امواج متلاطم دریای جنوبی به هیروشیما رسید | اتاق خبر
کد خبر: 332544
تاریخ انتشار: 24 فروردین 1395 - 07:09
پایان نشست وزیران خارجه «جی هفت» در ژاپن
اجلاس وزیران خارجه «گروه هفت» امروز دوشنبه در حالی به كار خود در شهر هیروشیمای ژاپن پایان داد كه بر خلاف میل باطنی چین، شركت كنندگان موضوع دریای جنوبی را مطرح كردند.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، نگرانی پكن از این بابت است كه می گوید، هیچ یك از كشورهای عضو جی هفت به طور مستقیم با مناقشات دریای جنوبی چین ارتباطی ندارند و تنها اهمیت این دریا برای آنان حمل و نقل دریایی كالا و انرژی است، بنابر این مطرح كردن آن در چنین نشستی كاری ناشایست بوده است.

چین در این خصوص ژاپن را مقصر اصلی می داند و پیشتر نیز هشدارهای لازم را به این كشور داده بود.

دولت پكن و سخنگوی وزارت امور خارجه این كشور از مدتها قبل اعلام كرده بودند كه اصرار ژاپن در طرح این موضوع در اجلاس یاد شده می تواند روابط شكننده سیاسی دو كشور را با چالش مواجه كند اما با این حال توكیو این كار را كرد و می بایست طی روزهای آینده منتظر واكنش شدید پكن باشد.

دریای جنوب چین، دریایی حاشیه ای است كه بخشی از اقیانوس آرام به شمار می آید و ناحیه ای در حدود سه و نیم میلیون كیلومتر مربع از سنگاپور تا تنگهٔ تایوان را در بر می گیرد.

این دریا پس از پنج اقیانوس جهان، بزرگترین ناحیه دریایی جهان محسوب می شود و به جز چین كه مدعی مالكیت بر كل این دریا است؛ ویتنام، فیلیپین، مالزی، تایوان و برونئی نیز ادعای مالكیت بخش‌هایی از آن را دارند.

پكن هفته گذشته با صراحت كامل اعلام كرد كه موضوع منازعات دریاهای جنوبی و شرقی نباید جزو مسائل مورد بحث نشست گروه هفت باشد و مطرح كردن چنین مسائلی در اجلاس یاد شده می تواند برای روابط دو كشور گران تمام شود.

این كشور حتی در جریان دیدار اخیر «فیلیپ هاموند» و «وانگ یی» وزیران امور خارجه دو كشور در پكن بار دیگر بر این موضوع تاكید كرد اما گویا تلاش های چین در این رابطه بی اثر بوده است.

چین و ژاپن علاوه بر مناقشات ارضی، دارای اختلافات تاریخی نیز هستند كه این موضوع بیشتر به دوران جنگ جهانی دوم میان دو كشور مربوط می شود. اما اختلاف دو كشور در خصوص دریاهای شرقی و جنوبی از حساسیت بیشتری برخوردار است و بارها دو كشور را به لحاظ سیاسی در شرایط بحرانی قرار داده است.

با این حال، وزیران خارجه گروه هفت امروز در پایان اجلاس خود در هیروشیما، بخشی از بیانیه را به شكل مستقل به مساله دریای جنوبی اختصاص دادند و به ساخت جزایر شنی توسط چین و ادعای این كشور مبنی بر تملك بر این منطقه اشاره كردند.

در بیانیه به نام چین اشاره نشده اما آمده است كه اعضای گروه هفت با هرگونه ارعاب و اقدام یكجانبه و حركت تحریك آمیز كه باعث تشدید تنش ها در دریای جنوبی شود، مخالفت می ورزند.

در این بیانیه به منازعات دریای شرقی میان چین و ژاپن هم اشاره و تاكید شده كه مساله مالكیت بر برخی از جزایر مورد منازعه این دریا نیز جزو نگرانی هاست.

چین هنوز نسبت به این بیانیه واكنشی نشان نداده اما به طور حتم طی روزهای آینده توكیو باید منتظر پاسخ چین به این رفتار خود باشد، رفتاری كه به رغم تذكرات قبلی پكن انجام شد و هفت كشور «جی هفت» هم آن را امضا كردند.

شركت كنندگان در این نشست علاوه بر مسائلی كه به مذاق چین خوش نیامد، محورهای دیگری را مورد بررسی قرار داده و در بیانیه پایانی خود به آن اشاره كردند.

انفجارهای انتحاری و بمب گذاری های تروریستی بروكسل، تركیه، ساحل عاج، نیجریه و پاكستان از جمله مواردی بود كه به شدت از سوی شركت كنندگان محكوم شد و خواستار برخورد قاطعانه با چنین حوادثی شدند.

آنها همچنین به موضوع كره شمالی پرداختند و تاكید كردند كه آزمایش های هسته ای كره شمالی و پرتاب های موشكی این كشور و الحاق شبه جزیره كریمه به روسیه محكوم و اقدامی غیرقانونی است.

فومیو كیشیدا وزیر خارجه ژاپن هم امروز در گفت و گویی در هیروشیما محل برگزاری اجلاس گفت كه دنیا به ارزش های مشترك و صلح و موفقیت پایبند است و برای تحقق این اهداف و دنیای عاری از سلاح هسته ای تلاش می كند.

وی گفت كه تروریسم و خشونت و افراط گرایی موضوعاتی است كه دنیا را تهدید می كند و وظیفه جامعه بین المللی برخورد با این پدیده هاست.

وزیر خارجه ژاپن یادآور شد كه او و همتایانش در این اجلاس دو روزه، برنامه اقدام و واكنش رهبران این گروه را نیز كه قرار است اجلاسشان در ماه آینده میلادی در «آیسه شیما» استان «میه» در مركز ژاپن برگزار شود، آماده خواهند كرد .

جان كری وزیر خارجه آمریكا هم كه امروز به دلیل عذرخواهی نكردن از حادثه بمباران اتمی سال 1945 هیروشیما توسط كشورش مورد انتقاد رسانه های منطقه قرار گرفت، گفت‌: باید كاری كرد شمار تروریست هایی كه از سوریه به كشورهای دیگر و زادگاه های خود بازمی گردند، كاهش یابد.

وی افزود: باید جلوی سیل پناهندگی را نیز گرفت و نسبت به آن یك واكنش جهانی نشان داد و البته همه اعضای گروه هفت در این باره متفق القول هستند.

در بیانیه هیروشیما كه ایتالیا ، فرانسه ، آمریكا ، ژاپن ، كانادا ، آلمان و انگلیس منتشر كرده اند بر جلوگیری از تكثیر تسلیحات هسته ای و مهیا كردن شرایط برای دنیای عاری از تسلیحات اتمی هم تاكید شده است.

یكی دیگر از نكات مهمی كه در این نشست مطرح شد و شركت كنندگان را به نتیجه واحد رساند، این بود كه آنان تاكید داشتند آنچه در هیروشیما رخ داد واقعیت دنیای دارای سلاح اتمی و استفاده از آن است و به همین سبب دارندگان این سلاح ها و آنها كه غیرتسلیحاتی هستند باید با یكدیگر برای رسیدن به جهان بدون سلاح اتمی همكاری كنند.

بخش هایی از بیانیه نیز به بحران های اوكراین و سوریه اختصاص داشت و در آن از اقدامات تحریك آمیز كره شمالی ابراز نگرانی شده است.

وزیران مور خارجه «جی هفت» امروز در حالی به كار خود پایان دادند كه اجلاس سران این گروه قرار است روزهای روزهای 26 و 27 می امسال (خرداد ماه) در شهر ساحلی «آیسه شیما» محل معبد «شینتو» مقدس ترین معبد ژاپن مرتبط باامپراتور برگزار می شود.

انتهای پیام/
کد: 94108
نظرات
ADS
ADS
پربازدید