گران شدن حبوبات‌ موقتی است | اتاق خبر
کد خبر: 333402
تاریخ انتشار: 26 فروردین 1395 - 12:10
رییس اتحادیه بارفروشان خشکبار و حبوبات زنجان:
‌رییس اتحادیه بارفروشان خشکبار و حبوبات استان زنجان با تاکید بر این‌که مردم به خاطر افزایش قیمت حبوبات نگران نباشند، گفت: گران شدن حبوبات موقتی است.

به گزارش اتاق خبر، مرتضی انتصار اظهار کرد: گران شدن حبوبات در روزهای اخیر چندان غیرطبیعی به نظر نمی‌رسد، چراکه به عبارتی در پایان فصل حبوبات قرار داریم و انبارها خالی شده‌اند. بر همین اساس‌ تقاضا در بازار نسبت به عرضه افزایش یافته و قیمت را نیز افزایش می‌دهد.

‌وی با اشاره به این‌که فصل برداشت حبوبات، اواخر مرداد و اوایل شهریور است، ادامه داد: فروردین، زمان کاشت حبوبات است و میزان آن در بازار کاهش و قیمت آن افزایش می‌یابد، در‌ حالی‌که این صعود موقتی است و با رسیدن فصل برداشت، قیمت‌ها نیز شکسته می‌شود.

‌انتصار افزود: سال گذشته با بروز خشکسالی و متعاقب آن هجوم آفات مواجه بودیم که منتج به کاهش تولید در واحد سطح شد. در حالی‌که خوشبختانه امسال بارندگی‌ها قابل توجه بود و بسیاری از زارعان معتقدند که کشت حبوبات به صرفه است. از این‌رو‌ بدون شک مرداد امسال با حجم بیشتری از عرضه حبوبات مواجه خواهیم بود و همین موضوع، زمینه را برای کاهش قیمت فراهم می‌کند.

‌رییس اتحادیه بارفروشان خشکبار و حبوبات استان زنجان، با بیان این‌که 90 درصد از عدس، تولید شده مزارع مغان و اردبیل است، خاطرنشان کرد: عدس خارجی از کانادا وارد می‌شود و قیمت آن در سطح بازار 1000 تومان ارزان‌تر از عدس داخلی است، اما نمی‌تواند جایگزین مزه و پخت عدس‌های داخلی باشد.

‌وی با تاکید بر این‌که امسال بازار حبوبات پرباری خواهیم داشت، یادآور شد: هر کیلوگرم لوبیاقرمز و لپه نیز حدود 500 تومان نسبت به بهمن پارسال افزایش یافته، اما مختص شش‌ماه نخست سال است و مردم می‌توانند فقط به اندازه نیاز روزمره خرید کنند و خرید فله‌ای خود را به بعد از فصل برداشت موکول کنند.

منبع: ایسنا

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید