ضرورت برنامه ریزی برای ایجاد کارخانه های بازیافت تایر | اتاق خبر
کد خبر: 328894
تاریخ انتشار: 11 فروردین 1395 - 21:05
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهارستان بر حرکت به سمت برنامه ریزی در جهت ایجاد کارخانه های بازیافت تایرهای فرسوده تاکید کرد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از مهر، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهارستان در گشت و پایش های نوروزی ضمن بازدید از مرکز تخلیه موقت زباله یکی از شهرداری های شهرستان بهارستان که تخلیه و تلنبار لاستیک های فرسوده در آن منجر به آتش سوزی لاستیک ها در محل و ایجاد دود غلیظ در منطقه شده بود، برای شهرداری مذکور اخطاریه ای صادر و ابلاغ کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، شیدا اکار در این خصوص یکی از علت های اصلی آلودگی هوا در منطقه را بصورت یک منبع ساکن، پراکندگی لاستیک های مستعمل و آتش زدن آن ها توسط افراد سودجو به منظور بدست آوردن سیم های مفتولی عنوان کرد و افزود: لاستیک های فرسوده از مواد پلیمری تشکیل شده که براحتی در طبیعت تجزیه نمی شوند و ضمن ایجاد مناظر زشت در طبیعت، در صورت آتش زدن با انتشار دود غلیظ و سیاه رنگی منجر به آلودگی هوا و تولید گازهای سمی فوران و دی اکسین می شود.

وی گفت: همچنین در صورت انتقال به مراکز دفن بدلیل نبود تجهیزات خرد کردن و کاهش حجم آنها ،منجر به اشغال حجم زیادی از ترانشه های مراکز دفن شده و با خطرات زیست محیطی و آلودگی خاک  و آب و هوا در منطقه دفن همراه است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: از آنجائیکه امروزه بسیاری از کشورها با افزایش قیمت سوخت بدنبال افزایش سهم بازار تولید انرژی از لاستیک ها و تایرهای فرسوده هستند و این امر ضمن حفظ محیط زیست و جلوگیری از آلودگی، انرژی حرارتی بیشتری از سوختهای فسیلی مثل زغال سنگ تولید می کند و به چرخه طبیعی مواد و کاهش مضرات مواد خام کمک می نماید و با توجه به حجم بالای پراکندگی روزانه لاستیک ها و تایرهای فرسوده، شهرداری ها  ضمن جمع آوری کامل آن ها از سطح شهر باید به سمت برنامه ریزی در جهت ایجاد کارخانه های بازیافت تایرهای فرسوده رفته و در این راه ضمن کنترل آلودگی های زیست محیطی، به بازگشت مواد همچون گرانول، سیم فولادی،نخ پلی آمید به خط تولید کمک کنند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بهارستان گفت:همچنین جهت استفاده از لاستیک ها و تایرهای فرسوده به عنوان سوخت در کوره های سیمان باید بررسی کارشناسی لازم بعمل آورده و در این راستا اداره محیط زیست آماده همراهی و ارائه نقطه نظرات کارشناسی می باشد.مسلما تنها در صورت جمع آوری صحیح و برنامه ریزی در جهت بازیافت لاستیک ها و تایر های فرسوده ، می توان مدیریت مناسبی با نگاه زیست محیطی برای این مواد داشت.

اکار در پایان اظهار داشت : شهردارى مذکور طی بازدید صورت گرفته از مرکز تخلیه موقت زباله و به علت بی دقتی و ایجاد آلودگی اخطار دریافت کرد.

94105

نظرات
ADS
ADS
پربازدید