اطمینان می‌دهیم تجارت با ایران ممکن است | اتاق خبر
کد خبر: 333727
تاریخ انتشار: 28 فروردین 1395 - 04:12
یک مقام ارشد اروپایی:
یک پایگاه خبری در گزارشی به نقل از مقامات ارشد اتحادیه اروپا هدف از سفر هیات بلند پایه اروپایی به ایران را اطمینان دادن به بانک‌های بین‌المللی برای تجارت با این کشور عنوان کرد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، یک هیات بلند پایه اروپایی به رهبری فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا قرار است ابتدای هفته آینده به ایران سفر کنند تا بانک‌های بین‌المللی را نسبت به تجارت با جمهوری اسلامی مطمئن سازند اما به گفته مقامات، آن‌ها فرصت ندارند درباره حقوق بشر گفت‌وگو کنند.

این هیات که فدریکا موگرینی در راس آن قرار دارد متشکل از هفت کمیسیونر اتحادیه اروپا در بخش‌های انرژی، تجارت و صنعت است که روزهای شنبه و یکشنبه در تهران خواهند بود.

بر اساس این گزارش، در پی اجرایی شدن توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 که تابستان گذشته در وین حاصل شد، متئو رنزی نخست وزیر ایتالیا نیز اوایل هفته جاری با گروهی متشکل از 60 تاجر ارشد برای امضای یک سری قراردادها در حوزه‌های نفت، گاز و حمل و نقل به ارزش هفت میلیارد یورو به تهران سفر کرد.

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا نیز روز چهارشنبه گفت که حضور این تعداد کمیسیونر پیام منسجم ویکپارچه مشارکت دوباره با ایران را به همراه دارد.

این مقام اروپایی افزود: این سفر برای این طراحی شده است تا مجددا اطمینان داده شود که همکاری با ایران ممکن است،.

وی تصریح کرد: بانک‌های بین‌المللی که خدمات آن‌ها برای پی ریزی سرمایه گذاری خارجی آتی مورد نیاز است، به علت نگرانی‌های قانونی و سابقه ارتباط با شبکه پیچیده تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا علیه ایران در سال‌های اخیر نسبت به بازگشت به این کشور بی میل هستند.

به گزارش ای‌یوآبزرور، تحریم‌های ایران لغو شده اما برخی از آن‌ها همچنان به قوت خود باقی است. اتحادیه اروپا در آستانه سفر موگرینی به ایران، محدودیت‌ها علیه 82 مقام امنیتی و قضایی ایرانی را به بهانه حقوق بشر برای یک سال دیگر تمدید کرد.

این مقام اتحادیه اروپا با اشاره به یک شرکت بلژیکی که نقل و انتقالات بین‌المللی را مدیریت می‌کند، گفت: 33 بانک ایرانی تاکنون به سوئیفت وصل شده اند اما بانک‌های بزرگ همکاری مجدد با ایران را راه‌اندازی نکرده‌اند و بازسازی اعتماد و اطمینان زمان بر است.

بر اساس این گزارش، در سال‌های اخیر بانک‌های بزرگی همچون بانک فرانسوی بی‌ان‌پی پاریباس به اتهام نقض تحریم‌ها علیه ایران و چند کشور دیگر 9 میلیارد دلار جریمه شد.

این مقام اتحادیه اروپا افزود: ایران می‌خواهد به سازمان تجارت جهانی بپیوندد و ما تمایل داریم در این زمینه نقش حمایتی داشته باشیم.

همچنین با توجه به این‌که ایران از ذخایر عظیم نفت و گاز برخوردار است، اتحادیه اروپا برای کاهش وابستگی به روسیه می‌تواند به این حوزه ورود پیدا کند، این مقام اروپایی تاکید کرد که نفت و گاز حوزه‌های بدیهی همکاری میان دو طرف هستند.

وی ادامه داد: اتحادیه اروپا برنامه پنج میلیارد یورویی برای مدرن سازی برنامه انرژی هسته‌ای غیر نظامی ایران تدارک دیده است و دیگر فرصت‌ها در بخش‌های هوایی و ریلی ایران را نیز هدف خواهد گرفت.

این مقام ارشد اروپایی همچنین تاکید کرد که در این سفر هیچ دیداری با جامعه مدنی ایران انجام نخواهد شد.

انتهای پیام/

کد: 94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید