه‌های قدیمی آن خانه‌ای به عنوان اقامتگاه آماده شده است به نام خانه بنی‌طبا که اقامتی به یاد ماندنی را برایتان رقم خواهد زد، خانه با معماری مناطق کویری با حیاط دو طبقه‌ای که طبقه پایین آن گودال باغچه یا چال‌باغچه نام دارد. زوجی جوان با همراهی و همکاری سازمان میراث فرهنگی و شهرداری آران و بیدگل این مجموعه را اداره می‌کنند.

سفر به کویر مرنجاب و دریاچه نمک می‌تواند بسیار دیدنی باشد، بر سر راه می‌توان اول به زیارت مقبره هلال ابن علی فرزند حضرت علی (ع) رفت و اگر از خیابان دست چپ مقبره به طرف شمال برویم پس از طی حدود ۸ کیلومتر جاده آسفالته تمام می‌شود، و به سه راهی برمی‌خوریم، راه میانی یا مستقیم را که از این پس خاکی است، باید طی کنیم، در ابتدای جاده‌ای خاکی تابلو مرنجاب را می‌بینید.

پس از بازگشت از کاروانسرا از جاده شرقی به طرف دریاچه نمک می‌رویم، از ابتدای دریاچه چندضلعی‌های حاصل از تبخیر آب دریاچه پیداست، اگر ۲۰ کیلومتر به جلو برویم، معدن نمک و طریقه استحصال نمک را می‌توانیم ببینیم و همچنین جزیره سرگردان میان دریاچه را که مردم بومی اعتقاد دارند، حرکت می‌کند. حال آنکه این تصور به‌دلیل میزان بارندگی در شرق یا غرب جزیره است.

دوباره به آران و بیدگل برمی‌گردیم و پس از اقامت شبانه در خانه بنی‌طبا و یا هر مکان دیگری که برای مسافران نوروزی در نظر گرفته شده است روز سوم را آغاز می‌کنیم.

روز سوم؛ نوش‌آباد

پس از طی 4،5 کیلومتر به نوش‌آباد می‌رویم، و در زیر این شهر به شهر دیگری در زیرزمین وارد می‌شویم، و عجایبی را از راهنمایان این مجموعه می‌شنویم، ورودی شهر زیرزمینی اویی از آب‌انبار نوش‌آباد است، مخزن آب‌انبار هم دیدنی است.

از دیگر دیدنی‌های این خطه، قلعه و مسجد جامع و مسجد حضرت علی(ع) است، بعد از نوش‌آباد به کاشان می‌رویم، و از مجموعه بازار مسقف کاشان از دوران صفوی دیدن می‌کنیم؛ خانه‌های بروجردی، طباطبایی، عامری‌ها و دیگر خانه‌های قدیمی. تپه چند هزار ساله سیلک که تمدنی باستانی را در دل خود جای داده است.

94110

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید