وعده دروغ مسئولان آتشی است که درجان این جامعه می تواند زبانه بکشد | اتاق خبر
کد خبر: 331238
تاریخ انتشار: 19 فروردین 1395 - 23:45
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: وعده دروغ مسئولان آتشی است که می تواند در جان این جامعه زبانه بکشد و همه چیز را نابود کند.

اتاق خبر:احمد میدری پیش از ظهر امروز در نشستی با بخشداران، دهیاران و کشاورزان شهرستان در محل فرمانداری آبادان افزود: متاسفانه ما مسئولان از یک سو با آگاهی و یا بدون آگاهی وعده های دروغ بسیاری دادیم و عملی نکردیم و از سوی دیگر نیز زمانی که برخی افراد برای دریافت تسهیلات آمدند، دروغ گفتند، تسهیلات را گرفتند و در امور غیر مرتبط هزینه کردند. مثلا وام توسعه و احیای نخیلات گرفتند اما رفتند ماشین خریدند و یا خانه شان را ساختند.

وی اظهار کرد: دروغ از هر نوعش خوب نیست و این سبب بروز حس بی اعتمادی در میان مردم و مسئولان شده است، به رغم وجود سیستمهای نظارتی و کنترلی چنانچه اطلاعات دروغ داده شود این سیستمها تنها قادر خواهند بود تا حدود ۴۰ درصد از این دروغها را پیدا کند برای همین از آنجایی که اخلاقیات و سیستم سازی مهم است اما ما نیز بایستی کارمان را به نحومطلوبی به انجام برسانیم.

میدری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شعار امسال تصریح کرد: امید می رود تا بتوانیم بخشی از شعار امسال یعنی اقتصاد مقاومتی را در عرصه عمل بیاریم و این اقدام در کاهش مشکلات اقتصادی مردم به ویژه شهرهای آبادان و خرمشهر موثر باشد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه وظیفه داریم تا در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدام موثری را برای شهر آبادان و خرمشهر انجام دهیم، یادآور شد: از آنجایی که در پیش از زمان برگزاری دهمین دوره انتخابات مجلس اگر ما در شهر رفت و آمد بیشتری می کردیم شائبه انتخابات پیش می آمد، تشکیل جلسات را به بعد از انتخابات موکول کردیم تا بتوانیم کاری را در شهر آغاز کنیم.

میدری با اشاره به اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی حوزه های مختلفی دارد که صندوق کارآفرینان یکی از سازمانهای مرتبط با این وزارت خانه است، گفت: پیشتر این صندوق تحت عنوان صندوق حمایت از فرصتهای شغلی به وزارت خانه وابسته بود اما اکنون این صندوق زیر نظر ریاست جمهوری است که البته وزارت تعاون یکی از ارکان تعیین کننده آن است.

خرید صنایع دستی از مددجویان

وی افزود: در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طرحی را پیشنهاد و اکنون نیز در ۱۰ استان کشور در دست اجرا داریم به این ترتیب که کارهای صنایع دستی و غیره ای را که توسط مدد جویان و زنان سرپرست خانوار تولید می شود را به میزان هر نفر دو میلیون تومان از آنان خریداری و ۳۰ درصد آن را پیش پرداخت می کنیم سپس این کالا به تهران ارجاع می شود و در شبکه دیجی کالا و سایر شبکه های اینترنتی عرضه می شود. اگر کالا فروش رفت کل پول به شخص تولید کننده داده می شود و اگر هم فروش نرفت ۳۰ درصد ما از بین می رود و کالا به خود فرد برگشت داده می شود.

میدری اظهار کرد: ۳۰ درصد کمک پیش خریدی است که از طریق وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام می شود و صندوق کارآفرینان هیچ دخالتی در آن ندارد، انجام این اقدام از بهمن ماه سال گذشته تجربه خوبی بود.

وی از آمادگی واحد متبوعه خود برای اجرای این طرح در استان خوزستان و به ویژه شهرهای آبادان و خرمشهر خبر داد و تصریح کرد: اجرای این طرح برای کسانی که در خانه کاری را تولید می کنند اقدامی موثر است زیرا این افراد قادر نیستند تا تولیداتشان را به راحتی در بازار عرضه کنند به همین دلیل در صورت ورود یک موسسه خیریه به عنوان واسطه وزارتخانه و تولید کنندگان خانگی انجام این کار در سایر نقاط نیز عملی خواهد بود.

میدری یادآور شد: اهمیت این کار آن است که اکنون که بحث اقتصاد مقاومتی و بومی گرا شدن اقتصادی ما در میان است، این مسئله را از همین صنایع کوچک آغاز کنیم، بسیاری از کشورها صادراتشان را از همین کارها خرد شروع کرده اند. مثلا اگر امروز کشور کره محصولات سامسونگ و ال جی اش در تمام خانه های ایرانیان است این کشور۳۰ سال پیش عروسک صادر می کرده یعنی آنکه از صنایع سبک شروع کرده اند تا به اینجا رسیده اند.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه احتماعی با اشاره به تصمیم صندوق کارآفرینان برای اجرای طرحی در شهرهای مختلف گفت: در این طرح از هر روستا و منطقه ای یک محصول را معرفی کرده و آن را مورد حمایت قرار می دهند که با تمرکز بر روی یک محصول خاص می توان در جهت تولید بهتر و بیشتر آن، بازاریابی و آموزش نیز کارهایی را به انجام رساند.

فعالیت ۱۰ درصدی در حوزه نخیلات

میدری افزود: در بحث نخیلات مشکلات عدیده ای اعم از نوسان آب، عدم خرید خرمای تولیدی از نخلداران به قیمت مناسب، درآمد زا نبودن، عدم فعالیت کشاورزان همچون گذشته (اکثرا پیر شده اند) و غیره وجود دارد که به رغم تمامی آنها باز هم شاهد فعالیت ۱۰ درصدی افراد در این حوزه هستیم که این نشانده امکان رشد و کار در این زمینه دارد.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته صندوق کارآفرینان در مجموع ۶ میلیار تومان تسهیلات با بهره چهار درصد را به تولید کنندگان خانگی و در آبادان و خرمشهر ارائه کرده است، اظهار کرد: بر اساس قول مدیرعامل صندوق قرار شد تا این رقم به ۲۰ میلیارد تومان (۱۰ میلیارد آبادان و ۱۰ میلیارد خرمشهر) برای احیا و رشد نخیلات به عنوان یک گام مهم افزایش یابد.

میدری تصریح کرد: برای خرید محصول  نیز قرار شد تا زمینه فروش آن در بورس کالا را با کمک دولت و توسط شرکتهای بازرگانی به انجام برسانیم.

وی یادآور شد: طبق هماهنگی با فرماندار آبادان قرار شد تا زمینه انجام این کار در قالب جمع آوری اطلاعات لازم در خصوص  میزان امکانات مربوط به هر روستا جمع آوری شود.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به تلاش دهیاران برای جمع آوری اطلاعات مورد نظر گفت: دوستان دلسوزی برای کشاورزان را در این بدانند که واقعا یک موفقیتی در این کار ایجاد می کند و گرنه صرف دریافت وام و یا پرداخت و یا عدم پرداخت اقساط، اگر این وام در جایی غیر مرتبط هزینه شود سبب آبادی کشاورزی نمی شود.

به گفته میدری در صورتی که اعتبارات به خوبی و به جا استفاده شود امکان افزایش تسهیلات وجود دارد و این بدان معناست که بانک کشاورزی و سایر بانکها نیز به این عرصه ورود می کنند.

وی افزود: ما به عنوان مسئولان شرعا و قانونا مسئولیم تا آن چیزی را که قادر به انجامش هستیم را  به مردم وعده دهیم. وعده دروغ ندهیم ضمن آنکه دلسوزی در اطلاعاتی که دهیاران به عنوان چشمان امین دولت در جامعه روستایی جمع آوری و به ما ارائه می دهند، دخیل نشود، امید می رود تا این حرکت آغازی برای انجام یک کار مهم باشد تا بتوانیم در جهت کاهش مشکلات مردم قدم برداریم.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید